Czy można żyć bez smartfona? To pytanie retoryczne. Najnowsza kampania Tramwajów Warszawskich Odłóż smartfon i żyj pokazuje, że przez nawet największy wyświetlacz można zginąć pod kołami tramwajów.
Tramwaje Warszawskie startują z dziesiątą edycją kampanii Bądźmy Razem Bezpieczni, której celem jest podwyższenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tramwaje Warszawskie rozpoczęły tegoroczną kampanię nietypową akcją. Na kilku przystankach tramwajowych w Warszawie pojawili się aktorzy odgrywający zombie – pieszych uczestników ruchu drogowego oderwanych od rzeczywistości przez smartfony. Mocnym punktem tegorocznych działań informacyjnych będzie również spot.
Hasło dziesiątej kampanii: „Odłóż smartfon i żyj”, nawiązuje do coraz większej liczby wypadków, których przyczyną jest nieodpowiedzialne korzystanie z urządzeń mobilnych.Tę tendencję potwierdza coraz większa liczba międzynarodowych badań. Według opracowania AA Insurance, ubezpieczyciela działającego na terenie Wielkiej Brytanii, aż 17 wypadków dziennie w tym kraju może być spowodowanych nieuwagą przechodniów. W 2014 roku już ponad połowa roszczeń ubezpieczeniowych dotyczących kolizji z pieszym dotyczyła jego nieuwagi, której jednym z głównych czynników było korzystanie z urządzeń mobilnych. Potwierdzają to także w swoich wypowiedziach motorniczowie Tramwajów Warszawskich.
Poza spotem, w ramach X edycji kampanii społecznej Tramwajów Warszawskich „Bądźmy razem bezpieczni”, do końca roku w radiu zostanie wyemitowanych aż 500 emisji spotów radiowych. Działania edukacyjne będą również prowadzone w prasie i internecie, a materiały informacyjne (m.in. plakaty) pojawią się w tramwajach oraz szkołach. Jesienią Tramwaje Warszawskie zorganizują warsztaty rowerowe i teatralne, a w listopadzie na deskach Teatru Kamienica ukaże się spektakl edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych. Więcej informacji o kampanii na stronie: brb.waw.pl
Oczywiście „pochłonięcie” przez smartfon to nie tylko problem pieszych, ale i kierowców. Dane polskiej policji wskazują, że co piąty kierowca używa telefonów komórkowych niezgodnie z przepisami, a w trakcie rozmowy telefonicznej czas reakcji kierowcy wydłuża się aż do 4 sekund. Tylko w 2017 roku funkcjonariusze ujawnili aż 3725 wykroczeń związanych z niewłaściwym korzystaniem z telefonów komórkowych przez kierujących pojazdami, 65% kierowców czyta albo pisze wiadomości tekstowe podczas jazdy.
Bezpieczeństwo to podstawa w naszej codziennej pracy, dlatego przywiązujemy tak szczególną wagę do edukacji w tym zakresie oraz promocji prawidłowych zachowań w ruchu drogowym. Każdego dnia na stołeczne tory wyjeżdża ponad 500 tramwajów, które w ciągu miesiąca przejeżdżają ponad 4 miliony kilometrów. Dlatego jako spółka miejska odpowiedzialna za transport zbiorowy czujemy się odpowiedzialni za bezpieczeństwo mieszkańców i gości Warszawy. W tym celu nieustannie doskonalimy nasze instrukcje i procedury, szkolimy naszych motorniczych oraz inwestujemy w coraz nowocześniejsze pojazdy i torowiska. Nasz cel jest ambitny – chcemy zmniejszyć do zera liczbę ofiar kolizji z udziałem tramwajów.
Jesteś świadkiem wydarzenia w Warszawie lub chcesz podzielić się informacjami na temat nowych inwestycji? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub pisz redakcja@nowawarszawa.pl