Bulwary Wiślane, Port Praski i Q22 wygrały II edycję Akupunktury Warszawy

    0
    246

    Bulwary Wiślane, Port Praski i Q22 to punkty z największym potencjałem na stołecznej mapie JLL i portal Nowa Warszawa przedstawiają mapę najciekawszych miejsc w Warszawie, które przechodzą metamorfozę. W głosowaniu internautów wygrywają Bulwary Wiślane, Port Praski oraz Q22.

    Firma doradcza JLL wraz z portalem Nowa Warszawa przygotowała po raz drugi raport Akupunktura Warszawy – zestawienie najważniejszych stołecznych mikrolokalizacji.
    „Warszawa to nie tylko flagowe inwestycje infrastrukturalne czy projekty komercyjne, ale również mniejsze, pojedyncze inicjatywy miejskie, prywatne, społeczne. Zarówno wielkie przedsięwzięcia, jak i lokalne inicjatywy budują postrzeganie Warszawy i jej atrakcyjność dla mieszkańców i inwestorów oraz stanowią impuls do rozwoju otoczenia. Akupunktura Warszawy ma na celu identyfikację miejsc, które dzięki zrealizowanym lub toczącym się inwestycjom mogą przyczynić się do rozwoju obszarów miejskich w wymiarze gospodarczym, społecznym i przestrzennym, a tym samym przesądzić o transformacji całego miasta”, wyjaśnia Jan Zombirt, Starszy Analityk Rynku w JLL.
    Miejsca, w których dokonują się największe przeobrażenia tkanki miejskiej, wybrali internauci spośród 30 propozycji wyodrębnionych przez JLL i Nową Warszawę w trzech kategoriach.
    Najlepsze przeobrażenie przestrzeni publicznej – Bulwary Wiślane znów na podium
    W kategorii „największego przeobrażenia przestrzeni publicznej” brano pod uwagę obszary, które – dzięki zrealizowanej już inwestycji lub inicjatywie – uległy pozytywnemu przekształceniu i oddziałują pozytywnie na sąsiednie rejony. W głosowaniu internautów po raz drugi zwyciężyły Bulwary Wiślane (37% głosów), przed Placem Europejskim (21%) i ulicą Świętokrzyską (17%)
    Bulwary Wiślane
    Pozostałe nominacje to: ul. Próżna, Skwer Wolnego Słowa, Port Czerniakowski, Plac Powstańców Warszawy, ul. Targowa, Plac Małachowskiego i Plac Przed Zodiakiem.
    Port Praski jako obszar, którego metamorfoza będzie miała największy pozytywny wpływ na miasto
    Druga kategoria wskazywała obszary, które po trwających w nich przeobrażeniach będą miały największy –
    pozytywny – wpływ na Warszawę. Zdecydowanie zwyciężył Port Praski z 56% głosów, przed Kampusem Politechniki Warszawskiej (12%) i Żoliborzem Przemysłowym (10%).

    bulwary-wislane-1

    Inne mikrolokalizacje nominowane w zestawieniu to Miasteczko Wilanów, Łuk Siekierkowski, Odolany, Zielona Białołęka, Chrzanów, Rejon pod Stocznią i Zawady.
    „Ponowne zwycięstwo Bulwarów Wiślanych i Portu Praskiego jasno pokazuje, że to właśnie zmiany dokonywane w tych lokalizacjach są najbardziej oczekiwane przez warszawiaków. Duże zainteresowanie plebiscytem pokazuje także, że zmiany zachodzące w mieście bardzo interesują mieszkańców Warszawy i zależy im na poprawie jakości przestrzeni publicznych. Doceniane są te inwestycje, które w największym stopniu przyczyniają się do pozytywnych zmian wizerunku miasta”, dodaje Jan Zombirt.

    port-praski-2
    Q22 – najbardziej miastotwórcza inwestycja komercyjna w Śródmieściu
    W trzeciej kategorii internauci wybierali inwestycję komercyjną w Śródmieściu, która będzie miała największy wpływ na miasto, tkankę miejską, otoczenie. Najwyższe miejsce na podium zajął budynek biurowy Q22 na skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i Al. Jana Pawła II. Następne projekty w rankingu to The Tides (22% głosów) powstający na terenach Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz Centrum Marszałkowska (15%) realizowane w miejscu wyburzonego już Domu Towarowego Sezam.
    W tej kategorii nominowane były również: Plac Zamkowy – Business with Heritage, Astoria, Cedet, Hotel Europejski , Gdański Business Centre, Nowy Świat 2.0 oraz Carpathia Office House.
    Tomasz Reich, Redaktor Naczelny portalu Nowa Warszawa, podsumowuje: „Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie w projekt i wskazanie swoich typów w plebiscycie Akupunktura Warszawy. Mieszkańcy miasta coraz większą wagę przywiązują do jakości przestrzeni publicznej i wiedzą, że nie tylko wielkie inwestycje mają wpływ na miasto – i to widać w naszym badaniu. Tempo zmian w Warszawie jest ogromne, a kierunek tej metamorfozy zależy również od współpracy pomiędzy władzami, inwestorami, organizacjami pożytku publicznego a mieszkańcami”.q22-1
    Partnerami plebiscytu są: Bryła, Centrum Łowicka, Eurobuild CEE, Moje Powiśle, Radio Kampus, Stolica oraz Twoja Praga.