Fundusz Prawo Nie Wyklucza to nowy projekt Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. Jego celem jest finansowanie kosztów pomocy prawnej dla osób LGBT+ w trudniej sytuacji materialnej oraz organizacja tej pomocy, poprzez kontakt z prawnikiem lub prawniczką specjalizującymi się w ochronie praw osób LGBT+.
W Radzie Funduszu zasiadają: prof. Monika Płatek, adw. Olga Ziegler, prof. Jakub Urbanik i prof. Mirosław Wyrzykowski. Zobacz film z ich udziałem. Polskie przepisy prawne pozostają dalekie od realizacji zasady równego traktowania osób LGBT+. Nie oznacza to jednak, że nie zapewniają osobom LGBT+ żadnej ochrony. Wręcz przeciwnie, w obliczu luk prawnych i braku przepisów szczegółowych gwarantujących tę ochronę wprost, wzrasta rola orzecznictwa i sądów, które wywodzą ją z Konstytucji i praw człowieka. Najnowszy wyrok Sądu Rejonowego w Płocku uniewinniający aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych tęczą, 4 wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych unieważniające uchwały o strefach wolnych od LGBT, wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie stwierdzający, że zakaz dyskryminacji w zatrudnieniu z ustawy o równym traktowaniu chroni też osoby transpłciowe – to tylko przykłady orzeczeń przełomowych dla ochrony praw osób LGBT+ w Polsce, w których sądy odwoływały się do zasady niedyskryminacji i praw podstawowych.
Każde takie postępowanie strategiczne to ważny krok i przetarcie szlaku dla spraw podobnych – mówi Milena Adamczewska-Stachura, osoba koordynująca Fundusz. Ostatnie lata nasilonych ataków na społeczność LGBT+ pokazały, jak ważna jest profesjonalna pomoc prawna. Jednak nie każda osoba wie gdzie jej szukać i nie każda osoba może sobie na nią pozwolić. Jednocześnie coraz większe grono prawników i prawniczek specjalizuje się w sprawach dotyczących ochrony praw osób LGBT+, ale nie mogą działać wyłącznie pro bono.
Fundusz Prawo Nie Wyklucza powstał po to, żeby rozwiązać te problemy. Kontaktować osoby LGBT+ z prawnikami i prawniczkami, a także pokrywać koszty pomocy prawnej na rzecz osób, które nie mogą sfinansować jej samodzielnie. Każda osoba LGBT+ lub osoba, której sprawa dotyczy ochrony praw osób LGBT+, może zgłosić się po wsparcie. Nabór wniosków jest ciągły.