11,5 metra szerokości i 60 metrów wysokości – łącznie 690 m² – taką powierzchnię zajmuje jubileuszowy ekologiczny mural Totalizatora Sportowego, który od dziś można podziwiać na ścianie praskiego budynku przy ul. Targowej 26/30.
Autorem projektu jest Tytus Brzozowski. Mural jest elementem działań w ramach obchodów Jubileuszu 65-lecia spółki. – Mural powstał w miejscu bardzo silnie kojarzącym się z malowidłami ściennymi. W ubiegłym roku tuż obok zamalowano dwa bardzo lubiane historyczne murale: Jubiler i Foton. Cieszę się, że możemy wpłynąć na koloryt Pragi, zwłaszcza, że sześćdziesięciometrowy obraz wyrastający ponad dachy kamienic to spore wydarzenie w przestrzeni miejskiej. – wyjaśnia Tytus Brzozowski w rozmowie z Nową Warszawą.
Projekt muralu przedstawia kompilację wielu elementów i obszarów ważnych dla Totalizatora Sportowego, wyrażonych m.in. poprzez postacie i obiekty ze świata sportu i kultury. Znajdziemy na nim koszykarza, wioślarza, narciarza, piłkarza, a nawet badmintonistę. Jest również pianista, gitarzysta czy człowiek z trąbką i saksofonem. Mural przedstawia także mieszkańców Pragi i innych dzielnic Warszawy, m.in. kibiców, spacerowiczów i turystów. Można także dostrzec najważniejsze praskie budynki, takie jak np. gmach liceum im. Władysława IV, kamienicę u zbiegu ulic Targowej i Ząbkowskiej z charakterystyczną wieżyczką i strzelistym hełmem czy Stadion Narodowy.

Odsłonięty dziś mural to także nawiązanie do dawnej formy komunikacji przedsiębiorstwa z klientami, jaką – obok neonów i plakatów – były właśnie murale.
– Murale są ważnym wydarzeniem w przestrzeni miejskiej. Budują tożsamość miejsca, mogą stać się istotnym symbolem, a nawet miejską dominantą. Projekt muralu, który przygotowałem dla Totalizatora Sportowego upamiętnia jego 65-lecie. Firma od dawna ma swoją główną siedzibę na Pradze, dlatego połączyłem najważniejsze budynki tej okolicy z żółtymi kulami, które nie tylko są silnie związane z Totalizatorem Sportowym, ale też są łatwo rozpoznawalnym kodem kulturowym. Bardzo się cieszę, że ten mural powstał, ponieważ stał się istotnym elementem pejzażu Warszawy. Widać go z wielu perspektyw – również z bardzo daleka. Sprawia wrażenie, jakby unosił się nad Pragą – powiedział Tytus Brzozowski.
#GramyDlaNatury
Nowo powstały mural to nie tylko sztuka, historia i symbol 65-letniej działalności Totalizatora Sportowego, lecz także zwrócenie uwagi na aspekt ekologiczny. Mural, którego powierzchnia wynosi 690 m², ma moc oczyszczania min. 650 drzew. W całości pokryty jest farbą oczyszczającą powietrze, której do namalowania projektu zużyto ponad 100 litrów. Warto dodać, że farba ekologiczna przede wszystkim neutralizuje tlenki azotu i zmniejsza zanieczyszczenia powietrza szkodliwym formaldehydem. Muralowa inicjatywa to kontynuacja i rozwój dotychczas wewnętrznego projektu firmy #GramyDlaNatury, w ramach którego spółka podejmuje działania na rzecz środowiska naturalnego.