REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

W Warszawie powstanie szpital wspierający program in vitro

Strona główna Infrastruktura W Warszawie powstanie szpital wspierający program in vitro

Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego, miasto uruchomi pierwszy w Polsce publiczny szpital, który zapewni warszawiankom kompleksową i całkowicie darmową procedurę in vitro. Wszystko bezpłatnie i w jednym miejscu – w Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet przy ul. Inflanckiej.

– Polacy chcą władzy, która pozwoli im korzystać z ich wolności. Która nie będzie im mówiła, jak mają żyć. Właśnie dlatego zamiast mówić rodzinom, jak mają żyć, w Warszawie wspieramy je na każdym kroku. Zamiast kontrolować, dajemy rodzinom narzędzia, aby same miały jak najwięcej kontroli nad własnym życiem. Bo to właśnie oznacza prawdziwą wolność – podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski, i dodaje: – Konsekwentnie realizujemy 100 projektów, które sprawiają, że Warszawa staje się najlepszym miejscem do życia dla rodzin w Polsce. Dlatego jako jeden z pierwszych samorządów zapewniliśmy mieszkańcom finansowanie leczenia niepłodności.

Do dziś, dzięki miejskiemu programowi leczenia niepłodności, przyszło na świat już 1.8 tys. dzieci, a na obecną edycję programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową, stołeczny samorząd przeznaczy rekordowe finansowanie w kwocie ponad 40 mln zł.

Bezpłatna i kompleksowa procedura in vitro dla warszawianek

– Uruchomimy pierwszy w Polsce, publiczny szpital, w którym zapewnimy kobietom kompleksową i całkowicie darmową pełną procedurę in vitro. W Warszawskim Instytucie Zdrowia Kobiet, warszawianki otrzymają bezpłatną pomoc od chęci zostania mamą, do momentu wyjścia z dzieckiem na rękach ze szpitala – zapowiada prezydent, i dodaje: – Jeszcze w tym roku rozpoczniemy projekt budowy laboratorium na co przeznaczymy 4 mln zł oraz rozpoczniemy procedurę uzyskiwania stosownych zgód poprzedzających realizację pełnej procedury in vitro przez nasz miejski szpital.

Kompleksowe wsparcie w leczeniu niepłodności dla mieszkanek Warszawy zacznie się od pierwszej wizyty u lekarza i obejmować będzie:

  • pełną diagnostykę i leczenie;
  • wszystkie niezbędne badania do procedury in vitro;
  • prowadzenie ciąży;
  • szkołę rodzenia;
  • poród, w tym również cesarskie cięcie;
  • oraz, w razie potrzeby, wsparcie psychologiczne i opiekę nad noworodkiem.

Co ważne, w latach 2023-2025 Warszawa zapewni również bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia dla ponad 10 tys. ciężarnych mieszkanek stolicy – łączny koszt programu wyniesie blisko 16 mln zł.

Warszawa dla dzieci i młodzieży

W ciągu ostatnich 4 lat Warszawa zapewniła 16 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach, a kolejny 1 tys. zostanie uruchomiony w tym roku.Od 2019 roku przybyło również 13 tys. miejsc w nowych szkołach i przedszkolach – to dzięki rekordowym inwestycjom w oświatę tj. budowie 24 nowych przedszkoli i 12 szkół.

– Z powodu szalejącej drożyzny, zdecydowaliśmy się na dofinansowanie dla 280 tys. uczniów i przedszkolaków wyjść do kina czy muzeum oraz udziału w wydarzeniach kulturalnych – zaznacza Rafał Trzaskowski.

Na projekt „Klasa w Warszawie. Warszawa z klasą” miasto przeznaczy 50 zł dofinansowania na każdego ucznia miejskiej placówki oświatowej. W ramach programu „Kulturalny przedszkolak” taką samą kwotę Warszawa przeznaczy dla dzieci w wieku 3-6 lat, które uczęszczają do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych.

Kolejne 2 mln zł miasto przekaże również na dalsze wsparcie psychologiczne dla dzieci, młodzieży i ich bliskich, z których finansowane są konsultacje ze specjalistami, grupy wsparcia czy spotkania z terapeutami rodzinnymi.

Miasto inwestuje w zdrowie

Prezydent Trzaskowski podsumował również miejskie inwestycje w obszarze opieki zdrowotnej: – Od 2019 r. przeznaczyliśmy już niemal 1 mld zł na nowe szpitale, przychodnie oraz rozbudowy istniejących.

Warto przypomnieć, że Warszawa uruchomiła w tym czasie m.in. nowy Szpital Południowy, rozbudowała największy miejski podmiot leczniczy tj. Szpital Bielański, zmodernizowała pawilon na terenie Szpital Wolskiego, uruchomiła nowy dom opieki medycznej dla seniorów na Białołęce.

Miasto finansuje też programy zdrowotne dla dzieci i młodzieży („Zdrowy uczeń”) oraz bezpłatne szczepienia – dla nastolatków przeciw HPV, dla małych dzieci i seniorów przeciw grypie.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

BLIK wybrał biurowiec X20 na Mokotowie

Warszawski budynek X20 jest już niemal w pełni skomercjalizowany. Na zwiększenie dotychczasowej powierzchni biurowej w obiekcie zarządzanym przez White...

Popularny fastfood przy Puławskiej zamienił się w gruzowisko

Pawilon z barem McDonald's oraz sąsiedni, ze sklepem Mokpol na rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej przeszły do historii. Niebawem w ich...

Secesyjna willa odzyskuje świetność

Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 – willi oraz dwóch oficyn, w których działać będzie...

Największe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie już trwają!

Targi Książki w Warszawie odbywają się od 25 do 28 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki...

Kolejny krok na drodze do połączenia biznesu mieszkaniowego Grupy Echo-Archicom

Trwa proces konsolidacji biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom, który zaowocuje powstaniem ogólnopolskiego dewelopera z większym potencjałem wzrostu,...

Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Radni Warszawy uchwalili duży plan dla Ursynowa oraz dwa małe na Ursusie i Ochocie. To właśnie miejscowe plany...

Polecane

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...

Wystawa najlepszych zdjęć Warszawy z 2022 roku już otwarta

Nareszcie ogłosiliśmy wyniki plebiscytu na Zdjęcie Roru 2022. Wystawę prezentującą 12 zdjęć miesiąca można podziwiać do połowy maja na terenie Browarów...

Zanieczyszczenie świetlne – czy światło może być szkodliwe?

Z problemem nadmiernego oświetlenia i jego negatywnymi skutkami od lat walczą miasta na całym świecie. Również Warszawa prowadzi obecnie największy...