REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Zbliża się remont Trasy Łazienkowskiej na Pradze

Strona główna Infrastruktura Zbliża się remont Trasy Łazienkowskiej na Pradze

W środę 12 kwietnia rozpoczną się pierwsze prace budowlane poprzedzające modernizację wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Bajońską i Paryską. W pasie dzielącym jezdnie al. Stanów Zjednoczonych budowane będą przewiązki, czyli przejazdy z jednej jezdni na drugą, oraz tymczasowe przystanki autobusowe. Prace zakończą się w pierwszej połowie maja.

Jedną z dróg objazdowych w trakcie przebudowy wiaduktów będzie Trasa Siekierkowska. W środę 12 kwietnia drogowcy zaczną budowę dodatkowego pasa przy zjeździe z trasy na ul. Wał Miedzeszyński w stronę centrum.

Trasa cichsza i bardziej zielona

Modernizacja oznacza budowę dwóch nowych, spełniających wysokie standardy techniczne wiaduktów drogowych Trasy Łazienkowskiej nad ul. Bajońską i Paryską. Ma też ograniczyć hałas drogowy w rejonie al. Stanów Zjednoczonych. Dlatego na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej powstaną ekrany akustyczne, a nawierzchnia jezdni zostanie wymieniona na cichą.

Dzięki nowemu oświetleniu oraz zmianom w oznakowaniu droga stanie się bezpieczniejsza. Ponadto wzdłuż al. Stanów Zjednoczonych zostanie dosadzonych ponad 70 drzew, które wraz z drzewami już rosnącymi utworzą obustronne szpalery. Pojawi się blisko 15 tys. dodatkowych krzewów, liczne byliny, pnącza oraz trawniki.

O jeden pas mniej w al. Stanów Zjednoczonych

Modernizacja będzie wymagać wyłączenia z ruchu wiaduktu znajdującego się po stronie północnej. Jego zamknięcie planowane jest w ciągu kilku tygodni. Zostanie wtedy wprowadzony dwukierunkowy ruch dla pojazdów indywidualnych na południowej jezdni al. Stanów Zjednoczonych od rejonu Kanału Wystawowego do rejonu wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad Wałem Miedzeszyńskim.

Autobusy nie zmienią swoich tras. W trakcie modernizacji pierwszego z wiaduktów – z wyłączeniem okresu niezbędnego na wymianę nawierzchni – będą nadal jeździły w kierunku centrum jezdnią północną aż do przystanku Saska. Następnie zjadą na stronę południową i znajdujący się tam wiadukt.

Miejsca, w których pojazdy indywidualne oraz autobusy będą przejeżdżały przez pas dzielący jezdnie al. Stanów Zjednoczonych to przewiązki. Ich budowa ruszy 12 kwietnia i zakończy się w pierwszej połowie maja. Przewiązki powstaną w czterech lokalizacjach: w rejonie Kanału Wystawowego, ul. Międzynarodowej, ul. Saskiej i w rejonie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Wał Miedzeszyński. W tym czasie wybudowane będą też dwa tymczasowe przystanki autobusowe.

Prace związane z budową przewiązek i przystanków wymagają zamykania fragmentów lewych pasów ruchu na obydwu jezdniach al. Stanów Zjednoczonych – od rejonu Kanału Wystawowego do wiaduktów nad Wałem Miedzeszyńskim. Wyłączenia rozpoczną się w środę 12 kwietnia, będą wprowadzane sukcesywnie wraz z postępem robót i zakończą się w pierwszej połowie maja. Na każdej jezdni w rejonie prowadzonych prac dostępny będzie jeden pas dla ruchu ogólnego i buspas.

#ZamieńŁazienkowskąnaSiekierkowską

W trakcie modernizacji wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Bajońską i Paryską główną drogą objazdową będzie Trasa Siekierkowska. Aby ułatwić kierowcom zjeżdżającym z Trasy Siekierkowskiej włączanie się do ruchu na ul. Wał Miedzeszyński, wzdłuż jezdni Wału Miedzeszyńskiego w stronę centrum, powstanie dodatkowy pas.

Jego budowa wymaga czasowego zamykania jednego pasa jezdni Wału Miedzeszyńskiego w stronę centrum w rejonie zjazdu z Trasy Siekierkowskiej. Wyłączenia będą wprowadzane poza godzinami szczytów komunikacyjnych i zaczną się po 24 kwietnia.

Potrzeba modernizacji

Wiadukty nad ul. Paryską i Bajońską powstały jako część Trasy Łazienkowskiej i są użytkowane od 1974 r. Z powodu złego stanu technicznego wymagają przebudowy.

Prace obejmą również przebudowę sieci wodociągowej, gazowej, elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej. Pojawi się nowoczesne oświetlenie uliczne oraz nowy system odwodnienia drogi.

Generalnym Wykonawcą robót budowlanych jest firma WARBUD. Ich koszt to ok. 88,7 mln zł. Umowa z wykonawcą zawarta została 13 grudnia 2022 r. i przewiduje realizację inwestycji w ciągu 30 miesięcy, z czego pierwsze cztery miesiące to czas przygotowania do rozpoczęcia robót budowlanych.

Modernizacja wiaduktów nad ul. Paryską i Bajońską jest kolejnym etapem przebudowy Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowany został most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim. Do marca 2024 r. potrwa przebudowa dwóch wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola.

Przewidywana całkowita wartość inwestycji to 106 483 428,84 zł. Inwestycja uzyskała dofinansowanie z budżetu państwa w kwocie 101 159 257,40 zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku. 

Wiadomości

Przy Brackiej znika beton, będą drzewa!

Trwa przebudowa Chmielnej, a przy okazji nowe oblicze zyska ulica Bracka w rejonie placu Pięciu Rogów. Dotychczasowy prowizoryczny parking ustąpi zieleni....

Fort 7 z pozowoleniem na budowę!

Rusza druga w Warszawie inwestycja dewelopera Atenor, który w ubiegłym roku ukończył projekt Lakeside. Firma uzyskała właśnie pozwolenie na budowę trzech...

Projekt Góraszka realizowany przez Nhood Services Poland z certyfikatem BREEAM Communities

Wielofunkcyjna inwestycja Projekt Góraszka, realizowana przez zespół Nhood Services Poland, otrzymała międzynarodowy certyfikat BREEAM Communities. Dokument potwierdza, że planowana inwestycja, łącząca...

Katowicka Residence. Nowy projekt mieszkaniowy Resi Capital S.A. w stolicy Górnego Śląska

Resi Capital S.A., spółka należąca do grupy kapitałowej Cavatina Group S.A., stale rozwija portfolio inwestycji mieszkaniowych w całym kraju, operując w...

Duże zainteresowanie wśród najemców wieżowocem The Bridge!

Ghelamco prowadzi zaawansowane rozmowy z potencjalnymi najemcami. Wśród nich może być jeden z największych banków w Polsce.

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...