SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

W Warszawie brakuje nauczycieli

Strona główna Informacje W Warszawie brakuje nauczycieli

Trwa kolejna odsłona kampanii „Praca szuka nauczyciela”. We wrześniu w warszawskich szkołach i przedszkolach będziemy mieli prawie 3,9 tys. wolnych etatów. To efekt „deformy” oświaty przeprowadzonej przez obecny rząd.

W stołecznych szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pracuje obecnie 30 tysięcy nauczycieli. Kadra jest dobra i doświadczona, ale się starzeje – tylko 4,5 tys. nauczycieli jest przed trzydziestką. Stażyści to zaledwie 5,8 proc. 40 procent stanowią nauczyciele dyplomowani a po 27 procent nauczyciele mianowani i kontraktowi.

Szacujemy, że w Warszawie będziemy mieli prawie cztery tysiące wakatów. To efekt „deformy” oświaty, czyli wprowadzenia do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych podwójnego rocznika uczniów. Studenci, nawet po ukończeniu wydziałów pedagogiki nie chcą wiązać swojej karierę zawodowej z nauczaniem w szkołach i przedszkolach a rząd nie ma im nic do zaoferowania  – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. –  Chcemy zachęcić młodych ludzi do pracy w warszawskich szkołach i przedszkolach, dlatego wprowadziliśmy podwyżki dla nauczycieli stażystów i mianowanych, a teraz oferujemy im atrakcyjne, bezpłatne szkolenia.

z22534138vswietlica-podstawowki-na-kabatach-widok-w-stronePoszukujemy nauczycielek i nauczycieli

W tym roku na ich doskonalenie zawodowe przeznaczyliśmy aż 16 mln złotych. Nauczyciele rozpoczynający pracę w szkole mogą skorzystać z ponad 880 godzin bezpłatnych szkoleń i warsztatów finansowanych z budżetu miasta.

Dla zainteresowanych absolwentów placówka doskonalenia zawodowego Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oferuje specjalne szkolenia wspomagające start w zawodzie nauczyciela i porady prawne – „Nauczyciel na starcie w szkole” (24 godziny).

Ciekawą ofertą jest też Akademia Młodego Nauczyciela – bezpłatne wspomaganie nowo zatrudnionych poprzez szkolenia, konsultacje i wymianę doświadczeń. Młodzi nauczyciele mogą wziąć udział m.in. w:

  • warsztatach metodycznych – „Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami w szkole?” (12 godzin), „Porozumienie Bez Przemocy” (12 godzin) i „Depresja u dzieci i młodzieży (14 godzin), „Rodzic/opiekun prawny we współczesnej szkole” (4 godziny), „Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach w edukacji” (24 godziny)
  • kursach doszkalających – Analiza i ewaluacja własnej pracy nauczyciela (24 godziny),  By lekcja była efektywna i twórcza (60 godzin) i „Porozumienie Bez Przemocy” stopień zaawansowany (60 godzin).

A nauczyciele o krótkim stażu pracy (0-3) z kolejnych kilkudziesięciu kolejnych szkoleń (łącznie 661 godzin).

WCIES prowadzi darmowe szkolenia dla nauczycieli w czasie ich całej kariery zawodowej. Organizowane są także bezpłatne kursy wspomagające warsztat metodyczny dla pracowników uczelni zamierzających podjąć współpracę ze szkołami.

Informacje o możliwych miejscach pracy i zapotrzebowaniu na nauczycieli w poszczególnych placówkach można znaleźć w Banku Rezerw Kadrowych na stronie WCiES.

„Deforma” na barkach samorządów

„Deforma” edukacji wprowadziła chaos do stołecznych szkół. Brakuje stabilnej kadry nauczycielskiej (m.in. nauczyciele „objazdowi”) i drastycznie wzrosła liczba wakatów. W warszawskich placówkach oświatowych może zabraknąć prawie 4 tys. nauczycieli: m.in. 1,7 tys. w szkołach podstawowych i 1,4 tys. w szkołach ponadpodstawowych, blisko 600 nauczycieli przedszkolnych i 400 pedagogów specjalnych. Brakuje wykładowców języka polskiego i angielskiego, matematyki, historii, geografii, biologii, fizyki i chemii, wychowania fizycznego oraz praktycznej nauki zawodu.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela to głównie rząd odpowiada za wynagrodzenia nauczycieli.  Subwencja jest za niska – Warszawa wydaje na edukację prawie 4,5 mld zł rocznie a subwencja oświatowa to niecałe 2 mld, brakuje ponad 800 mln zł na pensje dla kadry pedagogicznej i niepedagogicznej. Resztę musi dołożyć samorząd.

Podwyżki dla nauczycieli

Zgodnie z obietnicą prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w tym roku wprowadziliśmy podwyżki pensji dla najmłodszych stażem nauczycieli. Na ten cel przeznaczono 39 mln zł. To 250 zł dla stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami. Wszystko po to by przyciągnąć do pracy w szkołach absolwentów uczelni i zatrzymać w nich obecnie pracujących. Podwyżki objęły 9,6 tysiąca nauczycieli stażystów i kontraktowych.

Od września 2018 roku zapewniliśmy podwyżki wynagrodzeń dla wychowawców i dyrektorów szkół. Pensje warszawskich nauczycieli od 2006 r. wzrosły średnio o 59 proc. (2006 – 3191 zł, 2018 – 5073 zł).

Warszawscy nauczyciele mają najwyższe dodatki motywacyjne – średnio 600 zł miesięcznie (dodatki dla najlepszych nauczycieli sięgają nawet 1200 zł). Od września dodatki dla wychowawców warszawskich szkół wzrosły do 380 zł, a pensja dyrektorów średnio o 1000 zł.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

ZŁOTA 44 prezentuje nowy apartament. Luksus w połączeniu z designem i ekologią GO.CE Design.

Po sukcesie jakim okazała się poprzednia futurystyczna aranżacja, ZŁOTA 44 we współpracy z GO.CE Design prezentuje kolejny,...

Uroczystości na placu Piłsudskiego – zaprzysiężenie Prezydenta RP

W czwartek, 6 sierpnia, nastąpi uroczyste przejęcie przez Prezydenta RP zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Warszawiaków czekają zmiany...

Koncepcji Nowych przystanków osobowych na linii średnicowej w Warszawie

SISKOM – Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji opublikowało opracowanie p.t.: „Koncepcja Nowych przystanków osobowych na linii średnicowej w Warszawie”.

Wege Park – nowe zielone miejsce na mapie Wilanowa

Wilanów od sierpnia bogatszy jest o nowy rekreacyjny, ekologiczny i uroczy zakątek! Wege Park to zrealizowany przez Zarząd dzielnicy Wilanów projekt...

W stolicy przybędzie elektryków

Po Trakcie Królewskim kursują ciche i ekologiczne autobusy elektryczne, które obsługują cztery linie autobusowe – 503, 111, 128 oraz E-2. 

90 gazowców LNG od Autosana?

Firma Autosan złożyła najkorzystniejszą ofertę na dostawę 90 przegubowych autobusów gazowych na skroplony gaz ziemny - orzekła komisja przetargowa MZA.

Polecane

Rozpoczyna się Lato Konesera. Kilkaset wydarzeń w centrum kulturalno-rozrywkowym stołecznej Pragi

Już w 1 lipca w Centrum Praskim Koneser rozpoczyna się wakacyjny cykl wydarzeń pod hasłem Lato Konesera. Od początku lipca do...

Teatr Polonia i Och-Teatr zagrają w lato plenerowe spektakle w Centrum Praskim Koneser

Centrum kulturalno-rozrywkowe na warszawskiej Pradze zapowiada plenerowe spektakle Teatru Polonia i Och-Teatru podczas Lata Konesera. Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny,...

Innowacyjne udogodnienia w Tulipan House

Zaprojektowane na nowo lobby biurowca Tulipan House to nie tylko ekologiczny design, ale też przestrzeń, która na każdym kroku podkreśla dumę...

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...

Rondo ONZ jeszcze wystrzeli w górę!

BY <!-- &amp;amp;amp;amp;lt;iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N25V7L" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;amp;amp;amp;gt;&amp;amp;amp;amp;lt;/iframe&amp;amp;amp;amp;gt; Rondo...