Smog w Warszawie a pora roku. Czy latem w stolicy nie ma smogu?

    0
    376

    Zanieczyszczenie powietrza to temat, o którym z roku na rok słyszy się coraz więcej. Smog jest bowiem bardzo niebezpiecznym zjawiskiem…

    Zanieczyszczenie powietrza to temat, o którym z roku na rok słyszy się coraz więcej. Smog jest bowiem bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które negatywnie wpływa na nasze zdrowie wywołując liczne choroby. Na jego działanie szczególnie narażeni się mieszkańcy stolicy – Warszawa to bowiem jedno z miast, w których problem smogu jest dostrzegalny nie tylko w zimie, ale także w miesiącach letnich.

    Smog Warszawa w miesiącach zimowych – czym charakteryzuje się smog londyński?

    Dla większości z nas smog kojarzy się wyłącznie z miesiącami zimowymi. W zimie rośnie bowiem zanieczyszczenie powietrza, co jest spowodowane sezonem grzewczym oraz warunkami pogodowymi sprzyjającymi zaleganiu zanieczyszczeń nad miastem.

    Smog Warszawa w zimie to smog londyński, którego powstawaniu sprzyja wyżowa, bezwietrzna pogoda oraz duża ilość zanieczyszczeń i pyłów obecnych w powietrzu. Smog londyński, inaczej nazywany także smogiem siarkowym lub kwaśnym, tworzy się głównie w wyniku działalności zakładów przemysłowych oraz spalania węgla w przydomowych piecach. Zanieczyszczenia, które trafiają do atmosfery to m. in. pyły oraz dwutlenek siarki i węgla.

    Smog londyński jest szczególnie niebezpieczny dla naszego układu oddechowego oraz układu krążenia. W wyniku długotrwałej ekspozycji na silnie zanieczyszczone powietrze jesteśmy bardziej podatni na zachorowanie na choroby układu oddechowego, nowotwory oraz złe samopoczucie. Smog londyński jest szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci, osób starszych oraz kobiet w ciąży.

    morning-mist-427796_1280Smog Warszawa w lecie – smog typu Los Angeles i jego oddziaływanie

    Mimo tego, że smog w największym natężeniu pojawia się w Warszawie w miesiącach zimowych, w lecie mieszkańcy stolicy wcale nie oddychają doskonałej jakości, czystym powietrzem. Za obecność w nim zanieczyszczeń odpowiada bowiem inny rodzaj smogu, typu Los Angeles.

    Smog typu Los Angeles to smog fotochemiczny, który składa się głównie z tlenków węgla, azotu i węglowodorów. Za ich występowanie w dużych ilościach w powietrzu atmosferycznym odpowiedzialny jest z kolei wzmożony ruch samochodowy, który praktycznie przez cały rok dotyczy Warszawy. Wysokie temperatury, brak wiatru oraz dużo słońca sprzyjają z kolei reakcji cząsteczek zanieczyszczeń, które przekształcają się w szkodliwy dla naszego organizmu ozon.

    Ze względu na taką specyfikę smog Warszawa w lecie skupia się głównie w centrum miasta oraz w miejscach ze szczególnie dużym natężeniem ruchu samochodowego. Przybiera postać brudnej mgły zalegającej nad miastem, która w niektórych sytuacjach może także negatywnie wpływać na widoczność na drogach. Smog fotochemiczny wywołuje kaszel, drapanie w gardle, bóle głowy, senność oraz negatywnie wpływa na nasze płuca i układ krążenia.

    Smog Warszawa – jak być na bieżąco z aktualnymi danymi pomiarowymi?

    Jak widać, smog w Warszawie występować może bez względu na aktualnie panującą porę roku, w tym także w lecie. Osoby, które chcą więc lepiej zadbać o swoje zdrowie oraz uchronić sobie i swoich najbliższych przed jego negatywnym oddziaływaniem powinny przede wszystkim na bieżąco kontrolować stan oraz jakość powietrza w stolicy, co można zrobić na smog Warszawa w Airly.eu. Na stronie znajdują się aktualne dane pomiarowe dotyczące Warszawy, które poinformują nas, czy danego dnia możemy spędzić czas na świeżym powietrzu, czy też lepiej pozostać w domu.