REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Strona główna Nieruchomości Handel Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Budowa tarasu to niełatwe zadanie. Trzeba zaprojektować go w taki sposób, by dobrze komponował się zarówno z domem, jak i z ogrodem. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na wykończenie podłogi na zewnątrz deskami. Czy lepsze są drewniane, czy z kompozytu?

Rodzaje desek tarasowych

Można ułożyć taras z płyt betonowych, ale coraz częstszym wyborem jest podłoga z desek. Do wyboru są naturalne – z drewna, jak i kompozytowe. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety. Zdając sobie z nich sprawę, łatwiej dokonać wyboru na miarę potrzeb. Czym się różnią deski kompozytowe od drewnianych?

Deska kompozytowa – zalety i wady

Dzisiaj technika pozwala produkować tworzywa, które przypominają naturalne surowce, jednak są pozbawione ich wad. Przykładem tego jest deska kompozytowa, która imituje drewno, ale jest odporna na działanie czynników zewnętrznych. Jak to możliwe? Deska kompozytowa jest produkowana z pyłu drzewnego. Mączkę tą zespala się klejem i pokrywa tworzywem sztucznym. Materiał ten może mieć w składzie PCV lub HDP. To gwarantuje mu niezwykłą trwałość.

Deska kompozytowa jest więc odporna na działanie wilgoci. Oznacza to, że choć przypomina drewno, to ma niską nasiąkliwość. Dzięki temu nie zmienia swoich właściwości pod wpływem działania wody.

Taras wykonany z desek kompozytowych jest odporny na działanie grzybów i innych mikroorganizmów. Nie szkodzi mu ani zbyt wysoka, ani zbyt niska temperatura. Nie deformuje go promieniowanie słoneczne.

Taras z desek kompozytowych kładzie się bardzo szybko, nie wymaga malowania ani impregnacji. Wybrać można spośród palety kilku gotowych kolorów, jednak trzeba wiedzieć, że z czasem nieco się on rozjaśni. Nie da się ich przemalować.

Kompozyt myje się łatwo przy pomocy myjki ciśnieniowej. Plusem jest to, że takie działanie nie powoduje rozwarstwiania, łuszczenia czy powstawania drzazg.

Zaletą deski tego typu jest to, że ma powierzchnię szczotkowaną lub ryflowaną. Dzięki temu jest antypoślizgowa. To ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy na tarasie ma stanąć basen lub jacuzzi.

Plusem deski kompozytowej jest także to, że jest fabrycznie przygotowana do pełnego montażu. Nie trzeba się więc martwić o dodatkowe akcesoria typu gwoździe.

Deski kompozytowe mają niską nasiąkliwość, jednak mogą powstawać na nich plamy z tłuszczu, wina, kawy i owoców. Co więcej, jeśli nie zejdą od razu, to wątpliwe jest, by dało się je wywabić. Szybko wnikają w ich strukturę.

Trzeba wiedzieć, że deski tarasowe z kompozytu mogą zmieniać swoją objętość. To przekłada się na różnice w ich długości i szerokości. Właśnie dlatego tak ważne jest pozostawienie podczas montażu odpowiednio szerokich dylatacji.

Wadą desek tarasowych z kompozytu jest to, że nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bywa, że nawet meble mogą je zniszczyć. Powstałe w ten sposób uszkodzenia są nie do naprawienia.

Warto wiedzieć, że z uwagi na sztuczny materiał, deska kompozytowa dość mocno się nagrzewa.

Drewniana deska tarasowa – plusy i minusy

Drewno jest materiałem, który pasuje do ogrodu, jak żaden inny. Świetnie wtapia się w zieleń. Niezależnie od tego, czy wybierze się drewno krajowe, czy egzotyczne – ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim wyzwaniem jest już samo składanie go. Choć dostępne są deski do szybkiego montażu, to jednak większość wymaga samodzielnego zbijania. Bywa, że konieczne jest zatrudnienie ekipy.

Problemem jest także przygotowanie podłoża. Konieczne jest zabezpieczenie powierzchni. Najczęściej stawia się na farbę, która jest równocześnie impregnatem, bywa, że wybiera się jedynie specjalny olej. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że raz w roku taras z naturalnego drewna trzeba zaimpregnować. Nie mówiąc o regularnym czyszczeniu i konserwacji, czy konieczności osłony przed opadami.

Co zyskuje się, wybierając drewnianą deskę na taras? Z pewnością docenia się, że to naturalny, ekologiczny materiał. Nie można pominąć aspektów estetycznych – drewno wygląda dobrze, jest przyjemne w dotyku. Co ważne, nie nagrzewa się i nie niszczeje pod wpływem promieni słonecznych. Choć drewno łatwo uszkodzić, to jednak w prosty sposób można naprawić ubytek.

Deska tarasowa z kompozytu czy z drewna?

Co więc wybrać? Czy lepsze na taras są deski z kompozytu, czy drewniane? Nie ma jednej odpowiedzi. Znając korzyści i wady każdego z rozwiązań, trzeba zastanowić się nad tym, co w większej mierze sprosta oczekiwaniom, ale i możliwościom. Na pewno deska kompozytowa jest bardziej wytrzymała, wymaga mniej zachodu, ale nie ma co ukrywać – jest materiałem sztucznym. Z kolei drewno prezentuje się lepiej, jest ekologiczne i można je odnawiać, ale kosztuje znacznie więcej. Bywa, że sama aranżacja ogrodu i domu wskazuje, który z materiałów będzie bardziej odpowiedni.

Artykuł sponsorowany

Wiadomości

Jak uratowałem smartfon dzięki CaseHome? Ursynów ma swojego bohatera

No i stało się. Mój wierny kompan, smartfon spod znaku Samsunga, odmówił posłuszeństwa. Ekran czarny jak smoła, zero reakcji na dotyk. Pamiętam...

Zdzisław Beksiński patrzy na Służew

Dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego na stacji metra Służew powstał mural z podobizną Zdzisława Beksińskiego. Słynny polski malarz przez wiele lat mieszkał...

Plac Na Rozdrożu już z windami

W pierwszej połowie lipca zgodnie z planem ZDM wymienił nawierzchnię wschodniej części placu. Prace po zachodniej zyskały nowy termin – głównie...

Urodziny Trasy W-Z i Trasy Łazienkowskiej

W najbliższy poniedziałek dwie stołeczne arterie obchodzą swoje jubileusze. W weekend można było przejechać się mi.n. zabytkowymi tramwajami i autobusami.

Tor Stegny będzie zadaszony. Jest przetarg na budowę!

Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA ogłosiło przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej oraz wykonanie na jej podstawie robót budowlanych dla zadania inwestycyjnego...

Odkryj Kobido w Warszawie – kurs masażu, który przyciągnie klientów

Warszawa – dynamiczne, tętniące życiem miasto pełne energii i nieustannie rozwijające się. Wśród zgiełku wielkiego miasta, wielu warszawiaków poszukuje chwili wytchnienia i...

Polecane

Pomysły na nudę? Odkryj zabawkowy Paczkomat!

Wakacyjna nuda? Odkryj zabawkowy Paczkomat! Ta kartonowa zabawka naśladuje prawdziwy Paczkomat, umożliwiając dzieciom samodzielne składanie, personalizację i zabawę w odbieranie i wysyłanie...

Warszawski Maraton Fotograficzny. Ruszyły zapisy do 5. edycji największego polskiego fotomaratonu

Kolejna odsłona Warszawskiego Maratonu Fotograficznego organizowanego przez Green Caffè Nero odbędzie się 14 września 2024 roku. Uczestnicy będą mieli do wykonania 8...

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Polskie media...

Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Budowa tarasu to niełatwe zadanie. Trzeba zaprojektować go w taki sposób, by dobrze komponował się zarówno z domem, jak i z ogrodem....

Jakie są ceny biur na wynajem w topowych lokalizacjach w Warszawie?

Przy wyborze lokalizacji trend jest niezmienny od lat, bowiem wśród najchętniej wybieranych dzielnic biurowych w Warszawie są Wola i Śródmieście. Świadczy o...

Weekend poza Warszawą, czyli najlepsze pomysły na krótki wypoczynek poza stolicą

Czasami najpiękniejsze przygody kryją się tuż za rogiem. Dla tych, którzy chcą oderwać się od rutyny i zgiełku stolicy, mamy kilka inspirujących...