Zabieg in vitro jest uznawany za wysoce skuteczny sposób leczenia niepłodności w przypadku, gdy pozostałe próby uzyskania biologicznego potomstwa nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. W wyniku zapłodnienia pozaustrojowego szansę na zajście w ciążę zyskują partnerzy, którzy od lat bezskutecznie starają się o dziecko. Kto może poddać się procedurze in vitro i jak przebiega proces zapłodnienia?
Metoda in vitro – na czym polega?
In vitro – zapłodnienie pozaustrojowe to metoda leczenia niepłodności, która polega na połączeniu gamet (komórki jajowej i plemnika) pobranych wcześniej od obojga partnerów (lub w niektórych przypadkach – od zewnętrznego dawcy i dawczyni) w warunkach laboratoryjnych, co prowadzi do zapłodnienia. Przy zastosowaniu techniki IVF (in vitro fertilization) proces zapłodnienia jest bardzo zbliżony do procesu zachodzącego w naturalnych warunkach, tzn. nasienie zostaje umieszczone w pobliżu komórki jajowej. W przypadku obniżonych parametrów nasienia korzysta się z metody ICSI (mikroiniekcji) i wprowadza się plemnik do komórki jajowej przy użyciu specjalistycznych mikronarzędzi.
Po połączeniu komórek rozrodczych w warunkach laboratoryjnych powstaje zarodek, który umieszcza się na kilka dni (od 2 do 5) w specjalnie przystosowanym inkubatorze. Następnie po upływie wskazanego okresu zarodek metodą dopochwową transferuje się do jamy macicy, gdzie – jeśli procedura się powiedzie – dochodzi do zagnieżdżenia i rozwoju ciąży.
Kto może poddać się zabiegowi in vitro?
Zabieg in vitro dedykowany jest partnerom, w przypadku których pozostałe metody leczenia niepłodności okazały się bezskuteczne lub nie dają realnej szansy powodzenia. Uzasadnieniem do jego przeprowadzenia mogą być również inne sytuacje związane bezpośrednio z konkretnym przypadkiem (takie jak na przykład niedrożność jajowodów pacjentki). Kwalifikacji przystąpienia do procedury zapłodnienia pozaustrojowego dokonuje lekarz, dlatego z myślą o poddaniu się zabiegowi warto odwiedzić specjalistyczną klinikę leczenia niepłodności. W takim miejscu możesz skorzystać z kompleksowej oceny płodności oraz wiedzy doświadczonych lekarzy. Na terenie Polski wsparcie w zakresie szczegółowej diagnostyki otrzymasz w klinkach Gameta, które funkcjonują w Warszawie, Gdyni, Łodzi, Kielcach i Bydgoszczy. Specjaliści z zakresu – między innymi – ginekologii, położnictwa, embriologii czy endokrynologii ginekologicznej pomogą Ci uzyskać szansę na posiadanie biologicznego potomstwa i w przypadku braku przeciwwskazań – zalecenie do zapłodnienia in vitro.
Zabieg in vitro w Warszawie może być dofinansowany z realizowanego obecnie „Programu polityki zdrowotnej w zakresie wspierania osób dotkniętych niepłodnością z wykorzystaniem metod zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2019-2022”. W celu uczestnictwa w programie należy spełnić kilka warunków, m.in. wykonać określone badania i mieszkać w stolicy. Warszawska klinika leczenia niepłodności Gameta realizuje wspomniany program, a więcej informacji w tym zakresie otrzymasz, kontaktując się z bezpośrednio z oddziałem lub na stronie: https://gameta.pl/.
Jak się prawidłowo przygotować do zabiegu in vitro?
Przed przystąpieniem do procedury zapłodnienia pozaustrojowego pacjenci kliniki powinni wykonać szereg badań diagnostycznych, które weryfikują ogólny stan zdrowia organizmu i potwierdzają możliwość wykonania punkcji (pobrania komórek jajowych u kobiet w znieczuleniu ogólnym). Zlecone badania służą także ocenie powodzenia zabiegu. Należą do nich m.in.:
- morfologia krwi wraz z określeniem grupy krwi,
- ocena rezerwy jajnikowej (badanie AMH),
- seminogram (badanie nasienia),
- ocena stężenia hormonów regulujących owulację m.in. FSH,
- badanie USG narządów rodnych,
- badanie cytologiczne, wykonanie pomiaru pH pochwy,
- badania w kierunku chorób zakaźnych (żółtaczka B i C, HIV, kiła, różyczka, toksoplazomoza, cytomegalowirus)
- inne badania pozwalające ocenić stan zdrowia obojga partnerów, którzy chcą poddać się zabiegowi in vitro.
Przed przystąpieniem do zabiegu kluczową rolę odgrywa prawidłowa dieta, która wpływa na parametry nasienia u mężczyzn, a w przypadku kobiet – reguluje cykl owulacyjny i pozwala utrzymać właściwy balans hormonalny. Partnerzy powinni również zrezygnować z używek, takich jak alkohol i papierosy, a także zadbać o pozytywne nastawienie psychiczne.
Artykuł sponsorowany