REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Tak wyrosła zieleń posadzona przez drogówców m.in. na placu Pięciu Rogów

Strona główna Infrastruktura Tak wyrosła zieleń posadzona przez drogówców m.in. na placu Pięciu Rogów

Drogi składające się tylko z asfaltu i betonu to na szczęście mijający trend. Ich nieodłącznym komponentem jest zieleń. Drzewa z krzewami oczyszczają powietrze, poprawiają estetykę , ożywiają przestrzeń publiczną i zachęcają do spacerów. W poprzednich latach ZDM sadził zieleń w kilku lokalizacjach, szczególnie tam, gdzie kostka i płyty chodnikowe były zbędne. Zobaczcie, jak ta roślinność się rozwinęła.

Funkcjonalność dróg to podstawa. Jednak kompletna miejska ulica to taka, która zapewniając komfort i bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, jednocześnie pięknie prezentuje się wizualnie. Odpowiedni wygląd gwarantuje zieleń, ale rośliny w mieście nie są tylko ozdobą. Są ważne dla jakości życia (wpływają na samopoczucie), pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery, a także poprawiają retencję wody.

RONDO DMOWSKIEGO

Tu nowe drzewa i krzewy rosną od 2021 roku. Roślinność stanowi tu jeden z elementów przebudowy, która polegała przede wszystkim na wyznaczeniu czterech nowych naziemnych przejść dla pieszych i przedłużeniu do nich przystanków tramwajowych. Na płycie ronda i w jego najbliższym otoczeniu posadziliśmy 54 drzewa i 58 gatunków roślin takich jak m.in. tawuły, liliowce czy śnieguliczki, których łączna powierzchnia zajęła 6,6 tys. m kw.

Jeśli chodzi o drzewa, to w tej lokalizacji posadzono 32 platany i 22 dęby. Pierwotnie planowano 12 lip ‘Silver Globe’. Jednak kiedy okazało się, że ze szkółki dostarczono nam zbyt niskie egzemplarze, zastąpiiono je właśnie platanami. Lipom natomiast znaleźiono nową lokalizację – w uzgodnieniu z Zarządem Zieleni posadził je po wschodniej stronie al. Witosa między ulicami Beethovena i Idzikowskiego.

PLAC PIĘCIU ROGÓW

W 2022 roku miejscu dotychczas całkowicie pozbawionym zieleni pojawiły się 22 dorodne klony polne o wysokości 9 m każde. Drzewa te potrafią żyć nawet 150 lat i po posadzeniu mogą osiągnąć jeszcze większe rozmiary. Ich rozłożyste korony zapewnią cień w upalne dni. Chodnik dookoła drzew jest podwieszany – co stanowi ochronę dla korzeni – oraz wykonany częściowo z nawierzchni wodoprzepuszczalnej.

Ważnym elementem inwestycji jest jednolita posadzka z wykonanych specjalnie w tym celu płyt z betonu architektonicznego. Pod nimi skrywają się pieczołowicie zaprojektowane instalacje, takie jak m.in. wspomniany system ochronny drzew, zapewniający im powietrze oraz ułatwiający dopływ wody, efektowe oświetlenie podkreślające nowe nasadzenia i dyskretna fontanna w posadzce zapewniająca ochłodę.

OBWODNICA GOCŁAWIA

Na gocławskich ulicach w 2022 roku posadzonych zostało łącznie 210 drzew – 85 jesionów pensylwańskich, 62 grusze drobnoowocowe, 34 lipy srebrzyste, 27 lip holenderskich oraz 2 topole białe. Na ul. Umińskiego – 39 drzew, na ul. Abrahama – 86, a na ul. Meissnera – 85.

W wielu miejscach posadzone zostały mieszanki bylin z krzewami. Wśród nich znajdują się m.in. róża pomarszczona, tawuła brzozolistna, lawenda, szałwia omszona czy liatra kłosowa – w sumie 51 tys. roślin. Dodatkowo ul. Jugosłowiańską ozdabiają także trawy – miskant chiński i trzcinnik ostrokwiatowy.

Na tzw. obwodnicy Gocławia pojawiły się też ogrody deszczowe, które stanowią naturalną formę zapewniającą odwodnienie jezdni i retencję wody opadowej. Składają się z kilku warstw żwiru i piasku, umożliwiającego wsiąkanie wody w grunt – jej nadmiar po napełnieniu będzie odprowadzany do kanalizacji. Ogrody są lokowane przy wyjazdach z dróg osiedlowych – to powierzchnie wyłączone z ruchu, wyłożone drobnymi kamieniami.

Na Gocławiu ogrodów deszczowych powstało łącznie 18 – 4 na ul. Meissnera, 6 na ul. Umińskiego i 8 na ul. Abrahama. W sumie zajmą 364 m kw. Zostały posadzone w nich rośliny lubiące wilgoć, takie jak kosaciec syberyjski, kosaciec żółty, mięta nadwodna, bodziszek błotny, siedmiopalecznik błotny, krwawnica pospolita, sit rozpierzchły, trzęślica modra „Variegata”, śmiałek darniowy, pełnik europejski i przetacznik długolistny.

ODYŃCA

Pod koniec 2022 roku zakończył się kompleksowy remont ul. Odyńca. Na odcinku między al. Niepodległości a ul. Puławską wymieniliśmy nawierzchnię, wyremontowano chodnik i przede wszystkim dodano nowej zieleni. Inwestycja dopełniła zmiany, które w 2020 r. polegały na przeniesieniu parkowania z chodnika na jezdnię.

Po stronie północnej nowe płyty chodnikowe położono na całym odcinku. Nie zastąpiły one jednak starych na całej szerokości, bo powstał pas zieleni od strony krawędzi jezdni. W miejscu stref wyłączonych z ruchu przed przejściami dla pieszych i przystankami utworzono ogrody deszczowe. Łącznie powstały cztery – wszystkie w północnej części ulicy.

Zieleń była dużym komponentem remontu ulicy. Upiększyło ją 2256 porzeczek alpejskich, 60 ligustrów pospolitych i 520 śnieguliczek Chenaulta. Łączna powierzchnia, jaką zajęły te rośliny, wyniosła 396 m kw. Zostały ulokowane głównie po północnej stronie ulicy. Po tej samej stronie oraz naprzeciwko posadzone zostały również drzewa – 12 dębów szypułkowych.

PARK KIESZONKOWY NA BEMOWIE

W południowo-wschodnim narożniku skrzyżowania ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej pod koniec 2022 roku powstał niewielkich rozmiarów skwer. Zastąpił niezbyt estetyczny plac, który wykorzystywany był głównie do parkowania aut dostawczych. Jest to właśnie tzw. park kieszonkowy z 4 ławkami i 18 drzewami. Posadzono 9 jabłoni domowych, 3 kasztanowce czerwone, 3 lipy drobnolistne i 3 jarzęby pospolite.

Wśród nasadzeń znalazły się także krzewy i byliny. Łącznie ulokowano 1747 takich roślin jak m.in. porzeczka złota, jeżówka purpurowa, szałwia omszona czy werbena patagońska, a ich powierzchnia wyniosła 208 m kw. Ponadto utworzyliśmy liczący 61 m kw. ogród deszczowy z takimi lubiącymi wilgoć gatunkami jak przykładowo kosaciec syberyjski, bodziszek błotny, sit rozpierzchły czy przetacznik długolistny.

STARZYŃSKIEGO

Na potrzeby ruchu pieszego i rowerowego na początku 2023 roku przesunęliśmy południową jezdnie ul. Starzyńskiego na odcinku od ul. Namysłowskiej w kierunku ronda Żaba. Pozwoliło to odzyskać przestrzeń pod remont i poszerzenie chodnika oraz utworzenie drogi dla rowerów. Inwestycja zakładała też budowę sygnalizacji na przejściu przez zjazd na ul. Szwedzką.

Ostatnim elementem inwestycji była nowa zieleń. Posadzone zostały wysokie na 4-5 m 33 drzewa – 19 dębów czerwonych i 14 klonów polnych. Pojawiło się też ponad 7,5 tys. krzewów i bylin o łącznej powierzchni 2014 m2.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Koncert i płyta Brodki na 80. rocznicę Powstania Warszawskiego

Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło do współpracy wyjątkową postać polskiej sceny muzycznej – Brodkę. Wokalistkę, autorkę...

PLAC ZBAWICIELA ZAPRASZA SPACEROWICZÓW

Latem na placu Zbawiciela piesi i klienci lokali gastronomicznych będą mieli więcej miejsca. Od 15 czerwca będzie tam obowiązywała specjalna organizacja...

Oliwska Vita rozrasta się na warszawskim Targówku

Develia uruchomiła sprzedaż II etapu inwestycji Oliwska Vita, która powstaje na stołecznym Targówku. Projekt zakłada 201 mieszkań w szerokiej gamie funkcjonalnych...

Konkurs na rzeźbę LIXA rozstrzygnięty.

Poznaliśmy laureata konkursu na projekt rzeźby, która powstanie w przestrzeni kompleksu biurowego LIXA. Zdobywcą nagrody głównej został Maciej Rembieliński, autor pracy...

Osiedle „Marzenie” powstanie w Alejach Jerozolimskich

Firma Bouygues Immobilier Polska podpisała umowę z generalnym wykonawcą. Została nim firma Łucz-Bud, która zajmie się realizacją projektu Reve („Marzenie”). W ramach...

Jaka stolica przyszłości? Strategia rozwoju Warszawy i plan ogólny

Już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym. Dokumenty określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica...

Polecane

Jakie są ceny biur na wynajem w topowych lokalizacjach w Warszawie?

Przy wyborze lokalizacji trend jest niezmienny od lat, bowiem wśród najchętniej wybieranych dzielnic biurowych w Warszawie są Wola i Śródmieście. Świadczy o...

Weekend poza Warszawą, czyli najlepsze pomysły na krótki wypoczynek poza stolicą

Czasami najpiękniejsze przygody kryją się tuż za rogiem. Dla tych, którzy chcą oderwać się od rutyny i zgiełku stolicy, mamy kilka inspirujących...

XV WARSZAWSKIE TARGI MIESZKANIOWE DOM 2024

Już za 2 tygodnie (8-9.06.2024 ) w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Warszawskie Targi Mieszkaniowe DOM 2024. To już piętnasta edycja...

Zbliżają się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie!

Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach od 23 do 26 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki i na placu...

II edycja Festiwalu Fotoforma już w czerwcu!!

Nadchodzi II edycja Festiwalu Fotoforma! Już 13 i 14 czerwca 2024 r. to wyjątkowe wydarzenie ponownie zagości na PGE Stadionie Narodowym w...

Popularna marka wkracza do Centrum Praskiego Koneser. Green Caffè Nero wzbogaca ofertę gastronomiczną kompleksu

25 kwietnia 2024 roku w Centrum Praskim Koneser – największym, zrewitalizowanym kompleksie mixed-use w Warszawie – otworzy się popularna i ceniona przez...