REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Warszawskie inwestycje i remonty w 2018 roku

Strona główna Infrastruktura Warszawskie inwestycje i remonty w 2018 roku

W tym roku kontynuowana będzie budowa II linii metra i ważnych ulic. Powstaną nowe drogi rowerowe, remontowane będą chodniki i ulice. Kolejnych kilkadziesiąt dzielnicowych dróg nieutwardzonych zyska nową nawierzchnię.

Baza danych Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym na 2018 r. zawiera 1308 remontów i inwestycji. Na kilkunastu naradach koordynacyjnych z przedstawicielami inwestorów i gestorów sieci podziemnych ustalono listę 514 inwestycji, które wymagają koordynacji pomiędzy sobą. Zostały one zgrupowane w 24 rejony inwestycyjne.

Wodociągowcy i obwodnica
Nowością w tegorocznych koordynacjach jest udział Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Już wkrótce m. in. na ulicach: Marszałkowskiej, T. Chałubińskiego, al. Jana Pawła, Puławskiej, Ostrobramskiej, Przyczółkowej, Wał Miedzeszyński, al. Wilanowskiej, Towarowej pojawią się nowe drzewa. Zakończył się pierwszy etap konsultacji społecznych. Proponowane miejsca posadzenia drzew i krzewów zostaną sprawdzone pod względem możliwych kolizji z innymi inwestycjami, zwłaszcza sieciami podziemnymi.

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpocznie w 2018 r. realizację dwóch dużych przedsięwzięć współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu pn. „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków Warszawie”. Chodzi o budowę kolektora ściekowego C Bis do Pruszkowa, który będzie biegł m.in. wzdłuż al. Krakowskiej i modernizację kolektora Burakowskiego. Ten drugi zostanie zmodernizowany z zastosowaniem technologii po raz pierwszy stosowanej w naszym kraju. Polega ona na wprowadzeniu do kanału półkolistych segmentów, które po połączeniu przy pomocy szczelnych kołnierzy utworzą samonośny moduł. Odnowiony kolektor będzie „magazynem” wody w czasie ulewnych deszczy co pozwoli ograniczać występowanie lokalnych podtopień i zalewisk. Prace prowadzone wzdłuż ulic Marymonckiej i J. Słowackiego od mostu M. Skłodowskiej do ul. ks. J. Popiełuszki nie będą powodowały utrudnień w ruchu drogowym. Do 2023 r. MPWiK wybuduje jeszcze m.in. trzy kolektory retencyjno-tranzytowe: Wiślany, Lindego-Bis oraz Mokotowski Bis.

Kontynuowana będzie budowa Południowej Obwodnicy Warszawy (czyli drogi ekspresowej S2), której inwestorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W tym roku rozpocznie się budowa tunelu wzdłuż ul. F. Płaskowickiej i węzła z ul. Przyczółkową. W czasie budowy tego drugiego zostanie wytyczona tymczasowa jezdnia omijająca plac budowy. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane pod koniec ubiegłego roku na budowie węzła z ul. Wał Miedzeszyński. Utrudnienia w ruchu będą natomiast wiązały się z budową węzła z ul. Patriotów. Przygotowywany projekt czasowej organizacji ruchu przewiduje zamknięcie w pierwszej kolejności wschodniej jezdni ul. Patriotów i wytyczenie lokalnego objazdu tymczasową drogą przez plac budowy (a następnie gotowym już wiaduktem w ciągu ul. Zabawnej). Planowany termin zakończenia całej inwestycji to trzeci kwartał 2020 r.

Szynowe priorytety
Największą warszawską inwestycją, która będzie kontynuowana w 2018 r., jest rozbudowa II linii metra. W tej chwili trwa budowa sześciu stacji – trzech na Pradze-Północ i Targówku (C18 Trocka, C17 Targówek, C16 Szwedzka) oraz trzech na Woli (C6 Płocka , C7 Młynów i C8 Księcia Janusza).

Tramwaje Warszawskie sukcesywnie modernizują swoją sieć, a podróżowanie tramwajem po mieście jest coraz szybsze, bardziej komfortowe i bezpieczne. Na 2018 r. tramwajarze zaplanowali modernizację trasy na ul. Puławskiej pomiędzy J. Malczewskiego a A.J. Madalińskiego. Będą także kontynuowali remont na ul. Jagiellońskiej od ronda S. Starzyńskiego do pętli Żerań. Na sprawniejszy ruch tramwajów mają wpływ priorytety tramwajowe na skrzyżowaniach. Dlatego tramwajarze w tym roku chcą je wprowadzić na J.P. Woronicza i Wołoskiej; Radiowej i Dywizjonu 303; w al. Jana Pawła II, al. „Solidarności”, Okopowej i Towarowej.

Wielkimi krokami zbliża się budowa nowych tras tramwajowych. Tramwaje Warszawskie przygotowują trzy projekty, współfinansowane przez Unię Europejską, które będą prowadzone w sześciu dzielnicach. To budowa ok. 30 kilometrów nowych torów (do Wilanowa, na Gocław i na ul. M. Kasprzaka). W tym roku TW planują ogłoszenie przetargów na opracowanie projektów budowlanych i przygotowanie zgód i pozwoleń na te inwestycje. Chcą także poszukać wykonawcy nowej zajezdni na Annopolu.

 

Miejscy drogowcy budują i remontują
Na inwestycje drogowe w 2018 r. prowadzone przez Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych radni przeznaczyli prawie 400 mln zł. Kontynuowane będą wcześniej rozpoczęte budowy, np.  Marsa i Żołnierskiej, Marynarskiej, Łodygowej, Gandhi, Lazurowej, Głębockiej, al. Polski Walczącej (Czerniakowskiej bis), kładki nad ul. Płowiecką.  Większość z nich skończy się w tym roku. Rozpocznie się natomiast przebudowa Traktu Lubelskiego ul. Zwoleńskiej do Borowieckiej, a także skrzyżowania ulic: Grójeckiej, Harfowej i Racławickiej. Powstaną nowe ścieżki rowerowe wzdłuż ciągu ulic: Leszno i Górczewska oraz wzdłuż ul. M. Anielewicza. ZMID szykuje kilka nowych przedsięwzięć. W tym roku planowane jest podpisanie umowy na zaprojektowanie i wybudowanie kładki pieszo-rowerowej łączącej Park Kępa Potocka z terenami Pasa Nadwiślańskiego. Jesienią planowane jest podpisanie umowy na przebudowę Wału Miedzeszyńskiego. To będzie połączenie z budowaną południową obwodnicą Warszawy. Nowa droga (ok. 1 km) będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu oraz jezdnie lokalne, chodniki i drogi rowerowe.

Również jesienią zawarta będzie umowa na przebudowę Wybrzeża Szczecińskiego i Wybrzeża Helskiego na odcinku ponad 2 km od ul. S. Okrzei do mostu Gdańskiego. Wybudowana zostanie jezdnia o trzech pasach ruchu, z których dwa będą prowadziły na północ a jeden na południe. Będą chodniki  i drogi rowerowe powiązane ze ścieżką rekreacyjną nad Wisłą. Nad kanałem przy wejściu do Portu Praskiego powstanie kładka pieszo-rowerowa. Ważną częścią tej inwestycji  jest budowa zapór przeciwpodziowych. Przed końcem roku przewidziano podpisanie umowy na budowę wind przy moście ks. J. Poniatowskiego. Cztery zewnętrzne konstrukcje zlokalizowane będą przy Wybrzeżu Kościuszkowskim, a przy ul. Solec i przy stacji PKP Powiśle po dwie w istniejących wieżycach mostu.

W tym roku kontynuowany będzie program poprawy jakości dróg nieutwardzonych. Teraz trwa weryfikacja wniosków dzielnic, w kwietniu mają rozpocząć się pierwsze prace. Zajmie się nimi Zakład Remontów i Konserwacji Dróg.

Zarząd Dróg Miejskich zaplanował zarówno weekendowe frezowania, jak i większe przebudowy ulic, obejmujące remonty chodników, naprawę podbudowy i zmiany poprawiające bezpieczeństwo ruchu. Na kilku ulicach zaświecą nowe latarnie, będą też nowe sygnalizacje świetlnie na niebezpiecznych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Ten rok to także kolejne aktywne przejścia dla pieszych i nowe, kompleksowe prace w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Tradycyjnie, wizytówką ZDM będą weekendowe frezowania, czyli remonty nawierzchni ulic trwające 54 godziny. Warszawscy drogowcy szukają już wykonawców remontów 11 ulic, m.in. Powsińskiej, B. Czecha i Traktu Brzeskiego, A.E. Odyńca, Podleśnej. Lista ulic nie jest jeszcze zamknięta – może się jeszcze zmienić w zależności od posiadanych środków i niezbędnego zakresu prac.

ZDM wybuduje nową sygnalizację świetlną w kilkudziesięciu miejscach. Remont oświetlenia planowany jest na takich ulicach jak Bliska, Jagiellońska, Stawki, Bartnicza i Wyszogrodzka. Planowane jest doświetlenie ok. 350 przejść dla pieszych.

Kontynuowany będzie kompleksowy remont ul. Miodowej i pl. Krasińskich. Dużym przedsięwzięciem będzie remont tzw. obwodnicy Targówka czyli ulic Ossowskiego, Handlowej i Myszkowskiej. Jeszcze w tym roku mieszkańcy będą mogli spacerować po nowych chodnikach, będą drogi rowerowe, nowe oświetlenie, bezpieczniejsza organizacja ruchu. I dużo zieleni –  211 nowych drzew: głównie klony, jesiony, graby i brzozy oraz w sumie 28 tys. krzewów tawuły, śnieguliczki, róży, forsycji, pięciorników i innych gatunków.

Wiadomości

REWOLUCJA W PARKOWANIU. NIEBIESKA TABLICA WSKAŻE PARKING

Nie wiesz, gdzie znajduje się najbliższy parking? A kiedy go znajdziesz obawiasz się, że wszystkie miejsca są już zajęte? Jeszcze w tym...

Rynek mieszkaniowy powoli wraca do równowagi. Deweloperzy stawiają na współpracę z samorządami

18 kwietnia br. w Łodzi odbyło się jedno z największych wydarzeń branży mieszkaniowej tego roku - ogólnopolska konferencja “Miasta i Deweloperzy”, organizowana...

17. Nagroda Literacka Warszawy – nominacje

W Światowym Dniu Książki (23 kwietnia) ogłaszamy nominacje do Nagrody Literackiej Warszawy. Jury wskazało 15 najlepszych książek minionego roku w pięciu...

U-City i BLANCO od ACCIONA z certyfikatami BREEAM Interim

Powstające na warszawskim Ursusie osiedle U-CITY otrzymało certyfikat BREEAM Interim. To kolejna po BLANCO inwestycja firmy deweloperskiej ACCIONA z takim wyróżnieniem....

10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – znamy laureatów

Przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” absolutnym zwycięzcą 10. Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy – ta...

Willa Papiernia w Konstancinie -Jeziornie!

  W Konstancinie-Jeziornie powstaje ekskluzywna Willa Papiernia. Finał długiej i dobrej współpracy ze służbami konserwacji zabytków.

Polecane

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...

Kultowa seria „Retro Warszawa” powraca do księgarń.

Już w maju ponownie pojawi się jedna z Waszych ulubionych serii WARSZAWA FOTO RETRO, która fotografiami opowiada o codzienności stolicy kolejnych...

Druga edycja Westfield Good Festival – baw się na koncertach, projektuj meble, odkryj proekologiczne postawy!

Już w czwartek, 18 kwietnia w Westfield Arkadia i Westfield Mokotów rozpocznie się II edycja festiwalu Westfield Good Festival. Na uczestników wydarzenia...

ZEROMAT – WYJĄTKOWA ATRAKCJA W CENTRUM WARSZAWY! POŻEGNAJ PEPSI MAX I OTRZYMAJ DWIE PUSZKI PEPSI ZERO CUKRU

Pepsi zaprasza wszystkich fanów marki do świętowania i powitania Pepsi Zero Cukru. Tuż przy rondzie ONZ, w centrum Warszawy, czekać będzie na nich wyjątkowa...

Konwiktorska Residence – najlepszy adres w sercu Warszawy

Przy Konwiktorskiej 4, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Starego Miasta, powstaje kameralny apartamentowiec Konwiktorska Residence. W budynku znajdzie się tylko 78 luksusowych apartamentów....

18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski już w najbliższą niedzielę!

Już w najbliższą niedzielę, 24 marca, w stolicy wystartuje 18. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz New Balance Bieg Na Piątkę. Na starcie...