REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Ruszają zapisy na Bieg Powstania Warszawskiego

Za nami weekendowe zawody Leśnej Triady Biegowej w Lesie Sobieskiego, kolejny bieg cyklu – we wrześniu na Bielanach. A już dziś rozpoczynają się zapisy na Bieg Powstania Warszawskiego.

– Planowaliśmy, że to bieg będzie główną atrakcją przedwczorajszej imprezy „Szlak w stronę lata” w Wawrze, a okazało się, że największe tłumy przyciągnął piknik pełen atrakcji i bezpłatnych animacji – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – Mamy już kolejne propozycje dla aktywnych warszawianek i warszawiaków. 30 lipca można będzie wystartować w 31. Biegu Powstania Warszawskiego, a 17 września spędzić aktywnie czas oraz wziąć udział w biegu podczas „Szlaku kolorów jesieni” w Lesie Bielańskim – dodaje wiceprezydent Kaznowska.

Leśna Triada Biegowa

Sobotni bieg na dystansie 5 km w Lesie Sobieskiego przyciągnął 300 startujących. Wśród mężczyzn zwyciężył Marek Jendrych przed Danielem Miklińskim i Krzysztofem Krygierem. Wśród kobiet – Marlena Kostecka przed Aleksandrą Kłosowską-Junko i Marzeną Stefaniuk.

Wiele warszawianek i warszawiaków przyciągnął towarzyszący biegowi piknik. Można było wziąć udział w zgadywankach leśnych z wykorzystaniem zmysłów, obejrzeć makiety dzikich zwierząt w skali 1:1, samodzielnie odbijać tropy zwierząt w piasku kinetycznym albo ułożyć gigantyczne puzzle. Bezpłatną imprezę zorganizowały samorządowe instytucje – Aktywna Warszawa i Lasy Miejskie – ze wsparciem partnerów: Warszawskiej Kranówki, Zarządu Zieleni, OSiR Wawer i Dzielnicy Wawer oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Bieg Powstania Warszawskiego

Tymczasem już we wtorek ruszają zapisy na 31. Bieg Powstania Warszawskiego. Zawody – na dystansie 5 i 10 km – co roku gromadzą tysiące biegaczek i biegaczy. Obie trasy mają atest PZLA, a wieczorna pora rozgrywania biegu daje szanse na szybkie bieganie w środku lata. Zawodników na wymarzone czasy poprowadzą tzw. pacemakerzy.

Bieg odbędzie się w sobotę, 30 lipca. Dla uczestników przygotowano dwie trasy: 5 oraz 10-kilometrową. Start biegu na 5 km nastąpi o godzinie 20:30, a na 10 km o 21:00.

Zapisy do 31. Biegu Powstania Warszawskiego rozpoczną się od 7 czerwca od godziny godz. 12:00 i potrwają aż do 28 lipca 2022 r. Najłatwiej zapisać się online na stronie www.BiegPowstaniaWarszawskiego.pl

Będzie to już druga impreza Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o Pamięć”, organizowana w nowej formule współpracy Miasta Stołecznego Warszawy (a konkretnie Aktywnej Warszawy) i Fundacji „Maraton Warszawski”.

Trasy z historią w tle

Biegacze, którzy mieli już okazję uczestniczyć w Biegu Powstania Warszawskiego, wiedzą, że to wydarzenie o wyjątkowym charakterze. Od startu do mety biegaczom towarzyszy podniosła atmosfera i liczne akcenty powstańcze. Trasy biegów są powiązane z symbolicznymi dla Powstania miejscami. Linia startu, wspólna dla obu dystansów będzie usytuowana w pobliżu Pomnika Powstania Warszawskiego. Meta, również wspólna, zostanie zlokalizowana na ulicy Konwiktorskiej. To wzdłuż tej ulicy w sierpniu 1944 r. przebiegała linia frontu.

Biegacze, którzy zdecydują się na udział w rywalizacji na 5 km pobiegną ulicami Miodową, Senatorską, Moliera, przez Plac Piłsudskiego, Królewską, następnie Krakowskim Przedmieściem, z którego zbiegną ulicą Karową i Wiaduktem Markiewicza do ulicy Browarnej. Mniej więcej do tego momentu trasy obu biegów będą do siebie zbliżone. Jednak startujący na krótszym dystansie w tym momencie skręcą w ulicę Gęstą, później w Dobrą, by wrócić na Karową i z niej skręcić w Wybrzeże Kościuszkowskie, płynnie przechodzące w Wybrzeże Gdańskie. Po jego pokonaniu zostanie jeszcze podbieg ulicą Sanguszki w kierunku mety na Konwiktorskiej.

Biegacze startujący na 10 km na samym początku „nadłożą” nieco drogi, gdyż ulicą Senatorską dobiegną do Wierzbowej i to nią podążą do Placu Piłsudskiego. Później trasy obu biegów rozchodzą się na wspomnianej ulicy Browarnej. Zamiast od razu skręcić w kierunku Wybrzeża Kościuszkowskiego, zawodnicy udadzą się na południe aż do ulicy Górnośląskiej. Stamtąd czeka ich powrót w kierunku północnym. Po dobiegnięciu do ul. Dobrej, końcówka trasy jest taka sama, jak w biegu na 5 km. Biegacze wykonają skręt w Karową, później czeka ich najdłuższa prosta (Wybrzeże Kościuszkowskie i Wybrzeże Gdańskie), a na finiszu Sanguszki i Konwiktorska.

Wirtualny Bieg Powstania

Jednocześnie w tegorocznej edycji Biegu Powstania Warszawskiego można będzie wziąć udział w dowolnym miejscu w Polsce. Impreza będzie bowiem miała także swoją wirtualną odsłonę. Wszyscy uczestnicy startujący wirtualnie będą mieli tydzień na pokonanie wybranego dystansu, ale oczywiście są zaproszeni do tego, by wyruszyć na swój bieg 30 lipca o godz. 20:30, aby połączyć się symbolicznie z uczestnikami biegu w Warszawie.

Uczestnicy biegu wirtualnego również otrzymają medale, a w ramach rywalizacji prowadzone będą klasyfikacje. Zapisy do wirtualnej odsłony wydarzenia rozpoczną się w drugiej połowie czerwca.

Edycja specjalna #BiegamDobrze

Tak, jak w przypadku wielu biegów organizowanych przez Fundację „Maraton Warszawski”, tak również w ramach 31. Biegu Powstania Warszawskiego organizowana będzie unikalna akcja #BiegamDobrze. W ramach tego projektu – zapoczątkowanego w 2015 roku –  biegacze charytatywni zebrali już ponad 7 mln zł na cele dobroczynne.

W tradycyjnej formule uczestnicy imprez Fundacji mogą zapisać się ścieżką charytatywną i uruchomić zbiórkę na rzecz wybranej organizacji dobroczynnej. Ich zaangażowanie w zbieranie środków jest jednocześnie drogą do zdobycia pakietu startowego od wybranego NGO.

W Biegu Powstania cel zbiórek będzie wspólny dla wszystkich: #BiegamDobrze dla Bohaterów. Będzie to bowiem sposób nie tylko na uczczenie, ale także wymierne wsparcie Powstańców Warszawskich.

Akcja #BiegamDobrze dla Bohaterów rozpocznie się jeszcze w czerwcu, wtedy też opublikowane zostaną wszystkie szczegóły projektu. Do ścieżki charytatywnej można będzie dołączyć także po tradycyjnym wykupieniu pakietu startowego.

Liga Mistrzów Warszawy

Bieg Powstania Warszawskiego to druga – po Biegu Konstytucji 3 Maja – tura tegorocznej Warszawskiej Triady Biegowej, a także trzeci etap Ligi Mistrzów Warszawy. Oprócz Biegu Konstytucji 3 Maja zaliczane są do niej dotychczas wyniki z 16. Półmaratonu Warszawskiego.

W Lidze rywalizacja prowadzona jest w kategoriach wiekowych, a czasy osiągane przez uczestników przeliczane są na punkty po uwzględnieniu najlepszego wyniku w danym biegu w danej kategorii. Aby zostać sklasyfikowanym w Lidze Mistrzów Warszawy, należy wziąć udział w co najmniej trzech3 wliczanych do rywalizacji biegach (16. Półmaratonie Warszawskim, 30. Biegu Konstytucji 3 Maja, 31. Biegu Powstania Warszawskiego, 32. Biegu Niepodległości, 44. Maratonie Warszawskim). Do rezultatu końcowego wliczane będą natomiast cztery najlepiej punktowane występy – dlatego nie warto odpuszczać żadnej z wymienionych imprez.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Sześciu chętnych na remont ulic w Śródmieściu

Zbliża się rewitalizacja całego śródmiejskiego kwartału. Aż 6 firm chce się podjąć się przebudowy 2,5 hektara ulic i placów w obszarze...

Czy w Warszawie powinien być nocny zakaz sprzedaży alkoholu?

6 maja ruszają konsultacje społeczne w sprawie ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Czas na zabranie głosu przez mieszkańców w tej sprawie upływa...

Remont torowiska na rondzie Czterdziestolatka

Warszawscy tramwajarze wykorzystają długi weekend na remont przejazdów tramwajowych na rodzie Czterdziestolatka. Od 3 do 5 maja nie będzie można pojechać...

Przy Żelaznej powstanie budynek z pionowym ogrodem. Pierwszy taki w Warszawie!

Architekci z pracowni FAAB stworzyli koncepcję budynku, będącego nową siedziba instytutu Łukasiewicz-Itech. Gmach może stanąć przy Żelaznej 87 na Woli.

Ratusz otworzył oferty na przebudowę rejonu ulic Złotej i Zgody

Ogłoszono wyniki przetargu na przebudowę ulic Złotej i Zgoda w ramach projektu Nowego Centrum Warszawy. W ramach prac całokowicie przebudowane będą ulice...

20 lat Warszawy w Unii Europejskiej

Ponad 800 projektów realizowanych przez miasto stołeczne Warszawę otrzymało europejskie dofinansowanie. Inwestycje z udziałem pieniędzy unijnych to budowa metra, linii tramwajowych, zakup...

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...