Ponad 200 metrowa wieża zastąpi pawilon Emilli

    0
    224

    O tym, że nie powstanie 160 metrowa wieża o skręconej strukturze nie powstanie wiadomo już od ubiegłego roku. Inwestor firma Griffin Real Estate zrezygnował z tej koncepcji i o przygotowanie nowego projektu poprosiło pracownię Kuryłowicz & Associates. Teraz na miejscu Emilii może powstać prawie 200 metrowa wieża.

     

    Ratusz zgodził się na  budowę 196-metrowego wieżowca w miejscu dawnego pawilonu meblowego Emilia. Dawny pawilon meblowy przy ul. Emilii Plater jest dziś własnością firmy Griffin Real Estate. Spółka od początku zapowiadała budowę w tym miejscu wysokiego budynku.

    projekty_architektoniczne_warszawa_emilii_plater_po_800x0_rozmiar-niestandardowy

    Firma nie zamierza przedłużać umowy najmu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, który przypomnimy wygasa w maju przyszłego roku. W przesłanym do redakcji komunikacie przez przedstawicieli spółki czytamy:
    Przygotowując koncepcję zagospodarowania nieruchomości Griffin bardzo szczegółowo przeanalizował ewentualny wpływ przyszłego budynku na zabudowę sąsiednią. W efekcie powstał projekt konstrukcji, którego realizacja zapewni dostęp światła słonecznego do budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ulicy Pańskiej. Inwestor potwierdza, iż planuje rozwiązanie koncepcyjnie podobne do zastosowanego w budynku sąsiednim. Dzięki temu, oprócz zapewnienia dostępu światła do sąsiednich budynków, zostanie uzyskany spójny i estetyczny efekt wizualny nowego obiektu, który bardzo dobrze będzie się komponował z zabudową w wzdłuż ul. Emilii Plater. 
    Wstępny projekt zabudowy przewiduje powstanie wieżowca – 3 brył z których każda będzie miała powyżej 150 metrów. Koncepcje wieżowca opracowała dla Griffina pracownia Kuryłowicz & Associates.

    Wstępny projekt nowego wieżowca określa, że na miejscu pawilonu Emilia będzie mógł powstać budynek składający się z trzech brył: 158-metrowej od strony ul. Pańskiej (39 kondygnacji), 192-metrowej od strony ul. Śliskiej, a w części środkowej osiągającej wysokość 196 m. To 47 kondygnacji. Po doliczeniu anten budynek może mieć 207 m. Architekci proponują podobne rozwiązania jak w przypadku sąsiadującego z budynkiem pawilonu Emilii hotelu Intercontinental. Dodatkowo budynek zostanie wyposażony w najgłębszy w w Warszawie, bo kondygnacyjny parking podziemny. Urzędnicy zwrócili też uwagę, że ma to być wysokiej klasy architektura, a sam budynek ma być zbudowany z ogólnodostępnym pasażem dla pieszych pomiędzy  ul. Śliską z Pańską.

    Na razie nie jest znany harmonogram budowy, ale prace mogłyby rozpocząć się na przełomie 2016/2017 roku.