Wolontariusze zazielenią stolicę. Mieszkańcy dołączają do grona Ogrodników Warszawy, by wspólnie sadzić drzewa i kwiaty oraz pielęgnować społeczne ogródki. W środę, 21 listopada, o godz. 11.00, przy ul. Karowej uczestnicy akcji posadzą jabłonie i krokusy.
Do społeczności Ogrodników Warszawy mogą dołączyć wszyscy, którzy chcą brać udział w cyklicznych nasadzeniach. Pod okiem specjalistów nauczą się prawidłowego sadzenia drzew i uprawy roślin. W ramach inicjatywy mieszkańcy wpłyną na polepszenie estetyki miasta, a przy okazji, zbudują między sobą sąsiedzkie więzi. Do grona Ogrodników Warszawy zgłaszają się dorośli, młodzież a także prywatne firmy i instytucje publiczne.
– Główną ideą Ogrodników Warszawy jest zwrócenie uwagi na otaczającą nas zieleń. Ważna jest tutaj edukacja ekologiczna i zbliżenie do siebie osób, które chcą wspólnie pielęgnować oraz tworzyć sąsiedzkie parki i skwery. Podczas spotkań służymy specjalistyczną wiedzą, zapewniamy rośliny, narzędzia i ogrodnicze akcesoria. Chcemy być animatorem tych działań, ale jesteśmy otwarci również na różnorodne propozycje z zewnątrz – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Podczas środowego spotkania, 21 listopada, o godz. 11.00, u zbiegu ul. Karowej i ul. Browarnej wolontariusze wraz z uczniami szkół zasadzą 7 jabłoni i blisko 2 000 cebulek krokusów. W spotkaniu udział wezmą warszawscy ogrodnicy z Zarządu Zieleni i przedstawiciele Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu, które jest partnerem akcji. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem warszawa@wolontariat.org.pl. Szczegóły wydarzenia dostępne są tutaj.
W Warszawie mamy obecnie 27 kompleksów lasów miejskich, 99 parków oraz dziesiątki zieleńców, łącznie zajmujących blisko 40% powierzchni miasta. Aranżacja warszawskiej zieleni powstaje w oparciu o „Standardy kształtowania zieleni m.st. Warszawy”, będące częścią „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Dzięki temu rośliny sadzone w miejskiej przestrzeni są dopasowane pod względem wytrzymałości i różnorodności gatunkowej.
Foto: Materiały prasowe