Dzieła Sztuki Współczesnej warte nawet 70 mln złotych zamykają gorący sezon aukcyjny w DESA Unicum

DESA Unicum wieńczy tegoroczny sezon aukcyjny w wielkim stylu. Od 15 listopada do 5 grudnia przy ul. Pięknej 1A zobaczymy aż cztery wystawy tematyczne Sztuki Współczesnej, prezentujące łącznie ponad 170 prac, których wartość może osiągnąć nawet 70 mln złotych. To wyjątkowa możliwość, żeby przyjrzeć się twórczości artystów, takich jak Wojciech Fangor, Roman Opałka, Andrzej Wróblewski, Erna Rosenstein, czy Józef Hałas, którzy święcą triumfy za granicą, na międzynarodowych wystawach, a ich dzieła zyskują rangę muzealnych. 

Taka okazja nie zdarza się często. W tym roku, w szczycie sezonu DESA Unicum przygotowała aż cztery ekspozycje dzieł Sztuki Współczesnej. To idealny moment, aby podczas jednej wizyty w gmachu przy ulicy Pięknej 1A zobaczyć dzieła wybitnych twórców, zanim na kolejne lata trafią do prywatnych kolekcji. Na następujących po sobie ekspozycjach będzie można podziwiać m.in. aż 7 płócien Wojciecha Fangora, jeden z dwóch czerwonych „obrazów liczonych” Opałki i 27 prac Jerzego Nowosielskiego. Wstęp na wszystkie wystawy jest bezpłatny.

Jeden z dwóch czerwonych Detali Opałki na wystawie Klasyków Awangardy 

Listopadowa wystawa „Klasycy Awangardy po 1945” to jedno z najważniejszych wydarzeń na polskim rynku sztuki. Niewątpliwym wydarzeniem w tegorocznej odsłonie projektu jest pojawienie się prac Romana Opałki z kanonicznego cyklu „1965/1 – ∞”, w tym „Detail 58885-89204” – jednego z dwóch czerwonych płócien w tej serii. Tak zwane „obrazy liczone” to doskonały przykład konceptualizmu w polskiej sztuce. Choć prace jawią się przy pobieżnym spojrzeniu jako monochromatyczna połać, bliższa obserwacja pozwala dostrzec na nich uporządkowane szeregi cyfr. Artysta malował następujące po sobie liczby, dzięki czemu stworzył pewnego rodzaju „przyrządy” do odmierzania czasu, które, poprzez powtarzalność i konsekwencję miały pozwolić mu dostrzec mechanizmy kierujące ludzkim życiem. Czerwony kolor zwraca uwagę odbiorcy również na dwóch wielkoformatowych pracach Jana Dobkowskiego. „Duże skomplikowane pary” oraz „Kobieca natura”. Zostały namalowane przez artystę na początku lat 70. w kanonicznym okresie „czerwono-zielonym”, który na stałe wpisał się w polską historię sztuki. 

Pośród 50 dzieł sztuki zgromadzonych na wystawie prac Klasyków Awangardy, na szczególną uwagę zasługuje również obraz „Zatopione miasto II”, stworzony przez zaledwie 21-letniego Andrzeja Wróblewskiego i pochodzący z kolekcji rodzinnej. Podejmowany w nim temat ryb i podwodnej aglomeracji symbolizuje stan „kosmosu po katastrofie” i pokazuje początkowy etap procesu odrodzenia świata i jego regeneracji. Wróblewski, choć zmarł tragicznie w wieku zaledwie 29 lat, pozostaje jednym z najważniejszych polskich malarzy XX wieku. W 2021 r. jego praca “Dwie mężatki” osiągnęła rekordową kwotę ponad 13 mln złotych, tym samym plasując się na liście dziesiątki najdroższych prac na polskim rynku sztuki. O randze artysty świadczy również monograficzna wystawa twórczości Wróblewskiego zaprezentowana podczas tegorocznego Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji. Na ekspozycji “Klasycy Awangardy po 1945” w DESA Unicum nie zabrakło również prac wybitnych twórców takich jak: Stanisław Fijałkowski, Teresa Pągowska, Magdalena Abakanowicz, Jerzy Tchórzewski, Erna Rosenstein, Andrzej Szewczyk, czy Jan Tarasin. 

“Ekspresja. Nowa Figuracja” – emocje na płótnie

Prace artystów, których twórczość oparta jest na ekspresji, w szczególności te z lat 80. XX wieku, niezmiennie fascynują miłośników sztuki i artystów. Przedstawiciele tego pokolenia odchodzili od abstrakcji geometrycznej na rzecz dosłowniejszego obrazowania i komentowania otaczającej rzeczywistości. Szczególnie w latach 80. sztuka stała się otwarcie polityczna. Do jej przedstawicieli należą artyści tacy jak Paweł Kowalewski, Sławomir Witkowski, czy Edward Dwurnik. Na wystawie “Ekspresja. Nowa Figuracja” zobaczymy również m.in. obraz Zbyluta Grzywacza, jednego z pionierów sztuki zaangażowanej społecznie. W DESA Unicum znalazły się również prace wpisujące się w jedną z najistotniejszych tendencji przełomu lat 80. i 90. – sztuki na styku abstrakcji i figuracji, kultury i natury, którą reprezentują m.in. Tomasz Tatarczyk, Leon Tarasewicz i Agnieszka Niziurska.  

27 prac Jerzego Nowosielskiego 

Malarz, scenograf, teoretyk sztuki, filozof, teolog – Jerzy Nowosielski zapisał się jako postać wyjątkowo wszechstronna, o niezwykle bogatym dorobku artystycznym. Od pozycji asystenta Tadeusz Kantora, przez stanowisko pedagogiczne, do profesury, spędził ponad 30 lat w krakowskiej Akademii, gdzie jego wykłady o kubizmie przeszły do historii. Pozostawał twórcą bardzo indywidualnym, a sam nie uznawał się na artystę nowoczesnego. Jego rozpoznawane przez szerszą publiczność obrazy, m.in. uproszczone w formie akty i przedstawienia sportsmenek – pływaczek i gimnastyczek, dobrze ukazują charakterystyczne dla jego malarstwa syntetyczne ujęcie figur. Twórczość artysty pokazywana była na blisko 100 wystawach indywidualnych i ponad 250 zbiorowych w Polsce i za granicą. Na prezentowanej w DESA Unicum od 26 listopada do 5 grudnia ekspozycji “Jerzy Nowosielski. Mistyka i erotyka” znajdziemy aż 27 prac tego wybitnego malarza. Wśród nich m.in. “Cerkiew“, nawiązujący do wątków biograficznych, charakterystyczna dla twórczości artysty “Martwa natura zielona”, czy “Wspomnienia z Egiptu”, łączący główne wątki języka malarskiego artysty oraz inspirację ikonopisarstwem, które Nowosielski uprawiał w młodości. 

7 prac Wojciecha Fangora na wystawie „Op-Art i Abstrakcja Geometryczna”

Op-Art to sztuka optyczna, za pomocą, której artyści starają się w jak największym stopniu wpłynąć na doznania wzrokowe odbiorcy. Przy użyciu różnego rodzaju elementów formalnych tworzą efekty wizualne takie jak iluzja ruchu, trójwymiarowość, czy przenikanie się barw. To wszystko sprawia, że sztukę Op-Artu zdecydowanie warto podziwiać na żywo. Jednym z najważniejszych twórców tego nurtu jest Wojciech Fangor, którego aż 7 prac możemy podziwiać podczas tegorocznej odsłony projektu w DESA Unicum. W minionym roku na grudniowej aukcji w DESA Unicum, wszystkie z 4 obrazów artysty, sprzedały się w sumie za niemal 14 mln zł, a jeden z nich, „M39”, wylicytowany za zawrotną kwotę 7,5 mln zł, zyskał miano najdrożej wylicytowanego obrazu tego artysty na świecie. Obok wirujących fal i psychodelicznych kół Fangora, w DESA Unicum zobaczymy również prace artystów takich jak Julian Stańczak, Henryk Stażewski, czy Ryszard Winarski. 

Te i inne spośród ponad 170 prac można zobaczyć w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A podczas następujących po sobie wystaw:

  • “Klasycy Awangardy po 1945” – od 15 do 28 listopada
  • “Ekspresja. Nowa Figuracja”– od 26 listopada do 3 grudnia
  • “Jerzy Nowosielski. Mistyka i Erotyka” – od 26 listopada do 5 grudnia
  • “Op-Art i Abstrakcja Geometryczna” – od 27 listopada do 5 grudnia

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku. 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Startuje budowa zielonego osiedla w Mieście Ogrodów. Milanówek Zdrój będzie pierwszym...

0
Trei Real Estate Poland rozpoczyna budowę pierwszego etapu osiedla w podwarszawskim Milanówku. Milanówek Zdrój będzie jedynym projektem mieszkaniowym w tym mieście z certyfikacją środowiskową...
×