Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił przetarg na wyłonienie generalnego wykonawcy modernizacji i przebudowy historycznej siedziby w Alejach Jerozolimskich 7 w Warszawie.
Bankowcy powrócą do historycznej siedziby za 4 lata, na 100. rocznicę powstania Banku Gospodarstwa Krajowego. Modernistyczny budynek banku autorstwa prof. Rudolfa Świerczyńskiego stoi w Warszawie przy skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Nowego Światu od 1931. Przetrwał wojnę i od 1965 r. jest wpisany do rejestru zabytków. Teraz jego wnętrza doczekają się modernizacji, która przywróci im dawny, przedwojenny układ, jednocześnie tworząc nowoczesne i angażujące środowisko pracy. Budynek w Alejach Jerozolimskich 7 to bardzo ważna część dziedzictwa narodowego i historii Polski. Jako bank rozwoju czujemy odpowiedzialność za przyszłe pokolenia naszych rodaków. Dlatego podjęliśmy decyzję o przywróceniu jego blasku i dawnej świetności. Bank tworzą ludzie, dla których chcemy także stworzyć innowacyjne i angażujące środowisko pracy. Wrócimy tu na nasze 100-lecie – mówi prezes BGK Beata Daszyńska–Muzyczka. Wiemy jak ważny jest to punkt na mapie Warszawy, dlatego chcemy, aby był dostępny również dla społeczeństwa. – dodaje prezes Daszyńska – Muzyczka.
Projekt remontu opiera się na szczegółowej analizie wartości historycznego gmachu, jego architektoniki, wystroju wnętrz, będących wyjątkową syntezą sztuk użytkowych i pięknych. Zachowuje wszystkie istniejące, wartościowe elementy wyposażenia i wystroju. Przywraca zatraconą świetność monumentalnych wnętrz parteru. Przede wszystkim ich ciągłość, sekwencje trzech głównych sali operacyjnych oraz hallu wejściowego artykułowaną poprzez unikalną tektonikę kolumnowych przedzieleń, reżyserię światła, kamienne detale, wielobarwne stiuki. Nowe aranżacje wnętrz, części które zatraciły cechy oryginalnego projektu w ogólnych zarysach przywoływać będą specyficzne właściwości i atmosferę gmachu, kody kolorystyczne i formalne zasady kompozycyjno-materiałowe.
Na czas remontu BGK tymczasowo przenosi swoje biura na Chmielną 73 do nowo powstałego kompleksu Varso Place. Na dzisiaj zajmie w nim 12,4 tys. mkw. powierzchni biurowej, a docelowo 13,6 mkw. Istotnym elementem decyzji o wyborze VARSO 2 była także przyjazna środowisku technologia. Budynek zapewnia rozwiązania ograniczające zużycie prądu i wody. Należą do nich m.in. energooszczędna klimatyzacja, ogrzewanie i oświetlenie, oraz m.in. wykorzystanie deszczówki do podlewania zieleni wewnątrz oraz wokół budynku. Materiały użyte do wykończenia budynku nie zawierają substancji szkodliwych.
Dodatkowo BGK wynajął dla swoich pracowników 4,2 tys. mkw. w Central Tower, biurowcu położonym przy skrzyżowaniu Al. Jana Pawła II i Al. Jerozolimskich. Bankowcy z BGK powoli wracają do pracy w biurze z zachowaniem przepisów sanitarnych związanych z pandemią koronawirusa. Bank Gospodarstwa Krajowego to jeden z najbardziej cenionych pracodawców w Polsce. Potwierdza to m.in. przyznany bankowi w tym i zeszłym roku certyfikat Top Employer. Według przeprowadzonego badania, aż 83 proc. pracowników BGK deklaruje dumę z pracy w tej organizacji. BGK jest państwowym bankiem rozwoju, którego misją jest wspieranie rozwoju społeczno-gospodarczego Polski oraz sektora publicznego w realizacji jego zadań. Bank jest partnerem finansowym aktywnie wspierającym przedsiębiorczość i efektywne wykorzystywanie programów rozwojowych. Jest jednocześnie inicjatorem i uczestnikiem współpracy między biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi.