W nowoczesnej fabryce opartej o polskie know-how, co 11 minut będzie powstawać ważący nawet 500 kg system bateryjny dla e-mobility i energetyki
Polska spółka Impact Clean Power Technology z Grupy Grenevia, lider europejskiego rynku elektromobilności, zaprezentowała wizualizacje GigafactoryX. To wielkoskalowa fabryka baterii przeznaczonych dla pojazdów elektrycznych i magazynów energii, która zostanie uruchomiona w podwarszawskim Pruszkowie.
Nowoczesny zakład, zaprojektowany w zgodzie z aspektami ESG, będzie jednym z największych tego typu w Europie. Jego powstanie zwiększy moce produkcyjne Impactu do poziomu1,2GWh w 2024 i ponad 4 GWh rocznie w 2027 roku. W pełni zautomatyzowana, nowoczesna linia produkcyjna umożliwi wytworzenie co 11 minut nowej baterii dla e-mobility.
Powierzchnia produkcyjna GigafactoryX będzie wynosić docelowo 16 300 m2. W ramach fabryki będzie funkcjonować m.in. zakład testowania baterii i zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe. Po zakończeniu inwestycji w Polsce będą powstawać baterie przeznaczone do różnego typu pojazdów elektrycznych, w tym tych obsługujących transport publiczny, jak e-autobusy oraz sektor kolejowy. Zakład będzie wytwarzał systemy bateryjne przeznaczone dla energetyki zawodowej, w tym do wielkoskalowych magazynów energii elektrycznej. Systemy zasilania będą oparte o ogniwa litowo-jonowe w technologiach: LTO (tytanowej), baterie LFP (żelazowo-fosforowej) i baterie NMC (niklowo-manganowej).
Projekt budynku GigafactoryX przygotowała Medusa Group. Celem architektów było stworzenie nowego wymiaru architektury przemysłowej, która będzie bardziej przyjazna dla środowiska. W projekcie zamiar ten znalazł odzwierciedlenie m.in. poprzez drewnianą konstrukcję przytrzymującą zewnętrzne balkony oraz wyposażenie budynku w donice z zielenią. Trend prośrodowiskowy znajduje także odzwierciedlenie we wnętrzach zaprojektowanych przez pracownię COBU DESIGN, która wyposażyła przestrzeń biurową w liczne elementy zielone i roślinne.

Działalność Impact Clean Power Technologies w obszarze systemów bateryjnych, magazynów energii i elektromobilności stanowi jeden z czterech głównych segmentów biznesowych Grupy Grenevia. Silny nacisk na kwestie ESG stawiany w projekcie GigafactoryX to efekt przyjętej w Strategii Zrównoważonego Rozwoju, która definiuje zobowiązania Grenevii w tym obszarze. W przypadku GigafactoryX obejmuje to częściowe zasilanie zakładu energią z paneli fotowoltaicznych. Planowany jest także magazyn energii na około 1MW, który będzie współpracował z instalacją fotowoltaiczną i siecią elektryczną.
Za dostawę i
montaż linii produkcyjnej wytwarzającej baterie przeznaczone dla transportu publicznego w
GigafactoryX, odpowiedzialny jest teamtechnik Production Technology Poland. To
należąca do TDJ spółka specjalizująca się w budowie zautomatyzowanych linii
montażowych dla branży e-mobility, industrial goods i life science.
Zaawansowana technologicznie, bezpieczna linia produkcyjna będzie dedykowana
produkcji systemów bateryjnych do autobusów elektrycznych w trzech
referencjach, z możliwością rozbudowy o kolejne.
Baterie dla e-mobility, które będą powstawać w nowym zakładzie należącym do Impactu będą produktem wielkogabarytowym – o wymiarach maksymalnych 1400 mm x 1000 mm x 400 mm i wadze do 500 kg. Projekt linii będzie oparty o technologie z obszaru Industry 4.0, a także uwzględnia wykorzystanie pełnego traceability, polityki NOK i re-Work. Ich produkcja będzie odbywać się z uwzględnieniem pełnej identyfikowalności produktu, polityki zarządzania produktem w przypadku wystąpienia niezgodności oraz jego poprawą lub naprawą. Zastosowanie takich rozwiązań umożliwia naprawę niezgodnego produktu już na linii produkcyjnej i ponownego przepuszczenia go przez testy funkcjonalności, aby uzyskać wynik potwierdzający oczekiwaną jakość. Fabryka będzie posiadać certyfikację IATF 16949:2016, ISO 45001:2018 i ISO 14001.:2015, ISO 9001:2015 oraz system 6S, która dotyczy standardów utrzymania stanowisk pracy.
Uruchomienie pierwszej linii zautomayzowanej produkcyjnej przewidziane jest na styczeń 2024 roku.