O polskim Hongkongu zrobiło się głośno dwa lata temu. Wtedy „falgowa iwestycja” J.W. Construction „, czyli Bliska Wola zaczęła rosnąć w ekspresowym tempie. Teraz 157 kawalerek stoi zupełnie pustych, bo władze Warszawy nie chcą uznać ich za mieszkania.
Według przepisów polskiego prawa mieszkanie powinno mieć przynajmniej 25 metrów kw. Niestety, deweloperzy nieustannie nagninają prawo i budują znacznie mniejsze lokale. Po to, żeby na jak najmniejszej powierzchni „upchnąć'” mieszkania, które można sprzedać z ogoromnym zyskiem. Nie inaczej bylo w przypadku osiedla „Bliska Wola”.
To prawdopodobnie największy budynek mieszkalny w Polsce. Inwestycja składa się z trzech wież. Najwyższa maa 92 m wysokości – 27 kondygnacji nadziemnych oraz cztery kondygnacje podziemne. W tym ogromnym gmachu znalazło się łącznie 1500 lokali, 33 lokali usługowych, 380 biur, 170 apartamentów hotelowych oraz 892 zwykłych apartamentów. Najwięcej kontrowersji budzą 18 metrowej wielkości kawalerki, które deweloper J.W. Construction Holding SA, nazywa mikro apartamentami.
To właśnie wielkość apartamentów wzbudziła wątpliwości urzędników, które większość deweloperów buduje na zasadzie przepisów o „lokalach usługowych”, które nadaje im status „obiektów hotelowych”.
Władze Warszawy powiedziały dość patodeweloperce i łamaniu prawa. Aż 157 „mikroapartamentów” nie zostało uznane za mieszkania. Brak stwierdzenia samodzielności lokali sprawia, że podpisanie aktów notarialnych staje się niemożliwe. – Odmówiliśmy wydania zaświadczenia o samodzielności dla pokoi hotelowych, bo są one częścią hotelu, a nie samodzielnym lokalem o innym przeznaczeniu niż lokal mieszkalny – przekazują „Wyborczej” urzędnicy miejskiego biura architektury.
Jak podaje „Gazeta Wyborcza” spawa legalizacji osiedla otarła się już o Samorządowe Kolegium Odwoławcze. Te nakazało władzom Warszawy „sprawdzenie, czy inwestycja jest zgodna z planem zagospodarowania i czy lokale są zgodnez ustawową przesłanką o spełnaniu samodzielności”, jako lokale mieszkaniowe. ”
Według informacji „Wyborczej” 10 lutego miejskie biuro architektury ponownie rozpatrzyło wniosek J.W. Construction i ponownie odmówiło wydania o samodzielności dla 157 pokoi hotelowych.
Źródło Gazeta Wyborcza/ UM Warszawa
Foto. Aleksander Małachowski/ Hashtagalek
Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.