Poszukiwanie pracy to długi i często żmudny proces. Czasami, gdy już uzyska się odpowiedź na wysłaną aplikację, okazuje się, że jednak warunki pracy nie do końca są takie, jak przedstawione w ogłoszeniu lub sam proces rekrutacji trwa bardzo długo.
Jak się okazuje, czasem takie informacje można wyczytać już z ogłoszenia o pracę, jeśli dobrze się mu przyjrzy. Na co dokładnie należy zwracać uwagę przy szukaniu pracy? Jakie zapisy w ogłoszeniach powinny zwrócić uwagę i zapalić przysłowiową czerwoną lampkę? Czy sposób, w jaki odpowiadamy na ogłoszenie, ma znaczenie?
W jaki sposób czytać ogłoszenia o pracę?
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że ogłoszenia o pracę, oprócz kluczowej treści zawierają też drugą – ukrytą między wierszami i to również na nią trzeba zwrócić uwagę. Pojawiające się często w ogłoszeniach zdania zostały poddane analizie przez specjalistów od rekrutacji i można na ich podstawie wnioskować, jak wyglądać może przyszła praca. Przykładowo określenie umiejętność pracy pod presją czasu może być odbierane jako konieczność wykonywania zadań, na które jest mało czasu. Takie zadania mogą pojawiać się okazjonalnie. Jednak taki zapis otwiera również furtkę pracodawcy do ciągłego zlecania trudnych zadań do wykonania w bardzo krótkim czasie. Natomiast umiejętność adaptacji do zmieniających się warunków pracy może być odebrana jako nowe zadania, które rozwiną skrzydła pracownikowi, lub brak stabilności firmy czy pomysłu na nowe stanowisko, na jakie jest prowadzona rekrutacja. Przeszukując ogłoszenia, warto też zwrócić uwagę na to, czy ogłoszeniodawca podał to, co oferuje pracownikowi, a nie tylko swoje wymagania. Ważne jest przede wszystkim wynagrodzenie, ale także inne kwestie jak np. dodatki takie jak karta multisport czy dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne.
Co należy zamieścić w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę?
W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę najczęściej wysyłamy CV. Wiele osób popełnia błąd, wysyłając na wszystkie ogłoszenia tak samo opracowane CV. A jak się okazuje, ten dokument za każdym razem warto dostosować do danego ogłoszenia, tak samo, jak odpowiedź do rekrutera czy list motywacyjny. Jeżeli zgłoszenie wysyłane jest z maila, warto założyć takiego, w którego nazwie będzie imię i nazwisko. Również tytuły maili wysyłanych do rekruterów mają znaczenie – może to być numer ogłoszenia umieszczonego na portalu lub treść zawierająca informacje dotyczące stanowiska, na jakie wysyła się aplikację oraz datę ogłoszenia lub nazwę portalu, z którego dowiedziało się o ogłoszeniu. Niekiedy już w ogłoszeniu rekruter podaje, jaką formę ma mieć tytuł maila i załączniki.
Jak znaleźć wymarzoną pracę w Warszawie?
Warszawa jest dużym miastem, dlatego też trzeba liczyć się z ogromną konkurencją na rynku pracy. W związku z tym wiele osób już na studiach myśli o tym, jak ukierunkować swoją karierę. Ten trend jest coraz powszechniejszy – więcej na jego temat można przeczytać w artykule Jak zdobyć pierwszą pracę i doświadczenie na rynku pracy. W poszukiwaniu pracy marzeń pomocne będzie też efektywne szukanie pracy. Najlepiej posiłkować się specjalizującymi się w ogłoszeniach o pracę portalami, np. aplikuj.pl, gdzie umieszczane są na bieżąco aktualne ogłoszenia o pracę w całej Polsce, w tym w Warszawie.