REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Radna 11 odzyskała swój dawny blask

Strona główna Nieruchomości Mieszkania Radna 11 odzyskała swój dawny blask

Kamienica przy Radnej 11uległa zniszczeniom jej nowy inwestor zdecydował się na kapitalny remont obiektu i jego rozbudowę. Wszystkie prace wykonano według projektu pracowni MAG Architekci. 

II Wojna Światowa przyniosła zniszczenia 84% zabudowy lewobrzeżnej Warszawy. Odrestaurowanie każdej ocalonej kamienicy jest wydarzeniem.

Radna 11 to jedna z nielicznych kamienic, które przetrwały II wojnę światową. Projekt zakłada odbudowę, zniszczonej podczas II WŚ, prawej oficyny oraz wyjątkową nadbudowę nad zachowaną historyczną kamienicą wraz z modernizacją przestrzeni wspólnych i fasad. Jej niepowtarzalny charakter nawiązuje do najpiękniejszego okresu rozwoju tej części nadbrzeżnej Warszawy.

W 1905 rozpoczęła się budowa kamienicy. Budynek przetrwał II WŚ wypalony, odbudowany po 1948r. przez przedwojennego właściciela oraz nowych lokatorów. Nie odbudowano ostatniego mansardowego piętra, rozebrano południowe trakty oficyn. Podczas remontu w latach 60tych XXw. całkowicie usunięto oryginalne wyposażenie i wystrój wnętrz, tak iż obecnie o dawnej urodzie budynku świadczy jedynie zachowana secesyjna dekoracyjna fasada oraz balustrady schodów głównych. Przez ostatnie 2 lata (2020-2022r) prowadzono prace remontowo – budowlane.

Nowe życie zabytkowego gmachu

Obrys projektowanej oficyny odpowiada gabarytom sprzed 1945r. Charakteryzuje ją przewężenie w stosunku do lica klatki schodowej prawej oficyny. Na elewacjach oficyny zastosowano wysokiej jakości materiały wykończeniowe w postaci ryflowanych płyt z piaskowca kolorystyką nawiązującą do sąsiedniego osiedla. Wertykalne przeszklenia portfenetrowe otwierają się widokowo w kierunku południowym na Elektrownię Powiśle, Stadion Narodowy i Most Świętokrzyski. Obszerne gzymsy rzucają latem cień i zabezpieczają elewację przed przegrzaniem.

Dwukondygnacyjna nadbudowa wycofana kaskadowo z lica elewacji zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi ma być niewidoczna z poziomu ulicy. Natomiast z penthouse’ów wraz ze zlokalizowanymi na dachu tarasami roztacza się zapierający dech w piersiach widok na panoramę stolicy od Centrum po Stare Miasto i Mariensztat.

5. Modernizacja dziedzińca

Dziedziniec przed remontem stanowił zdegradowaną przestrzeń. Przywróciliśmy historyczne podwórko mieszkańcom, podnosząc jego walory zyskało nowy potencjał. Za główne cele postawiliśmy zbudowanie przestrzeni niwelującej anonimowość sąsiedzką, funkcjonalnej i zielonej.  Projekt został ukończony jesienią 2022r. Na finalny efekt docelowej szaty roślinnej będziemy musieli jeszcze zaczekać kilka lat.

Nowe atrium stało się  wspólną przestrzenią mieszkańców. Wewnętrzne podwórko oddzielone od zgiełku miejskiego, wyciszone, z ograniczonym dostępem dla mieszkańców daje poczucie zaufania, przynależności i akceptacji,  ze względu na brak barier architektonicznych i nowe możliwości dostępu do poszczególnych kondygnacji windami – bezpieczeństwa.

Co roku znajdzie się wygospodarowane miejsce na choinkę ozdobioną lampionami, letni piknik sąsiedzki ze wspólnym przygotowaniem posiłków czy wyprzedaż garażową. To również kameralna strefa relaksu w zaciszu zieleni i słońca z miejscem na leżaki, placyk do treningu jogi na powietrzu, parking rowerowy. To również miejsce zebrań wspólnoty. Cykliczne zmiany wyglądu szaty roślinnej pachnącej wiosennymi kwiatami, przepełnionej zielenią i przyjemnym cieniem latem oraz barwnej jesienią.

Pozostawiliśmy oryginalne detale między innymi – drzwi do klatek schodowych poddając je pieczołowitej rekonstrukcji i modernizacji. W niszy ściennej przejazdu bramowego miejsce swoje ma figura Matki Boskiej. Sztuka sakralna poświęcona w Częstochowie przez mieszkańców ocalałej kamienicy stanowiła podczas okupacji  bezpieczne miejsce modlitwy. Oryginalne stalowe balustrady z detalem secesyjnym głównej klatki zostały odrestaurowane wraz z drewnianymi pochwytami. Drzwi wewnętrze do mieszkań ujednolicono i wymieniono według oryginalnego pierwowzoru.  Nowy wystrój klatek schodowych nawiązuje powściągliwym charakterem do najlepszych warszawskich wzorców okresu międzywojennego.

Wprowadzono jeszcze więcej zieleni. Pierwotnie w centralnym miejscu znajdował się klomb z drzewem. Odtworzono go obudowując podwyższonym murkiem będącym jednocześnie ławeczką w cieniu drzewa. Ponadto dodano zielony placyk na podbudowie z eko-kraty przestrzeń licznych aktywności. Wzdłuż nowej elewacji oficyny posadzono niskie płożące krzewy oraz wyższe kaskadowe drzewa ozdobne. Starą i nową część kamienicy oddzielają wysokie na ponad 20m linki stalowe, po których piąć się będzie wino.

Dodatkowo na podkonstrukcji ażurowej ścianki bluszczowe przesłaniające partery budynku sąsiedniego. Wprowadzona zieleń ogranicza ilość pyłów zawieszonych w powietrzu, chłodzi utwardzone, kamienne posadzki dziedzińca, nadaje miejscu lokalny mikroklimat, zapach. Jest również elementem piękna dającego poczucie równowagi i spokoju. Te wpływają na zdrowie mieszkańców, również psychiczne. Przecież to miejsce niwelujące wykluczenie, samotność czy odizolowanie. Poprzez likwidację barier architektonicznych budynek staje się przyjazny starzeniu. Dzięki wybudowanym windom, dostęp z poziomu placu do poszczególnych kondygnacji budynku zyskały osoby starsze i te poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

Stojaki na rowery oraz wygospodarowana w nowej piwnicy rowerownia zachęcają do ekologicznego poruszania się po mieście bez użycia transportu kołowego.

Budulcem, który tworzy posadzki przejścia bramowego, placu, cokoły budynku jest lokalny granit ze Strzegomia. Posłuży mieszkańcom na dziesięciolecia.

Modernizacja fasad zakładała wymianę skorodowanego tynku. Przywrócona została również historyczna barwa elewacji na podstawie odkrywek stratygraficznych. Uzupełnione zostały brakujące detale oryginalnej dekoracji secesyjnej elewacji frontowej. Wszystkie mieszkania historycznej kamienicy zyskały nowe drewniane okna opracowane na bazie inwentaryzacji.  Cokoły obłożono szarym granitem. Fasada na poziomie parteru została zabezpieczona przed grafiti. Elewację frontową oświetlono podkreślając detal.

9. Dane projektowo inwestycyjne

 Autor projektu: MAG Architekci sp. z o.o.

www.magarchitekci.pl

Architekt główny: Marcin Grzyb

Deweloper: Art Construction sp. z o.o.

Data realizacji 2020-2022

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

Pętle zakwitną letnimi kwiatami

11 tys. roślin ozdobi pętle komunikacji miejskiej. Obok znanych i lubianych pelargonii, begonii i gaur, w tym...

Książka Katarzyny Kubisiowskiej “Się żyje. Kora. Biografia” spotkanie z autorką w Nowym Teatrze

Już dziś spotkanie z Katarzyną Kubisiowską autorką książki „Się żyje. Kora. Biografia” . Promocja książki odbędzie się w Teatrze...

15 Bieg Ursynowa już za nami

W 15. Biegu Ursynowa udział wzięło prawie 2 tysiące biegaczy, którzy w słoneczne niedzielne przedpołudnie, 4 czerwca, pokonali 5-kilometrową trasę...

Skuteczne strategie pozycjonowania, które podniosą rangę Twojej strony internetowej w okolicy

W dzisiejszych czasach większość firm posiada swoją stronę internetową. Jednakże, aby przyciągnąć do niej klientów, nie wystarczy jedynie...

Poznaliśmy założenia projektu nowego Studium Warszawy!

Jaka będzie Warszawa w przyszłości? Zielona, zdrowa i bezpieczna. Wygodna – wszędzie będzie blisko. Prezydent Rafał Trzaskowski po raz pierwszy zaprezentował...

Glovo wynajęło ponad 2,000 mkw. w budynku Q22

Zespół Reprezentacji Najemcy JLL doradzał najszybciej rozwijającej się platformie dostawczej w Polsce w pozyskaniu całego piętra...

Polecane

15 Bieg Ursynowa już za nami

W 15. Biegu Ursynowa udział wzięło prawie 2 tysiące biegaczy, którzy w słoneczne niedzielne przedpołudnie, 4 czerwca, pokonali 5-kilometrową trasę...

Nowy adres na mapie nieruchomości premium – Rezydencja Zegrze

Nowoczesne mieszkania z panoramicznymi oknami, przez które widać uspakajający błękit wody. Bliskość miasta, a jednocześnie bliskość natury, miejsce, w którym możesz realizować...

Rozkładam Warszawę na czynniki pierwsze! Odkrywamy miasto z nowym smartfonem OPPO. #rozkładam

Marka OPPO rzuciła nam wyzwanie: wyjście na miasto z jej najnowszym składanym smartfonem – OPPO Find N2 Flip. Wszystko po to,...

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...