W pracowni BBGK Architekci, znanej m.in. z projektu przeniesienia pawilonu Emilki, powstał projekt modelowej dzielnicy mieszkaniowej, uwzględniającej lokale dla różnych użytkowników, a także miejsca pracy, drobny handel i inne usługi oraz tereny zielone.
Nowa dzielnica Warszawy może powstać na 16 hektarowych terenie na granicy Woli i Bemowa. Warszawska Dzielnica Społeczna zająć ma teren dawnej fabryki.
W dzielnicy Wola pomiędzy ulicą Górczewską i Olbrachta, od zachodu ograniczona torami kolejowymi, od wschodu ogródkami działkowymi i domami jednorodzinnymi znajduje się teren po dawnej fabryce domów. W PRL-u produkowano tam prefabrykaty, które później użyto do budowy okolicznych osiedli. Po fabryce pozostała pusta działka otoczona intensywną zabudową mieszkaniową.
Na granicy obszaru, na ulicy Górczewskiej ma powstać stacja II linii metra nazwana Wola Park lub według innych opracowań Ulrychów. Planowana jest do realizacji w trzecim etapie budowy, który według ostatnich harmonogramów ma zakończyć się do 2022 roku. Oprócz tego działka obsługiwana jest komunikacją autobusową po ulicy Grójeckiej (przystanek Białowiejska) i Olbrachta (przystanek Znana).
Dla obszaru został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w 2009 roku, o nazwie rejon ulicy Jana Olbrachta. Zmienia on użytkowanie terenu z przemysłowego na zabudowę mieszkaniową.
Obecnie działka jest zarządzana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Realizacji Inwestycji Sp. z o. o.

– Stawiamy na wielofunkcyjny rozwój przestrzenny Warszawy m.in. na obszarach poprzemysłowych, dlatego uważnie przyglądamy się rozwiązaniom z Danii. Chcemy wzmocnić strukturę miasta, wzbogacić ją o nowe centra, dzielnicowe i osiedlowe, które pozwolą na wygodne życie lokalnie. Nowe domy i mieszkania powinny powstawać blisko miejsc pracy, terenów zieleni, a także w sąsiedztwie obiektów m.in. z nowoczesną i nieuciążliwą produkcją. Pilotażowo analizujemy właśnie taki projekt w Warszawie, to Warszawska Dzielnica Społeczna na wolskim Ulrychowie, jej koncepcję można również zobaczyć na wystawie – mówi Michał Olszewski, zastępca Prezydenta m.st. Warszawy.’
Warszawska Dzielnica Społeczna to inicjatywa oddolna, za którą stoją m.in. Joanna Erbel, prezeska Fundacji Blisko, Tomasz Andryszczyk, rzecznik Urzędu m.st. Warszawy w latach 2006-2011 oraz Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci.
Władzom miasta pomysł się spodobał. Zaproponowały architektom dopracowanie koncepcji. Według najnowszego projektu Warszawska Dzielnica Społeczna zaoferować ma wszystkie cztery rodzaje mieszkań miejskich: tzw. społeczne, komunalne, TBS oraz przeznaczone na wynajem po cenach komercyjnych, ale niższych niż rynkowe. W sumie na 16 hektarach mogłoby powstać ok. 2200 mieszkań dla ponad 5 tys. osób. Program przemieszany byłby na poziomie pojedynczych budynków, aby zapewnić możliwie najbardziej zrównoważony miks społeczny. Dwa „sąsiadujące” ze sobą typy lokowane byłyby w jednym bloku. Łączone byłyby mieszkania socjalne i komunalne, komunalne i TBS-y oraz TBS-y z komercyjnie wynajmowanymi – czytamy w założeniach Warszawskiej Dzielnicy Społecznej.


Według wyliczeń mieszkania stanowiłyby 73,1% programu nowej dzielnicy. 11,3% przeznaczono na usługi, 10% na biura, 1,9% na funkcje społeczne, a 3,7% na edukację. Jedną trzecią działki, czyli ok. 5 ha, zajęłyby tereny zielone w formie skwerów, ogródków działkowych czy łąk kwietnych. Drugie tyle przewidziano na tarasach nad garażami, dachach i ścianach.




Formuła Warszawskiej Dzielnicy Społecznej umożliwia poszukiwania ekonomicznych i trwałych rozwiązań dla budownictwa mieszkaniowego, które nie możliwe jest do przeprowadzenia na rynku nieruchomości. W modelu komercyjnym, właściciele mieszkania w sposób naturalny stają się konserwatywni, gdyż traktują mieszkanie jako lokatę kapitału, która musi być łatwo zbywalna i uniwersalna. W Warszawskiej Dzielnicy Społecznej będzie można przetestować między innymi następujące rozwiązania:
Organizacja komunikacji, infrastruktura transportowa (drogi, garaże i parkingi) – nadanie priorytetu komunikacji pieszej, rowerowej i transportowi publicznemu, a ograniczenie użytkowania prywatnych, indywidualnych samochodów. Możliwa będzie rezygnacja z garaży podziemnych. Zamiast tego wprowadzone zostaną atrakcyjne rozwiązania zastępcze: miejsca pracy i szkoły zlokalizowane zostaną w obszarze dzielnicy ograniczając potrzebę dojazdów. Zaprojektowane zostaną wygodne rozwiązania dla rowerzystów, włącznie z wygodnym przechowywaniem rowerów, transportu publicznego, systemy car sharing. Wolno stojące parkingi wielopoziomowe (z dodatkowymi funkcjami) będą mogły zostać zlokalizowane zostaną na obrzeżu dzielnicy. Typologie kwartałów, budynków i mieszkań. Możliwe będą do zastosowania układy galeriowe obniżające koszty budowy i użytkowania budynków. Pojawią się strefy integracji oraz lokale użytkowanie wspólne, takie jak pralnie, schowki, poprawiające jakość życia zwłaszcza w przypadku małych mieszkań. Zastosowane zostaną ergonomiczne rozwiązania duńskie lub szwajcarskie eliminujące korytarze na rzecz powiększenia strefy dziennej, prowadzącej bezpośrednio do pokoi.
Możliwe do zastosowania będą także typologie kamieniczno-kwartałowe. Rozwiązania projektowe są na razie listą propozycji, która ma na celu pokazanie potencjału Warszawskiej Dzielnicy Społecznej jako projektu wprowadzającego nowe standardy budownictwa mieszkaniowego. Nie jest to jeszcze próba stworzenia konkretnego układu urbanistycznego, ani formy architektonicznej. Takie konkretne projekty powinny powstać po sprecyzowaniu założeń i kwestii programowych i mogą być tworzone w formie warsztatów architektonicznych (jak w przypadku osiedla Nowe Żerniki), zleceń projektowych, czy konkursów. Udział w planowaniu powinni mieć również udział potencjalni przyszli mieszkańcy i mieszkanki tego osiedla.
Więcej na temat Warszawskiej Dzielnicy Społecznej będzie można dowiedzieć się już 22 marca. Spotkanie odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 18.00 w Warszawskim Pawilonie Architektury Zodiak zaplanowano pierwsze z dwóch spotkań z przedstawicielami pracowni BBGK. Kolejne odbędzie się 6 kwietnia w godz. 11.00-14.00 w Wolskim Centrum Kultury (ul. Obozowa 85). Po spotkaniu przewidziano spacer po wzorcowych osiedlach społecznych w Warszawie, który poprowadzi Tomasz Fudala, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej.