SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

W Warszawie brakuje nauczycieli

Strona główna Informacje W Warszawie brakuje nauczycieli

Trwa kolejna odsłona kampanii „Praca szuka nauczyciela”. We wrześniu w warszawskich szkołach i przedszkolach będziemy mieli prawie 3,9 tys. wolnych etatów. To efekt „deformy” oświaty przeprowadzonej przez obecny rząd.

W stołecznych szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pracuje obecnie 30 tysięcy nauczycieli. Kadra jest dobra i doświadczona, ale się starzeje – tylko 4,5 tys. nauczycieli jest przed trzydziestką. Stażyści to zaledwie 5,8 proc. 40 procent stanowią nauczyciele dyplomowani a po 27 procent nauczyciele mianowani i kontraktowi.

Szacujemy, że w Warszawie będziemy mieli prawie cztery tysiące wakatów. To efekt „deformy” oświaty, czyli wprowadzenia do pierwszych klas szkół ponadpodstawowych podwójnego rocznika uczniów. Studenci, nawet po ukończeniu wydziałów pedagogiki nie chcą wiązać swojej karierę zawodowej z nauczaniem w szkołach i przedszkolach a rząd nie ma im nic do zaoferowania  – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. –  Chcemy zachęcić młodych ludzi do pracy w warszawskich szkołach i przedszkolach, dlatego wprowadziliśmy podwyżki dla nauczycieli stażystów i mianowanych, a teraz oferujemy im atrakcyjne, bezpłatne szkolenia.

z22534138vswietlica-podstawowki-na-kabatach-widok-w-stronePoszukujemy nauczycielek i nauczycieli

W tym roku na ich doskonalenie zawodowe przeznaczyliśmy aż 16 mln złotych. Nauczyciele rozpoczynający pracę w szkole mogą skorzystać z ponad 880 godzin bezpłatnych szkoleń i warsztatów finansowanych z budżetu miasta.

Dla zainteresowanych absolwentów placówka doskonalenia zawodowego Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń oferuje specjalne szkolenia wspomagające start w zawodzie nauczyciela i porady prawne – „Nauczyciel na starcie w szkole” (24 godziny).

Ciekawą ofertą jest też Akademia Młodego Nauczyciela – bezpłatne wspomaganie nowo zatrudnionych poprzez szkolenia, konsultacje i wymianę doświadczeń. Młodzi nauczyciele mogą wziąć udział m.in. w:

  • warsztatach metodycznych – „Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami w szkole?” (12 godzin), „Porozumienie Bez Przemocy” (12 godzin) i „Depresja u dzieci i młodzieży (14 godzin), „Rodzic/opiekun prawny we współczesnej szkole” (4 godziny), „Podejście Skoncentrowane na Rozwiązaniach w edukacji” (24 godziny)
  • kursach doszkalających – Analiza i ewaluacja własnej pracy nauczyciela (24 godziny),  By lekcja była efektywna i twórcza (60 godzin) i „Porozumienie Bez Przemocy” stopień zaawansowany (60 godzin).

A nauczyciele o krótkim stażu pracy (0-3) z kolejnych kilkudziesięciu kolejnych szkoleń (łącznie 661 godzin).

WCIES prowadzi darmowe szkolenia dla nauczycieli w czasie ich całej kariery zawodowej. Organizowane są także bezpłatne kursy wspomagające warsztat metodyczny dla pracowników uczelni zamierzających podjąć współpracę ze szkołami.

Informacje o możliwych miejscach pracy i zapotrzebowaniu na nauczycieli w poszczególnych placówkach można znaleźć w Banku Rezerw Kadrowych na stronie WCiES.

„Deforma” na barkach samorządów

„Deforma” edukacji wprowadziła chaos do stołecznych szkół. Brakuje stabilnej kadry nauczycielskiej (m.in. nauczyciele „objazdowi”) i drastycznie wzrosła liczba wakatów. W warszawskich placówkach oświatowych może zabraknąć prawie 4 tys. nauczycieli: m.in. 1,7 tys. w szkołach podstawowych i 1,4 tys. w szkołach ponadpodstawowych, blisko 600 nauczycieli przedszkolnych i 400 pedagogów specjalnych. Brakuje wykładowców języka polskiego i angielskiego, matematyki, historii, geografii, biologii, fizyki i chemii, wychowania fizycznego oraz praktycznej nauki zawodu.

Zgodnie z Kartą Nauczyciela to głównie rząd odpowiada za wynagrodzenia nauczycieli.  Subwencja jest za niska – Warszawa wydaje na edukację prawie 4,5 mld zł rocznie a subwencja oświatowa to niecałe 2 mld, brakuje ponad 800 mln zł na pensje dla kadry pedagogicznej i niepedagogicznej. Resztę musi dołożyć samorząd.

Podwyżki dla nauczycieli

Zgodnie z obietnicą prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, w tym roku wprowadziliśmy podwyżki pensji dla najmłodszych stażem nauczycieli. Na ten cel przeznaczono 39 mln zł. To 250 zł dla stażystów z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych z tymi samymi kwalifikacjami. Wszystko po to by przyciągnąć do pracy w szkołach absolwentów uczelni i zatrzymać w nich obecnie pracujących. Podwyżki objęły 9,6 tysiąca nauczycieli stażystów i kontraktowych.

Od września 2018 roku zapewniliśmy podwyżki wynagrodzeń dla wychowawców i dyrektorów szkół. Pensje warszawskich nauczycieli od 2006 r. wzrosły średnio o 59 proc. (2006 – 3191 zł, 2018 – 5073 zł).

Warszawscy nauczyciele mają najwyższe dodatki motywacyjne – średnio 600 zł miesięcznie (dodatki dla najlepszych nauczycieli sięgają nawet 1200 zł). Od września dodatki dla wychowawców warszawskich szkół wzrosły do 380 zł, a pensja dyrektorów średnio o 1000 zł.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Rusza budowa Placu Pięciu Rogów

Jutro rusza długo wyczekiwana budowa placu Pięciu Rogów. W centrum Warszawy kierowców czekają duże zmiany w ruchu.

Mini-apartamenty przy Polu Mokotowskim – hit sprzedażowy roku 2021.

Realizowany przez spółkę Magmillon projekt inwestycyjny rewitalizacji budynków przy ul. Stefana Batorego w Warszawie spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem klientów....

Royal Wilanów z elektrycznym ładowaniem

W budynku Royal Wilanów przy ulicy Klimczaka 1 w Warszawie do użytku została oddana pierwsza w Warszawie stacja super szybkiego ładowania...

Autobusy miejskie z pierwszeństwem przejazdu

ZTM wprowadził kolejne nowatorskie rozwiązanie promujące Warszawski Transport Publiczny - priorytet w sygnalizacji świetlnej dla autobusów. Sygnalizacja...

Koreańczycy doradzą w budowie CPK

Porozumienie o współpracy między Polską a Koreą Południową podpisali dziś przedstawiciele rządów obu krajów. Równocześnie złożono podpisy pod umową między...

Poniedziałkowe zgromadzenia i przemarsze

Na poniedziałek 1 marca zostało zgłoszonych siedem zgromadzeń i przemarszy. W godzinach 15.00 – 21.00 mogą być wprowadzone zmiany w kursowaniu...

Polecane

Zimowe szaleństwo na Pradze. Piruet zaprasza na lodowisko do Konesera

W świątecznej scenerii Placu Konesera pojawiło się lodowisko na świeżym powietrzu, które będzie otwarte aż do końca lutego. Podczas  przerwy świątecznej...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.