Jako aktywni użytkownicy warszawskiej infrastruktury rowerowej bardzo miło jest nam przez ostatnie lata obserwować jej dynamiczny rozwój. Dzięki ciągłej rozbudowie swobodne i płynne poruszanie się rowerem po niemal całej Warszawie jest zdecydowanie łatwiejsze i wygodniejsze, niż jeszcze kilka lat temu. Dolny Mokotów jest jedną z dzielnic, w której rowerzyści mogą bez problemów przemieszczać się po sieci ścieżek rowerowych, przy łatwym dostępie do licznych wypożyczalni rowerów miejskich, a także wielu serwisów.
Sezon rowerowy trwa w najlepsze. Wielu z Was z pewnością rezygnuje z codziennej jazdy samochodem po zakorkowanych warszawskich ulicach i woli w dużo zdrowszy, a często również szybszy sposób poruszać się po mieście. Jazda rowerem oprócz oczywistych korzyści zdrowotnych, przynosi też ulgę środowisku naturalnemu. Według danych Europejskiej Federacji Cyklistów jazda rowerem jest 13 razy bardziej przyjazna dla środowiska niż jazda samochodem osobowym. Ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie w Warszawie z roku na rok powstaje coraz więcej tras rowerowych. W 2016 roku warszawska sieć rowerowa mierzyła ponad 460 km. W 2017 roku zaplanowano budowę i remont 80 km tras rowerowych. Pojawia się również coraz więcej wypożyczalni Veturilo, serwisów i stacji naprawczych oraz stojaków.
Wypożyczalnie na terenie Dolnego Mokotowa znajdują się przy ulicach: Sobieskiego – Chełmskiej, Czerniakowskiej, Pętli Stegny, Sobieskiego – Mangalia, Sadybie Best Mall, Sobieskiego – św. Bonifacego, Czerniakowskiej ZUS, Czerniakowskiej – Gagarina, Belwederskiej – Gagarina oraz w Porcie Czerniakowskim. W pobliżu ulicy Bobrowieckiej, również znajduje się wypożyczalnia rowerów Nextbike. Stąd rowerem w zaledwie 20 minut dotrzemy do centrum Warszawy. Swobodne poruszanie się jednośladami nie przysparza już trudności, a znacznie ułatwia codzienną komunikację. Na terenie Dolnego Mokotowa znajdują się liczne ścieżki rowerowe między innymi wzdłuż ulicy Sobieskiego i Czerniakowskiej, a także Trasy Mostu Siekierkowskiego, czyli jednych z najważniejszych tras komunikacyjnych. Stolica zyskuje też całkiem nowe trasy rowerowe. W sierpniu otwarta zostanie kładka rowerowa pod mostem Łazienkowskim, dzięki czemu bez problemu dotrzemy w serce Pragi-Południe. Rower nie tylko zajmuje podczas jazdy na ulicy zdecydowanie mniej miejsca niż samochód, ale również łatwiej jest go zaparkować. Co ciekawe, przestrzeń umożliwiająca zaparkowanie 10 rowerów to miejsce postojowe dla zaledwie jednego auta. Warto więc pomyśleć o zmianie sposobu poruszania się po mieście – dzięki temu tłok na ulicach będzie znacznie mniejszy, zminimalizujemy hałas i ograniczymy zanieczyszczenie powietrza.
Na Dolnym Mokotowie coraz częściej pojawiają się nowe budynki biurowe, które są przyjazne dla rowerzystów. Jednym z nich jest powstający obecnie Kompleks Bobrowiecka 6/8/10. Cykliści wśród przyszłych najemców nie będą zawiedzeni – pracownicy przyjeżdzający do pracy rowerem będą mogli liczyć na udogodnienia takie jak szatnie z prysznicami czy stojaki rowerowe. Bliska obecność infrastruktury oświatowej, szkoły, przedszkola, a także punktów usługowo-handlowych ma także wpływ na powstawanie nowych ścieżek. Gotowa infrastruktura komunikacyjna to bardzo ważny atut terenów inwestycji biurowych Dolnego Mokotowa, o której mogą tylko pomarzyć pracownicy zakorkowanego Służewca, czy coraz gęściej zabudowywanej Woli. Warto więc przerzucić się na rower i unikać korków, poruszając się po okolicznych zielonych terenach.