SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Warszawskie pomniki idą do remontu

Strona główna Nieruchomości Warszawskie pomniki idą do remontu

Są prawdziwą ozdobą naszego miasta, lubimy je, a niektóre nawet darzymy sentymentem. Jednak tak jak wszystko, co pewien czas potrzebują odnowienia – cztery śródmiejskie pomniki wraz z nadejściem wiosny przejdą gruntowne remonty.

 

Już w kwietniu rusza prace przy pomniku Syrenki Warszawskiej na Rynku Starego Miasta. Jest to nie tylko monument, ale także fontanna, i to właśnie system odpowiedzialny za dostarczanie wody do niecki pod cokołem będzie modernizowany. Zostaną wymienione pompy i filtry, woda zostanie ujęta w obieg zamknięty, wymienione będzie sterowanie z oprogramowaniem i okablowaniem.

 

Syrenka Warszawska stojąca na rynku jest kopią rzeźby Konstantego Hegla z 1855 r. Oryginał, aby uchronić go przed ciągle powtarzającymi się dewastacjami od 2008 r. znajduje się w Muzeum Warszawy.

 

W maju duży remont rozpocznie się wokół pomnika Juliusza Słowackiego na pl. Bankowym. Zostanie zdemontowany podest, naprawiona podbudowa betonowa i poprawiony kąt spadku odprowadzającego wodę. Po tych pracach podest będzie ułożony na nowo. Konserwacji wymaga także cokół i sama rzeźba – zostaną oczyszczone z kurzu i brudu. Spękane płyty cokołu będą naprawione lub wymienione na nowe. Sprawdzona i ewentualnie poprawiona zostanie stabilność mocowania liter. Patyna na pomniku wieszcza będzie uzupełniona a powierzchnia zabezpieczona i wypolerowana.

 

Pomnik Juliusz Słowackiego jest dziełem Edwarda Wittiga z 1932 r., odlany według zachowanych projektów i odsłonięty na pl. Bankowym w 2001 r.

 

Monumentalny pomnik Chwały Saperom składa się w wielu elementów. Odnowieniu podczas rozpoczynającego się w czerwcu remontu przejdą kamienne elementy przy pomniku, figura sapera, pylony, płaskorzeźby i tablice inskrypcyjne.

Części kamienne zostaną odsolone, oczyszczone  z graffiti i zaimpregnowane przed kolejnymi rysunkami. Rzeźba żołnierza zostanie oczyszczona i zabezpieczona antykorozyjnie. Pylony przejdą czyszczenie a brązowe płaskorzeźby zostaną zakonserwowane antykorozyjnie. Tablice z inskrypcjami będą oczyszczone i wypolerowane.

 

Pomnik dłuta Stanisława Kulona znajduje się niedaleko Płyty Desantu 3 Dywizji Piechoty I Armii Wojska Polskiego, ustawiono go w 1975 r.

 

Lipiec to początek renowacji pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Odrestaurowany zostanie podest i kamienny cokół monumentu. Poprawiony zostanie spadek odprowadzający wodę, powierzchnia betonowa zostanie zagruntowana i zaizolowana. Po tych pracach granitowe płyty wrócą na swoje miejsce. Cokół zostanie oczyszczony, pęknięcia zlikwidowane i sprawdzone mocowanie liter i przymocowanie obluzowanych.  Postać kardynała zostanie oczyszczona z kurzu i brudu, powierzchnia będzie pokryta substancją antykorozyjną i wypolerowana.

 

Autorem pomnika kardynała Stefana Wyszyńskiego jest Andrzej Kulon, rzeźbę odsłonięto w 1987 r.

 

Remont pomników zostanie przeprowadzony na zlecenie Zarządu Terenów Publicznych.

 

Wiadomości

Warszawa rozważa zawieszenie współfinansowania policji

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy zapowiedział, że w przypadku dalszej eskalacji działań policji na ulicach miasta wstrzyma współfinansowanie...

Nowy najemca w The Warsaw HUB

Firma Sol - Millennium wynajęła ponad 400 mkw. w budynku The Warsaw HUB w Warszawie, którego agentem wyłącznym jest JLL.

ASFALTOWANIE NA DOMANIEWSKIEJ. KIEROWCÓW CZEKAJĄ UTRUDNIENIA

Trwa przebudowa ul. Domaniewskiej między ulicami Samochodową a Pęcherską. Odcinek ten od piątku, 27 listopada, od godz. 18 do niedzieli, 29...

Nowe stawki opłat za śmieci od kwietnia

Opłaty za odpady dla mieszkańców Warszawy będą naliczane według ilości zużytej wody od kwietnia 2021 r. Ta...

Wojewoda podał termin oddania Szpitala Południowego

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekazał w czwartek, że powstający na Ursynowie Szpital Południowy zostanie oddany 22 stycznia.

Mieszkania pod inwestycję – 3 lokalizacje, które powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego z przeznaczeniem pod inwestycję to bardzo dobra lokata kapitału. Należy jednak dobrze przemyśleć jego lokalizację, gdyż jest to...

Polecane

Muzyczni Koneserzy – cykl bezpłatnych wydarzeń w Centrum Praskim Koneser

Centrum Praskie Koneser nie zapomina o warszawskich melomanach. W ramach Artystycznej Jesieni odbywa się szereg wydarzeń prezentujących różne gatunki muzyczne –...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.