Varso nowa wizytówka Warszawy

Budowa Varso, najwyższego budynku w Unii Europejskiej, nabiera rozpędu. Wieżowiec zaprojektowany przez pracownię architektoniczną Foster + Partners będzie miał 310 metrów wysokości. Największą atrakcją  wysokościowca, będzie taras widokowy położony 230 metrów nad ziemią. 

Na tarasie widokowym, z którego można oglądać postępy na budowie jednego z najbardziej spektakularnych budynków w stolicy, pojawiają się coraz liczniejsze grupki warszawiaków. Od kilku tygodni warszawiacy mogą oglądać jak pnie się w górę pierwszy budynek Varso 1. Środkowa wieża będzie miała 78 metrów wysokości i po zakończeniu jej budowy powstanie w niej czterogwiazdkowy hotel. varso_rooftop_terrace

Wyższy budynek Varso 2 będzie miał docelowo 86 metrów i w najbliższych tygodniach również zaznaczy swoją obecność w krajobrazie Warszawy. Na najwyższą wieżę Varso Tower będziemy musieli poczekać aż do późnej jesieni. Wtedy rozpocznie się budowa kondygnacji naziemnych.

Kompleks biurowo – usługowy Varso będzie składać się z trzech budynków. Dwie wieże wyrosną wzdłuż Chmielnej kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji. A w narożniku Chmielnej i Jana Pawła II powstanie najwyższy budynek Varso Tower (310 m ).

 

Varso najwyżeszy wieżowiec w Unii Europejskiej.
Varso najwyżeszy wieżowiec w Unii Europejskiej.

Inwestorem Varso jest słowacka firma HB Reavis. Varso powstaje na terenie rozciągającym się wzdłuż zachodniego odcinka ul. Chmielnej, od narożnika z Al. Jana Pawła II w kierunku ul. Żelaznej. Najważniejszym elementem kompleksu biurowo – usługowego będzie wieża zaprojektowana przez Foster + Partners. Smukły 53-piętrowy wieżowiec o eleganckiej szklanej elewacji, zwieńczony 80-metrową iglicą powstanie w narożniku ulicy Jana Pawła II i ulicy Chmielnej. Budynek będzie pełnił funkcję biurowo – usługową. Jednak jego szczególną atrakcją będzie taras widokowy, położony na wysokości 230 metrów, a więc dwukrotnie większej niż ten w Pałacu Kultury i Nauki. Spektakularne widoki Warszawy i jej okolic czekają też gości restauracji na 46. i 47. piętrze budynku.

Dwie niższe wieże zaprojektowała pracownia Hermanowicz & Rewski Architekci. Budynki „wyrosną” kaskadowo ze wspólnego, kilkupiętrowego podium o kamiennej elewacji w kolorze beżowym. Architekci na dachach obu budynków zaplanowani  zielone tarasy, gdzie na co dzień będą mogli pracować i odpoczywać pracownicy firm działających w Varso.

Generalnym wykonawcą Varso jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis. Prace budowalne rozpoczęły się w grudniu 2016 roku. Oddanie do użytku całości inwestycji nastąpi w 2020 roku.

Dwie niższe wieże Varso.
Dwie niższe wieże Varso.

 

Wieżowiec otwarty na miasto

Varso będzie przyjazne pieszym – wszystkie trzy budynki będą połączone na poziomie parterów. Będzie można do nich wejść przez główne lobby w wieży, od strony ul. Chmielnej lub prosto z podziemnych galerii Dworca Centralnego. Zamiast obecnego wyjścia z podziemi dworca w narożniku ul. Chmielnej i Al. Jana Pawła II powstaną wygodne schody ruchome i winda – otwarte całodobowo i pozwalające łatwo przejść na drugą stronę Al. Jana Pawła.

Taras widokowy Varso położony 230 metrów nad ziemią.
Taras widokowy Varso położony 230 metrów nad ziemią.

Nowoczesne miejsce pracy
Powierzchnia typowego piętra biurowego w wieży Varso wyniesie ok. 1500 mkw., a w niższych budynkach od średnio 950-1250 mkw. nawet do 4000 mkw., co umożliwi elastyczną aranżację biur dla jednej lub więcej firm na jednym piętrze. Łącznie we wszystkich budynkach Varso znajdzie się 140 000 mkw. doskonale wyposażonej powierzchni do wynajęcia.

 

building_2

Z myślą o rowerzystach w Varso powstanie około 750 naziemnych i podziemnych miejsc dla rowerów, a także szatnie i prysznice. W sąsiedztwie Varso przebiegać będzie nowa ścieżka rowerowa.

Samochodem – Dla zmotoryzowanych przewidziano miejsca dla samochodów i motocykli na 3-poziomowym parkingu rozciągającym się pod wszystkimi budynkami Varso.

Varso w liczbach:

Czas budowy: 2016-2020
Teren budowy: 18 000 mkw.
Nowa pierzeja ul. Chmielnej: ponad 210 metrów długości

– Wieża Varso:
Wysokość: 230 metrów do dachu z tarasem widokowym, 310 metrów z iglicą
Liczba kondygnacji nadziemnych: 53
Liczba wind w budynku: 16

– Pozostałe dwa budynki:
Wysokość: 90 i 81 metrów
Liczba kondygnacji nadziemnych: 21 i 19
Liczba wind w budynkach: 31
Liczba kondygnacji podziemnych: 4

Liczba miejsc dla rowerów: 750
Całkowita powierzchnia najmu: 140 000 mkw.
Kubatura budynków: ponad 1 mln metrów sześciennych

 

hb-reavis_varso_02

 

Oprócz HB Reavis, Foster + Partners oraz Hermanowicz Rewski Architekci, za projektem Varso stoi liczne grono doświadczonych specjalistów z takich firm jak:
– Epstein: projekt wykonawczy;
– BuroHappold: projekt konstrukcji, efektywność energetyczna, MEP;
– Benoy: projekt wnętrz pasaży handlowo-usługowych;
– Sweco Consulting (d. Grontmij): konsultacje w zakresie BREEAM;
– VDA: rozwiązania w zakresie komunikacji pionowej (windy, schody ruchome);
– Emmer Pfenninger: fasada budynku wieżowego;
– RS Architektura: architektura krajobrazu.varso_01_entrance

O Varso przeczytasz tutaj:

Varso z własną stroną internetową!
Varso wśród gwiazd MIPIM 2017
Varso z kamieniem węgielnym
Varso już w budowie – ruszyła budowa najwyższego budynku w Warszawie
Najwyższy wieżowiec w Polsce już rośnie, a parking obok …

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Loftowy styl w inwestycji Na Okrzei – Dzień Otwarty z Matexi...

0
Już w sobotę, 15 marca, miłośnicy industrialnego designu i unikalnych wnętrz mogą osobiście zobaczyć inwestycję Na Okrzei na warszawskiej Pradze-Północ. Matexi Polska zaprasza na...