Warszawa w czołówce najlepszych miast do życia na świecie

Warszawa w rankingu „middleweight cities” znalazła się w pierwszej piątce wśród Kopenhagi, Wiednia, Amsterdamu i Sztokholmu .Stolica Polski zajęła 4. miejsce, osiągając najlepsze wyniki w kategoriach ekonomicznych możliwości, społecznego kapitału oraz szybkości szerokopojętych zmian.

Szczególnie podkreślone i dobrze ocenione zostały edukacja i rozwój, konsumpcja dóbr i innych usług, ekologia, jakość dochodu, a także szybkie tempo zmian w ramach jakości życia.  

Londyn i Nowy Jork zajmują pierwsze i drugie miejsce jako najbardziej pożądane megacentra w 2022 roku, a za nimi plasują się Szanghaj, Pekin i Los Angeles.   Tylko osiem miast otrzymało wyższe oceny od swoich mieszkańców w 2022 roku w porównaniu z 2021 rokiem. 48% mieszkańców miast, którzy odpowiedzieli na globalną ankietę, rozważa przeniesienie się do nowego obszaru metropolitalnego.

Wraz ze zmniejszeniem ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, coraz więcej mieszkańców przenosi się między miastami – 50% mieszkańców miast już przeniosło się do nowego miasta, a 48% rozważa przeprowadzkę. Są to jedne z ustaleń najnowszego raportu Cities of Choice, opublikowanego przez Boston Consulting Group (BCG). 

Raport, zatytułowany Cities of Choice: Are People Happy Where They Live?,  bazuje na ankietach przeprowadzonych wśród ponad 50 000 osób w 79 miastach na całym świecie, aby określić, co sprawia, że mieszkańcy miast chcą się przeprowadzić i odwrotnie, co sprawia, że chcą zostać.   

,,Przeprowadzka jest teraz łatwiejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Wyzwaniem dla liderów miejskich jest określenie, co sprawia, że ich mieszkańcy są szczęśliwi, aby mogli zatrzymać obecnych mieszkańców i przyciągnąć nowych” – powiedział Vladislav Boutenko, dyrektor zarządzający i starszy partner w BCG oraz współautor raportu. ,,Aby to zrobić, liderzy miast muszą zagłębić się w szczegóły tego, jak ich miasto działa najlepiej – lub nie działa.” 

Najbardziej pożądane miasta do życia 

Raport dzieli miasta na cztery grupy – megacenters,  cruiser weights, middleweights oraz developing cities – na podstawie ich profili społeczno-ekonomicznych. Aby zostać liderem w rankingu Cities of Choice, miasta muszą wykazać się wysokiem wynikiem w pięciu kategoriach: możliwości ekonomiczne, jakość życia, kapitał społeczny, interakcje z władzami politycznymi i szybkość zmian. 

  •  Megacenters. Londyn i Nowy Jork zajmują pierwsze i drugie miejsce jako najbardziej pożądane megacentra do życia, powtarzając swoje wyniki z raportu BCG 2021 Cities of Choice. Podczas gdy te dwa miasta wypadły dobrze pod względem możliwości ekonomicznych, jakości życia, kapitału społecznego i interakcji z władzami, uzyskały one niższe wyniki w zakresie szybkości zmian, co wskazuje, że ich czołowe miejsca mogą być zagrożone w nadchodzących latach. Jako grupa, megacenters – definiowane przez liczbę mieszkańców przekraczającą 10 milionów – wykazały się jednak wynikami poniżej średniej w kategorii możliwości ekonomicznych. 
  • Cruiser Weights. W grupie miast o populacji ponad 3 milionów mieszkańców liderami okazały się Waszyngton, Singapur i San Francisco. Chociaż miasta cruiser weights uzyskały wyższe wyniki w kategorii interakcji z władzami, nie wypadły one tak dobrze pod względem ich kapitału społecznego i szybkości zmian.  
  •  Middleweights. Jako grupa, miasta średniej wielkości – zdefiniowane jako miasta z populacją miejską poniżej 3 milionów ludzi – osiągnęły najlepsze wyniki. Przy tym 18 z 28 miast otrzymało ogólne wyniki powyżej średniej. Kopenhaga, Wiedeń i Amsterdam zajmują trzy pierwsze miejsca, a miasta wagi średniej wyróżniają się wysokimi ocenami jakości życia. 
  •  Developing Cities. Te miasta charakteryzujące się wysokim tempem wzrostu i szybką urbanizacją. Można je wyraźnie rozpoznać po szybkości zmian, ale niższej jakości życia. Bangalore, Mumbai i Delhi przewodzą tej grupie.  

Wpływ pandemii COVID-19 na ranking 

Wyniki badania pokazują, że pandemia miała negatywny wpływ na oceny miast w 2022 roku. Tylko osiem miast otrzymało od swoich mieszkańców wyższe oceny niż w 2021 roku.  

Mieszkańcy byli mniej optymistyczni przy ocenie swoich miast, obniżając oceny we wszystkich kategoriach jakości życia. Mieszkańcy powiedzieli również, że widzą mniej atrakcyjnych możliwości kariery i zasygnalizowali mniejszą pewność w samorealizacji zawodowej.  

,,Pandemia COVID-19 stała się silnym testem odporności większości miast. W rzeczywistości wiele miast jeszcze nie wyszło z niej w pełni” – powiedział Hans-Paul Bürkner, Global Chair Emeritus BCG i współautor raportu.” Liderzy muszą zmierzyć się z pytaniem: Jakimi normami kierować się w przyszłości, aby zapewnić, że mieszkańcy miast będą w nich żyć szczęśliwie? Ludzie się zmienili – i miasta też muszą”. 

Cały raport dostępny pod linkiem: Are People Happy Where They Live? (bcg.com)

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

WESTATE – lokalność to nasza siła. Tak budujemy nową jakość na...

0
W erze, w której coraz więcej firm działa szeroko i globalnie, WESTATE stawia na coś, co z pozoru wydaje się odwrotne – lokalność. Ale...