REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Tak wyrosła zieleń posadzona przez drogówców m.in. na placu Pięciu Rogów

Strona główna Infrastruktura Tak wyrosła zieleń posadzona przez drogówców m.in. na placu Pięciu Rogów

Drogi składające się tylko z asfaltu i betonu to na szczęście mijający trend. Ich nieodłącznym komponentem jest zieleń. Drzewa z krzewami oczyszczają powietrze, poprawiają estetykę , ożywiają przestrzeń publiczną i zachęcają do spacerów. W poprzednich latach ZDM sadził zieleń w kilku lokalizacjach, szczególnie tam, gdzie kostka i płyty chodnikowe były zbędne. Zobaczcie, jak ta roślinność się rozwinęła.

Funkcjonalność dróg to podstawa. Jednak kompletna miejska ulica to taka, która zapewniając komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, jednocześnie pięknie prezentuje się wizualnie. Odpowiedni wygląd gwarantuje zieleń, ale rośliny w mieście nie są tylko ozdobą. Są ważne dla jakości życia (wpływają na samopoczucie), pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, a także poprawiają retencję wody.

RONDO DMOWSKIEGO

Tu nowe drzewa i krzewy rosną od 2021 roku. Roślinność stanowi tu jeden z elementów przebudowy, która polegała przede wszystkim na wyznaczeniu czterech nowych naziemnych przejść dla pieszych i przedłużeniu do nich przystanków tramwajowych. Na płycie ronda i w jego najbliższym otoczeniu posadziliśmy 54 drzewa i 58 gatunków roślin takich jak m.in. tawuły, liliowce czy śnieguliczki, których łączna powierzchnia zajęła 6,6 tys. m kw.

Jeśli chodzi o drzewa, to w tej lokalizacji posadzono 32 platany i 22 dęby. Pierwotnie planowano 12 lip ‘Silver Globe’. Jednak kiedy okazało się, że ze szkółki dostarczono nam zbyt niskie egzemplarze, zastąpiiono je właśnie platanami. Lipom natomiast znaleźiono nową lokalizację – w uzgodnieniu z Zarządem Zieleni posadził je po wschodniej stronie al. Witosa między ulicami Beethovena i Idzikowskiego.

PLAC PIĘCIU ROGÓW

W 2022 roku miejscu dotychczas całkowicie pozbawionym zieleni pojawiły się 22 dorodne klony polne o wysokości 9 m każde. Drzewa te potrafią żyć nawet 150 lat i po posadzeniu mogą osiągnąć jeszcze większe rozmiary. Ich rozłożyste korony zapewnią cień w upalne dni. Chodnik dookoła drzew jest podwieszany – co stanowi ochronę dla korzeni – oraz wykonany częściowo z nawierzchni wodoprzepuszczalnej.

Ważnym elementem inwestycji jest jednolita posadzka z wykonanych specjalnie w tym celu płyt z betonu architektonicznego. Pod nimi skrywają się pieczołowicie zaprojektowane instalacje, takie jak m.in. wspomniany system ochronny drzew, zapewniający im powietrze oraz ułatwiający dopływ wody, efektowe oświetlenie podkreślające nowe nasadzenia i dyskretna fontanna w posadzce zapewniająca ochłodę.

OBWODNICA GOCŁAWIA

Na gocławskich ulicach w 2022 roku posadzonych zostało łącznie 210 drzew – 85 jesionów pensylwańskich, 62 grusze drobnoowocowe, 34 lipy srebrzyste, 27 lip holenderskich oraz 2 topole białe. Na ul. Umińskiego – 39 drzew, na ul. Abrahama – 86, a na ul. Meissnera – 85.

W wielu miejscach posadzone zostały mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdują się m.in. róża pomarszczona, tawuła brzozolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie 51 tys. roślin. Dodatkowo ul. Jugosłowiańską ozdabiają także trawy – miskant chiński i trzcinnik ostrokwiatowy.

Na tzw. obwodnicy Gocławia pojawiły się też ogrody deszczowe, które stanowią naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składają się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt – jej nadmiar po napełnieniu będzie odprowadzany do kanalizacji. Ogrody są lokowane przy wyjazdach z dróg osiedlowych – to powierzchnie wyłączone z ruchu, wyłożone drobnymi kamieniami.

Na Gocławiu ogrodów deszczowych powstało łącznie 18 – 4 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 8 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 364 m kw. Zostały posadzone w nich rośliny lubiące wilgoć, takie jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, mięta nadwodna, bodziszek błotny, siedmiopalecznik błotny, krwawnica pospolita, sit rozpierzchły, trzęślica modra „Variegata”, śmiałek darniowy, pełnik europejski i przetacznik długolistny.

ODYŃCA

Pod koniec 2022 roku zakończył się kompleksowy remont ul. Odyńca. Na odcinku między al. Niepodległości a ul. Puławską wymieniliśmy nawierzchnię, wyremontowano chodnik i przede wszystkim dodano nowej zieleni. Inwestycja dopełniła zmiany, które w 2020 r. polegały na przeniesieniu parkowania z chodnika na jezdnię.

Po stronie północnej nowe płyty chodnikowe położono na całym odcinku. Nie zastąpiły one jednak starych na całej szerokości, bo powstał pas zieleni od strony krawędzi jezdni. W miejscu stref wyłączonych z ruchu przed przejściami dla pieszych i przystankami utworzono ogrody deszczowe. Łącznie powstały cztery – wszystkie w północnej części ulicy.

Zieleń była dużym komponentem remontu ulicy. Upiększyło ją 2256 porzeczek alpejskich, 60 ligustrów pospolitych i 520 śnieguliczek Chenaulta. Łączna powierzchnia, jaką zajęły te rośliny, wyniosła 396 m kw. Zostały ulokowane głównie po północnej stronie ulicy. Po tej samej stronie oraz naprzeciwko posadzone zostały również drzewa – 12 dębów szypułkowych.

PARK KIESZONKOWY NA BEMOWIE

W południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej pod koniec 2022 roku powstał niewielkich rozmiarów skwer. Zastąpił niezbyt estetyczny plac, który wykorzystywany był głównie do parkowania aut dostawczych. Jest to właśnie tzw. park kieszonkowy z 4 ławkami i 18 drzewami. Posadzono 9 jabłoni domowych, 3 kasztanowce czerwone, 3 lipy drobnolistne i 3 jarzęby pospolite.

Wśród nasadzeń znalazły się także krzewy i byliny. Łącznie ulokowano 1747 takich roślin jak m.in. porzeczka złota, jeżówka purpurowa, szałwia omszona czy werbena patagońska, a ich powierzchnia wyniosła 208 m kw. Ponadto utworzyliśmy liczący 61 m kw. ogród deszczowy z takimi lubiącymi wilgoć gatunkami jak przykładowo kosaciec syberyjski, bodziszek błotny, sit rozpierzchły czy przetacznik długolistny.

STARZYŃSKIEGO

Na potrzeby ruchu pieszego i rowerowego na początku 2023 roku przesunęliśmy południową jezdnie ul. Starzyńskiego na odcinku od ul. Namysłowskiej w kierunku ronda Żaba. Pozwoliło to odzyskać przestrzeń pod remont i poszerzenie chodnika oraz utworzenie drogi dla rowerów. Inwestycja zakładała też budowę sygnalizacji na przejściu przez zjazd na ul. Szwedzką.

Ostatnim elementem inwestycji była nowa zieleń. Posadzone zostały wysokie na 4-5 m 33 drzewa – 19 dębów czerwonych i 14 klonów polnych. Pojawiło się też ponad 7,5 tys. krzewów i bylin o łącznej powierzchni 2014 m2.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Weekend Nowej Warszawy: wydarzenia i atrakcje 18-19 maja 2024 

Warszawa to tętniące życiem miasto, oferujące bogaty wachlarz atrakcji na każdy weekend. Oto nasze propozycje na spędzenie czasu w stolicy w...

OKAM zakończył dialog o etapie I planowanej inwestycji F.S.O. PARK

15 maja br. zakończył się dialog poświęcony etapowi I planowanej przez OKAM warszawskiej inwestycji F.S.O. PARK. Odbyło się 6 spotkań, w...

ATENOR odnowi warszawski budynek UBC II

ATENOR, belgijski deweloper odpowiedzialny za inwestycję Lakeside, zamierza odnowić sąsiedni budynek UBC II. W marcu 2024 r. projekt otrzymał pozwolenie...

Instytut Głuchoniemych do przebudowy

Znajdujący się przy placu Trzech Krzyży budynek Instytutu Głuchoniemych przejdzie modernizację. Inwestycja pozwoli zapewnić dzieciom i wychowankom ośrodka nowoczesne, dostosowane do...

Xperi dołącza do najemców Skylinera

Skyliner, zyskał ostatnio nowego najemcę. Do wieżowca przy Rondzie Daszyńskiego wprowadzi się Xperi, amerykański gigant technologiczny. W Skylinerze firma zajmie blisko 3.000...

Kamienica Nova Chopina 22 – inwestycja na mieszkaniowej mapie Pruszkowa

Milestone uruchamia sprzedaż mieszkań w swojej najnowszej, zrównoważonej inwestycji, zlokalizowanej w sercu Pruszkowa. Oferta obejmuje 17 ekskluzywnych mieszkań o metrażach od...

Polecane

II edycja Festiwalu Fotoforma już w czerwcu!!

Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w...

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....