Generation Park Y, najwyższy biurowiec Skanska przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie, został oddany do użytku. Ten 140-metrowy budynek jest najbardziej zielonym wieżowcem w stolicy., Będzie to nowa siedziba centrali Grupy PZU, w której pracować będzie kilka tysięcy osób.
Głównym założeniem projektu Generation Park było stworzenie takiego miejsca pracy, które odpowie na potrzeby pracowników wszystkich generacji – stąd jego nazwa. Realizacja kompleksu wystartowała w grudniu 2015 roku. Trzy lata później rozpoczęto wznoszenie 140-metrowej wieży oznaczonej literą Y. Dziś, po ponad 5 latach od startu inwestycji, pozwolenie na użytkowanie otrzymuje jego ostatnia część, a jednocześnie pierwszy wieżowiec Skanska w Polsce i najwyższy biurowiec dewelopera w tej części Europy.
– Generation Park Y to zwieńczenie największego projektu Skanska w Warszawie. Oddajemy naszą flagową inwestycję do użytku i cieszymy się, że na jej pokładzie jest jedna z najważniejszych polskim firm – PZU – mówi Arkadiusz Rudzki, wiceprezes ds. wynajmu i sprzedaży w spółce biurowej Skanska w CEE. – Kompleks Generation Park i jego dotychczasowy sukces komercyjny są potwierdzeniem, że nasza strategia tworzenia ponadczasowych, zdrowych i bezpiecznych powierzchni biurowych, mając przy tym na uwadze zarówno potrzeby ludzi, jak i środowiska naturalnego, przynosi pożądane efekty. W czasach dużej niepewności udało się nam wyznaczyć pewną i stabilną ścieżkę. To niezwykle ważne z punktu widzenia najemców oraz inwestorów – dodaje Arkadiusz Rudzki.
Generation Park Y nie bez przyczyny zyskał miano najbardziej zrównoważonego w Warszawie. Wieżowiec ubiega się o wymagający certyfikat WELL Core&Shell, weryfikujący budynek pod kątem wpływu na zdrowie i samopoczucie pracowników, a także o certyfikaty LEED na poziomie Platinum oraz Obiekt bez Barier. Ten ostatni oznacza, że osoby z różnymi potrzebami (jak np. rodzice z małymi dziećmi czy osoby z niepełnosprawnościami) mogą poruszać się po budynku i korzystać z niego bez żadnych ograniczeń.
Wokół wcześniej ukończonych budynków kompleksu położony został chodnik z tzw. zielonego betonu, który dzięki swoim właściwościom katalitycznym redukuje poziom smogu. Ma on również właściwości samoczyszczące – efekt ten występuje przy opadach deszczu. Technologia zostanie wykorzystana również na ogólnodostępnym placu pomiędzy budynkami X, Y i Z. Ta starannie zagospodarowana przestrzeń będzie nowym miejscem spotkań i podkreśli wielkomiejski charakter Ronda Daszyńskiego – okolicy zmieniającej się w zawrotnym tempie, konsekwentnie budującej swoją pozycję centrum biznesowego Warszawy.
Zieleń i znakomita lokalizacja
Niemal na samym szczycie budynku, na 35. piętrze, do dyspozycji pracowników zostanie oddany taras wypełniony roślinami, z którego będzie można podziwiać panoramę stolicy. Na dachu biurowca umieszczone zostaną ule. Z kolei w jego lobby powstanie ogromna ściana o powierzchni ponad 300 mkw., która dzięki przeszklonej elewacji, będzie widoczna również z zewnątrz. Pomiędzy budynkami kompleksu powstaną porośnięte roślinami pergole, których dachy będą również obsadzone zielenią. To dodatkowe miejsce, które pozwoli na pracę na świeżym powietrzu, ale także na chwilę relaksu, tworząc przyjazny klimat w tej okolicy.
W wieżowcu przewidziano 187 miejsc dla jednośladów. Jeśli pracownicy zdecydują się jednak na dotarcie do pracy samochodem, czeka tu na nich ponad 300 miejsc parkingowych, ulokowanych na czterech podziemnych kondygnacjach budynku. Wszystkie wyposażone są w gniazdka do ładowania pojazdów elektrycznych.
Generation Park Y: kluczowe fakty i liczby
- Całkowita powierzchnia najmu kompleksu: 88 000 mkw. GLA
- Całkowita powierzchnia najmu budynku Y: 47 600 mkw. GLA
- Liczba kondygnacji: 37 naziemnych i 4 podziemne
- Liczba miejsc parkingowych: 325 + 187 dla rowerów
- Certyfikaty: LEED na poziomie Platinum, WELL, „Obiekt bez barier”
- Projekt architektoniczny: JEMS Architekci
- Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A