REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Tramwaje jeżdżą już po ulicy Gagarina

Strona główna Infrastruktura Tramwaje jeżdżą już po ulicy Gagarina

Ponad kilometr nowych torów, w większości pokrytych rozchodnikiem, trzy wygodne perony przystankowe, obok jeszcze więcej zieleni i droga dla rowerów – tak prezentuje się otwarta właśnie trasa tramwajowa na ulicy Gagarina. Dziś rano tramwajem linii 11 z Mokotowa na Nowe Bemowo pojechali pierwsi pasażerowie, w tym prezydent Rafał Trzaskowski.

Bardzo się cieszę, że po ponad 50 latach tramwaj wrócił na ten odcinek Mokotowa –pomiędzy ulicą Czerniakowską a Belwederską. Ta trasa jest oczywiście odnogą tramwaju na Wilanów, którą intensywnie budujemy. Również na ulicy Gagarina trwają ostatnie, drobne prace wykończeniowe, ale tramwaje mogą już bezpiecznie i komfortowo wozić pasażerki i pasażerów. Chcieliśmy dotrzymać majowego terminu uruchomienia tej trasy i to się udało – mówił dziś Rafał Trzaskowski podczas inauguracji nowej trasy tramwajowej, którą mieszkańcy Sielc i Czerniakowa dojadą do centrum miasta dokładnie w kwadrans.

Tramwaje kursowały już w przeszłości ulicą Gagarina – i dalej, Czerniakowską, w kierunku Sadyby. Ostatni tramwaj przejechał tą trasą w 1973 roku. Ówczesne władze Warszawy zdecydowały o poszerzeniu ulicy – kosztem komunikacji miejskiej – dla coraz większego ruchu samochodowego.

Rozbudowa linii tramwajowych jest dla nas absolutnym priorytetem. Przez cały czas stawiamy na komunikację miejską, która jest najlepsza w tej części Europy i cieszę się, że możemy kontynuować uruchamianie kolejnych linii tramwajowych – tak jak to zapowiadaliśmy. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia z Unii Europejskiej – sam tabor tramwajowy został dofinansowany ze środków unijnych, za co chcę podziękować przedstawicielom rządu oraz dyrekcji Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Liczę również, że wraz z odblokowaniem środków z KPO, będzie możliwość pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej – na tym samym poziomie co do tej pory. Warto przez cały czas przypominać o tym, że gdyby nie te olbrzymie pieniądze – ponad 18 miliardów złotych z budżetu unijnego, które otrzymała Warszawa – trudno byłoby nam planować tak duże inwestycje, a zwłaszcza rozwój komunikacji miejskiej, w tym budowę nowych linii metra, tras tramwajowych oraz zakup nowoczesnego taboru – dodał prezydent stolicy.

Szybko i wygodnie

Ponad kilometrowy odcinek torów między ulicami Czerniakowską i Belwederską to pierwszy z elementów budowanej trasy tramwajowej do Wilanowa. Na nowej trasie kursują od dziś tramwaje linii 11. W szczycie „jedenastka” połączy Mokotów (Sielce) z Nowym Bemowem, a poza szczytem – tramwaje dojadą na Wolę (dokładnie – Cmentarz Wolski).

Tramwaje zatrzymują się na nowych przystankach: Spacerowa (na wylotach skrzyżowania Spacerowej, Belwederskiej i Gagarina), Sielecka (po zachodniej stronie skrzyżowania Sieleckiej i Gagarina) oraz Sielce (po zachodniej stronie skrzyżowania Gagarina i Czerniakowskiej). To wygodny i bezpieczny terminal przesiadkowy – w obrębie skrzyżowania Gagarina/Czerniakowska pasażerowie mają do dyspozycji cztery przystanki autobusowe. Dwa pozostałe przystanki (Goworka) znajdują się już przy ulicy Puławskiej.

Tramwaje kursują co 8 minut – w szczycie komunikacyjnym, a trasę tę obsługują – również ze względu na specyfikę końcowego przystanku – dwukierunkowe i niskopodłogowe tramwaje marki Hyundai.

Drzewa, krzewy, droga dla rowerów

Budowie torów na Mokotowie-Sielcach towarzyszyła też pełna przebudowa jezdni. Kierowcy mają teraz do dyspozycji cztery pasy – miejsce dwóch zajęły tory, które obsadzone zostały rozchodnikiem.

– Trasa tramwajowa na ulicy Gagarina to nie tylko położenie torów i budowa przystanków, ale też inwestycja w wodociągi, w kanalizację oraz nasadzenia zieleni, w tym nowe drzewa, które są również – jeśli chodzi o wyzwania cywilizacyjne, przed jakimi stoi Warszawa – istotnym elementem tworzenia i budowy tkanki miejskiej – powiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady m.st. Warszawy.

Planując nową trasę tramwajową nie zapomniano o rowerzystach – wzdłuż Gagarina powstała droga dla rowerów i została ona zbudowana omijając drzewa, dzięki czemu nie trzeba było ich usuwać. Dosadzonych zostało aż 66 drzew – to o 8 więcej niż planowano.

Więcej na Gagarina będzie również niskiej zieleni – oprócz 800 metrów rozchodnika na torach – są tu także krzewy i rabaty z kwitnącymi bylinami. Z kolei wypełnione kamieniami gabiony na końcowym przystanku przy Czerniakowskiej obsadzone zostaną bluszczem.

Projekt budowy trasy tramwajowej na Gagarina współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej i otrzymał wsparcie w kwocie 43 347 766,29 zł. Szczegóły można znaleźć na stronie inwestycji.

Kolektor pod torami

Równolegle z pracami przy trasie tramwajowej na Gagarina trwała budowa kolektora Mokotowskiego Bis, którym w marcu br. rozpoczął się transport ścieków i wód opadowych. Technologia bezwykopowa pozwoliła utrzymać ruch kołowy ulicą Gagarina w obu kierunkach przez cały czas trwania robót.

– Zdecydowaliśmy się na tę wspólną realizację, żeby skrócić okres utrudnień dla mieszkańców. Nowy kolektor zbiera wodę opadową – dzięki czemu, przy naprawdę dużych opadach, nie będą zalewane ulice – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Nowo wybudowany kolektor Mokotowski Bis ma ok. 1,2 km długości. Od strony ulicy Belwederskiej został połączony z kolektorem Mokotowskim, a od strony ulicy Czerniakowskiej z Nadbrzeżnym. Jego średnica wewnętrzna to 2,8 m. Będzie mógł pomieścić ok. 6,9 tys. m3 ścieków i wód opadowych, odciążając kolektor Mokotowski.

Zmiany w komunikacji miejskiej

W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 12 na 13 maja, na ulicę Spacerową wróciły dwa kierunki ruchu. Pomiędzy Puławską a Czerniakowską kierowcy znów mają do dyspozycji dwie jezdnie.

Autobusy linii 131, 501, 519 i 522 wróciły już na swoje trasy podstawowe, czyli ulicami Spacerową i Goworka w obu kierunkach. Autobusy 167 i 168 jeżdżą tymi ulicami na pętle Stare Bemowo/Fort Radiowo lub Woronicza. Te jadące w stronę Siekierek-Sanktuarium oraz Witolina pozostały jeszcze na dotychczasowym objeździe aleją Niepodległości, Stefana Batorego, Waryńskiego i Puławską. Autobusy linii 119 do pętli Rakowiecka-Sanktuarium kursują Sielecką, Gagarina, Spacerową, Goworka, a w stronę Wiśniowej Góry – Stefana Batorego, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową do Gagarina i Sieleckiej. Autobusy linii nocnych N31 i N81 na Dworzec Centralny także jeżdżą Spacerową i Goworka.

W nocy ze środy na czwartek, z 15 na 16 maja, tramwajarze otworzą wyjazd z ulicy Chełmskiej na Belwederską i Sobieskiego. Zamknięte zostanie natomiast połączenie z ulicą Dolną. Te zmiany wpłyną na kursowanie autobusów.

Od czwartku, 16 maja, na swoje trasy podstawowe w obu kierunkach wrócą autobusy linii 107, czyli ulicami Chełmską i Czerniakowską oraz nocne N31 i N81 – Gagarina, Czerniakowską i Chełmską. Przestaną kursować autobusy zastępczej linii nocnej Z31. Zmieni się trasa linii 119 – w stronę Rakowieckiej-Sanktuarium autobusy pojadą ulicami: Chełmską, Belwederską, Spacerową i Goworka, a w stronę Wiśniowej Góry będą kursowały Belwederską i Chełmską. Autobusy 141 ominą (w obu kierunkach) zamkniętą ulicę Dolną jadąc ulicami: Gagarina, Spacerową, Goworka i Puławską. Zmieni się także trasa autobusów linii 172 – dojadą (i potem ruszą w przeciwnym kierunku) do pętli przy ulicy Chełmskiej (nieopodal Czerniakowskiej). Autobusy nie będą jeździły ulicą Dolną tylko pojadą Puławską do Goworka, Spacerowej i Belwederskiej, aby Chełmską dojechać do pętli.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.   

Wiadomości

Weekend Nowej Warszawy: wydarzenia i atrakcje 13-14 lipca 2024 

Warszawa tętni życiem, kolorami i kulturą, oferując bogaty wachlarz atrakcji każdego dnia. Oto nasze propozycje na umilenie Twojego weekendu.

Ruszają prace nad najdłuższą linią metra w stolicy

Prace przedprojektowe dla IV linii warszawskiego metra wykona firma Metroprojekt. Zwycięzca przetargu przygotuje również koncepcję przebiegu linii M4 i dokumentację niezbędną...

Przystań Warszawa wielkie otwarcie już w sobotę!

Dzielnica Wisła zaprasza w sobotę na otwarcie Przystani Warszawa. Na miejscu będzie można m.in. pograć w tenisa i wypłynąć na Wisłę...

Sekrety reklamy na autobusach i tramwajach, które przełamią Twoją kampanię!

Szukasz skutecznego sposobu na dotarcie do szerokiego grona odbiorców i zwiększenie rozpoznawalności marki? Reklama na tramwajach i autobusach to efektywna forma komunikacji z...

Co wliczamy w koszty utrzymania apartamentów inwestycyjnych?

Myślisz o inwestowaniu w nieruchomości, ale nie jesteś pewien, jakie są rzeczywiste koszty utrzymania apartamentów inwestycyjnych? Czy koszty eksploatacji mogą wpłynąć na...

Miasto walczy z bazgrołami. Warszawę szpecą bezkarni wandale!

Trwa miejska akcja #stopbazgrołom. Tylko w pierwszej połowie tego roku z pseudograffiti oczyszczono blisko 3 tys. wiat i koszy. Nielegalne malunki...

Polecane

Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!

Polskie media są ważną częścią życia każdego z nas - wszystkich żyjących, mieszkających i pracujących w Polsce.Politycy! Nie zabijajcie polskich mediów!Polskie media...

Deski kompozytowe czy drewniane? Jakie wybrać?

Budowa tarasu to niełatwe zadanie. Trzeba zaprojektować go w taki sposób, by dobrze komponował się zarówno z domem, jak i z ogrodem....

Jakie są ceny biur na wynajem w topowych lokalizacjach w Warszawie?

Przy wyborze lokalizacji trend jest niezmienny od lat, bowiem wśród najchętniej wybieranych dzielnic biurowych w Warszawie są Wola i Śródmieście. Świadczy o...

Weekend poza Warszawą, czyli najlepsze pomysły na krótki wypoczynek poza stolicą

Czasami najpiękniejsze przygody kryją się tuż za rogiem. Dla tych, którzy chcą oderwać się od rutyny i zgiełku stolicy, mamy kilka inspirujących...

XV WARSZAWSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM 2024

Już za 2 tygodnie (8-9.06.2024 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2024. To już piętnasta edycja...

Zbliżają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie!

Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 23 do 26 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki i na placu...