Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Budowa tarasu to niełatwe zadanie. Trzeba zaprojektować go w taki sposób, by dobrze komponował się zarówno z domem, jak i z ogrodem. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na wykończenie podłogi na zewnątrz deskami. Czy lepsze są drewniane, czy z kompozytu?

Rodzaje desek tarasowych

Można ułożyć taras z płyt betonowych, ale coraz częstszym wyborem jest podłoga z desek. Do wyboru są naturalne – z drewna, jak i kompozytowe. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zdając sobie z nich sprawę, łatwiej dokonać wyboru na miarę potrzeb. Czym się różnią deski kompozytowe od drewnianych?

Deska kompozytowa – zalety i wady

Dzisiaj technika pozwala produkować tworzywa, które przypominają naturalne surowce, jednak są pozbawione ich wad. Przykładem tego jest deska kompozytowa, która imituje drewno, ale jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Jak to możliwe? Deska kompozytowa jest produkowana z pyłu drzewnego. Mączkę tą zespala się klejem i pokrywa tworzywem sztucznym. Materiał ten może mieć w składzie PCV lub HDP. To gwarantuje mu niezwykłą trwałość.

Deska kompozytowa jest więc odporna na działanie wilgoci. Oznacza to, że choć przypomina drewno, to ma niską nasiąkliwość. Dzięki temu nie zmienia swoich właściwości pod wpływem działania wody.

Taras wykonany z desek kompozytowych jest odporny na działanie grzybów i innych mikroorganizmów. Nie szkodzi mu ani zbyt wysoka, ani zbyt niska temperatura. Nie deformuje go promieniowanie słoneczne.

Taras z desek kompozytowych kładzie się bardzo szybko, nie wymaga malowania ani impregnacji. Wybrać można spośród palety kilku gotowych kolorów, jednak trzeba wiedzieć, że z czasem nieco się on rozjaśni. Nie da się ich przemalować.

Kompozyt myje się łatwo przy pomocy myjki ciśnieniowej. Plusem jest to, że takie działanie nie powoduje rozwarstwiania, łuszczenia czy powstawania drzazg.

Zaletą deski tego typu jest to, że ma powierzchnię szczotkowaną lub ryflowaną. Dzięki temu jest antypoślizgowa. To ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy na tarasie ma stanąć basen lub jacuzzi.

Plusem deski kompozytowej jest także to, że jest fabrycznie przygotowana do pełnego montażu. Nie trzeba się więc martwić o dodatkowe akcesoria typu gwoździe.

Deski kompozytowe mają niską nasiąkliwość, jednak mogą powstawać na nich plamy z tłuszczu, wina, kawy i owoców. Co więcej, jeśli nie zejdą od razu, to wątpliwe jest, by dało się je wywabić. Szybko wnikają w ich strukturę.

Trzeba wiedzieć, że deski tarasowe z kompozytu mogą zmieniać swoją objętość. To przekłada się na różnice w ich długości i szerokości. Właśnie dlatego tak ważne jest pozostawienie podczas montażu odpowiednio szerokich dylatacji.

Wadą desek tarasowych z kompozytu jest to, że nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bywa, że nawet meble mogą je zniszczyć. Powstałe w ten sposób uszkodzenia są nie do naprawienia.

Warto wiedzieć, że z uwagi na sztuczny materiał, deska kompozytowa dość mocno się nagrzewa.

Drewniana deska tarasowa – plusy i minusy

Drewno jest materiałem, który pasuje do ogrodu, jak żaden inny. Świetnie wtapia się w zieleń. Niezależnie od tego, czy wybierze się drewno krajowe, czy egzotyczne – ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim wyzwaniem jest już samo składanie go. Choć dostępne są deski do szybkiego montażu, to jednak większość wymaga samodzielnego zbijania. Bywa, że konieczne jest zatrudnienie ekipy.

Problemem jest także przygotowanie podłoża. Konieczne jest zabezpieczenie powierzchni. Najczęściej stawia się na farbę, która jest równocześnie impregnatem, bywa, że wybiera się jedynie specjalny olej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że raz w roku taras z naturalnego drewna trzeba zaimpregnować. Nie mówiąc o regularnym czyszczeniu i konserwacji, czy konieczności osłony przed opadami.

Co zyskuje się, wybierając drewnianą deskę na taras? Z pewnością docenia się, że to naturalny, ekologiczny materiał. Nie można pominąć aspektów estetycznych – drewno wygląda dobrze, jest przyjemne w dotyku. Co ważne, nie nagrzewa się i nie niszczeje pod wpływem promieni słonecznych. Choć drewno łatwo uszkodzić, to jednak w prosty sposób można naprawić ubytek.

Deska tarasowa z kompozytu czy z drewna?

Co więc wybrać? Czy lepsze na taras są deski z kompozytu, czy drewniane? Nie ma jednej odpowiedzi. Znając korzyści i wady każdego z rozwiązań, trzeba zastanowić się nad tym, co w większej mierze sprosta oczekiwaniom, ale i możliwościom. Na pewno deska kompozytowa jest bardziej wytrzymała, wymaga mniej zachodu, ale nie ma co ukrywać – jest materiałem sztucznym. Z kolei drewno prezentuje się lepiej, jest ekologiczne i można je odnawiać, ale kosztuje znacznie więcej. Bywa, że sama aranżacja ogrodu i domu wskazuje, który z materiałów będzie bardziej odpowiedni.

Artykuł sponsorowany

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – mieszkańcy mają głos

0
Wystartowała 11. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Od dziś mieszkanki i mieszkańcy mogą decydować, które budynki, miejsca czy wydarzenia zasługują na ich głos....