Ruszyła budowa nowego Dworca Zachodniego [Dużo zdjęć]

Ruszyła budowa nowego dworca kolejowego Warszawa Zachodnia. Obiekt powstanie bezpośrednio przy Alejach Jerozolimskich, co ułatwi dostęp do niego mieszkańcom Ochoty, Włochów czy Mokotowa. W sąsiedztwie nowego dworca znajdzie się kompleks biurowy West Station. Oba projekty są efektem współpracy PKP S.A. oraz międzynarodowej grupy deweloperskiej HB Reavis.

Nowy Dworzec Warszawa Zachodnia
Warszawski Dworzec Zachodni będzie nowym obiektem. Dotychczasowy budynek dworca, zlokalizowany od strony ulicy Tunelowej, pozostanie niezmieniony i nadal będzie pełnił swoją funkcję. Nowy gmach zlokalizowany zostanie bezpośrednio od strony Al. Jerozolimskich, co ułatwi dostęp
do obiektu mieszkańcom Ochoty, Włoch czy Mokotowa. Takie rozwiązanie pozwoli również
na rozładowanie ruchu, który dotychczas skupiał się wyłącznie przy istniejącym budynku dworcowym oraz w okolicy kas biletowych w tunelu przy peronach.

Nowy dworzec zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Każde ze znajdujących
się tam okienek kasowych będzie miało obniżony blat, dostosowany do obsługi osób na wózkach inwalidzkich. Na dworcu znajdą się także ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, dostosowane toalety i wyznaczone miejsca parkingowe przed dworcem. W budynku pojawią się
też windy i schody ruchome. Kwestie dostosowania przyszłego dworca do potrzeb osób
o ograniczonych zdolnościach ruchowych zostały zweryfikowane w audycie dokumentacji projektowej przeprowadzonym przez Stowarzyszenie „Integracja”.

Na dworcu znajdą się wszystkie funkcje potrzebne do obsługi pasażerskiej. W holu pojawi się
6 stanowisk kasowych, w których będzie można kupić bilety kolejowe i komunikacji miejskiej. Na dworcu
i w tunelu wydzielona zostanie również powierzchnia pod biletomaty i bankomaty.

Pasażerowie oczekujący na pociąg w holu dworca będą mieli do dyspozycji wygodne miejsca siedzące. W każdej chwili będą mogli również skorzystać ze skrytek bagażowych, które zostaną umiejscowione
w holu obiektu. Podróżni będą mogli skorzystać też z oferty handlowo-usługowej dworca.

Pomocą wszystkim podróżnym służyć będą pracownicy Nowego Biura Dworca, które pojawi się w holu obiektu.

– Dzięki inwestycji podróżni i mieszkańcy Warszawy zyskują dodatkowy dworzec, który zwiększa tym samym powierzchnię pasażerską na Warszawie Zachodniej – mówi Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A. – Nowy dworzec będzie gotowy już za rok. Ten nowoczesny obiekt będzie stanowił pierwszy z elementów powstającego węzła przesiadkowego w tej części Warszawy – dodaje.

W ramach projektu powstaną również miejsca parkingowe dla podróżnych. Przed budynkiem dworca pojawi się ponad 30 stanowisk typu kiss&ride. Na terenie dworca przewidziano także specjalne miejsca postojowe dla taksówek.

Ważnym elementem inwestycji jest również rewitalizacja otoczenia, w tym przedłużenie istniejącej ścieżki rowerowej, tak aby połączyła nowy gmach dworca kolejowego Warszawa Zachodnia z centrum Warszawy, a także przebudowa skrzyżowania Al. Jerozolimskich oraz ul. ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”. Do tej pory HB Reavis wyremontował już fragment przejścia podziemnego przy dworcu Warszawa Zachodnia. Dotychczasowe prace remontowe objęły przebudowę konstrukcji żelbetowej, wymianę posadzek, realizację rampy, a w przyszłości w ich ramach wykonane zostaną również okładziny ścienne i sufity oraz nastąpi wymiana oświetlenia i znajdującej się w tunelu informacji wizualnej. Zgodnie z planem budowa nowego dworca zakończy się w IV kwartale przyszłego roku.

Kompleks biurowy West Station
Wraz z budową Dworca Zachodniego rozpoczną się prace nad kompleksem biurowym West Station.
W ramach inwestycji powstaną dwa trzynastokondygnacyjne budynki o całkowitej powierzchni najmu 67,000 m².

– Doskonała lokalizacja kompleksu West Station, w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Warszawa Zachodnia, nieopodal dworca autobusowego i licznych przystanków, zagwarantuje przyszłym najemcom doskonałe połączenie komunikacyjne nie tylko ze wszystkimi dzielnicami Warszawy, ale również innymi miastami Polski – zauważa Stanislav Frnka, Prezes Zarządu HB Reavis Poland.

Z myślą o komforcie przyszłych użytkowników inwestycja wyposażona zostanie również w wiele udogodnień. Przeszklone fasady budynków zapewnią dostęp światła dziennego, gwarantując doskonałe doświetlenie powierzchni biurowej, a tym samym wyższy komfort pracy i mniejsze zużycie energii elektrycznej. Standard techniczny kompleksu wzbogacą także systemy komputerowego zarządzania budynkiem (BMS) oraz klimatyzacji i wentylacji z centralną funkcją nawilżania powietrza i możliwością indywidualnego regulowania temperatury. Kompleks objęty zostanie całodobową ochroną oraz systemem monitoringu i kontrolą dostępu. Na terenie obiektu znajdzie się też stacja doładowania samochodów elektrycznych. Parter obu budynków przeznaczony zostanie na lokale usługowo-handlowe. Ponadto do dyspozycji najemców i gości oddany zostanie trzypoziomowy garaż podziemny, w ramach którego wydzielono 130 ogólnodostępnych miejsc parkingowych, z których będą mogli skorzystać zarówno podróżujący z dworca kolejowego Warszawa Zachodnia, jak i pozostali mieszkańcy Warszawy.

Obiekt został zaprojektowany zgodnie z wytycznymi wyznaczonymi przez nowy standard energetyczny budynków, który wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Wszystkie budynki wchodzące w skład inwestycji będą spełniały najwyższe wymagania efektywności energetycznej i będą zasilane wyłącznie energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. HB Reavis planuje uzyskać dla inwestycji certyfikat BREEAM na poziomie Excellent.
Pierwszy etap kompleksu będzie gotowy w IV kwartale 2016 r., a drugi – w I półroczu 2018 r. W gronie pierwszych najemców obiektu znajdą się m.in. spółki należące do grupy PKP, tzn. PKP S.A., PKP Informatyka oraz PKP Intercity.

Autorem koncepcji architektonicznej zarówno dworca, jak i kompleksu biurowego, jest firma FS&P ARCUS sp. z o.o. Projekt jest osobiście nadzorowany przez prezesa firmy, Mariusza Ścisło, który pełni również funkcję prezesa Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

HB Reavis jest wiodącym deweloperem na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. W trakcie 21 lat istnienia spółka zrealizowała aż 14 wysokiej klasy projektów biurowych o łącznej powierzchni ponad 450,000 m². Działalność Grupy od lat spotyka się z szerokim uznaniem zarówno ze strony najemców, jak i ekspertów branży nieruchomości, co potwierdzają liczne nagrody. Tylko w tym roku HB Reavis zostało uhonorowane tak prestiżowymi tytułami jak „Office Developer of the Year 2014, CEE” w konkursie Eurobuild Awards czy „Najlepszy Inwestor Roku z Europy Środkowo-Wschodniej” w plebiscycie FDI Poland Investor Awards.

 

Możesz śledzić nasze relacje na Twitterze.nw57

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas, dziel się opiniami.

 

HB Reavis_Dworzec PKP Warszawa Zachodnia_wejście HB Reavis_Dworzec PKP Warszawa Zachodnia_wnętrze z hali HB Reavis_West Station_widok od Al. Jerozolimskich HB Reavis_West Station_widok od torow

 

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Wiadomości

Polecane

Archicom daje przykład ekourbanizmu budujące Stację Wola i dobrostan jej mieszkańców

0
Jedni chcą mieszkań z dala od miejskiego zgiełku, inni pragną mieć sklepy, usługi, szkoły i pracę w perspektywie krótkiego spaceru lub kilkuminutowej podróży komunikacją...
×