Jak wyglądałaby Warszawa, gdyby powstały budynki planowane przez miejskich planistów? O wielu z nich można było dotąd przeczytać m.in. w książce Jarosława Trybusia “Warszawa niezaistniała”. Wkrótce będziemy mogli się przekonać dzięki pracy grafików ze studia Pictureworks Studio.

Dzięki studiu grafiki 3d Pictureworks Studio możemy cofnąć się w czasie i zobaczyć nie tylko jak wyglądałyby planowane budynki, a także przedwojenną Warszawę.
Warszawa miastem wieżowców
Graficy postanowili jako pierwszy odtworzyć budynek Polskiego Radia, który miał powstać przy Placu Unii Lubelskiej (kilka lat temu wybudowano w tym miejscu biurowiec Plac Unii). W latach 30 XX wieku ogłoszono konkurs architektoniczny na projekt siedziby Polskiego Radia. Budynek zaprojektowany przez Bohdana Pniewskiego miał mieć 21 kondygnacji i ponad 70 m wysokości. Na szczycie miało znajdować się studio telewizyjne o powierzchni 400 m kw, na dole – wielkie radiowe studio koncertowe. Prace przygotowawcze rozpoczęto latem 1939 roku. Byłby to najwyższy budynek w Europie, a zarazem trzeci wieżowiec w ówczesnej Warszawie.
Projekt „Wykreślona Warszawa” na razie obejmuje tylko Plac Unii, ale jak zapowiadają graficy trwają prace nad kolejnymi wizualizacjami budynków, które nie powstały.