Kredyt na budowę domu – czy bierzesz pod uwagę wszystkie istotne czynniki?

    0
    617

    Kredyt na budowę domu w niektórych osobach wzbudza niepewność, w innych wątpliwość, w jeszcze innych: olbrzymią satysfakcję. Niezależnie od tego wachlarza uczuć, trzeba pamiętać o tym, że kredyt to przede wszystkim poważne zobowiązanie. Jak poważne, to zależy od wielu czynników, które poruszymy w poniższym materiale. Co warto wiedzieć o zaciąganiu kredytu na dom, jakie czynniki wziąć pod uwagę, i jakich błędów nie popełniać przy wnioskowaniu? Kredyt na budowę domu to proces, do którego trzeba dobrze się przygotować.

    Kredyt na budowę domu – na co zwrócić uwagę?

    Zanim zaczniemy snuć plany i marzenia o wystroju i wykończeniu domu, musimy przeanalizować swoją sytuację finansową. Nawet, jeśli nie do końca chcemy to zrobić, to niejako jesteśmy do tego zmuszeni, bowiem banki potrzebują szeregu informacji, które mogą przeprocesować do wyliczenia zdolności kredytowej i zaproponowania kredytu na ustalonych warunkach. Zdolność kredytowa to wartość, która będzie nam towarzyszyć przez cały czas procesowania wniosku kredytowego. Przeczytasz o tym więcej np. tutaj – https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/ – w artykule Michała Dawidowicza specjalizującego się w rynku kredytów hipotecznych.

    Wyliczona jest na podstawie historii kredytowej oraz poziomu zarobku wszystkich osób starających się o kredyt. Jeszcze w inny sposób może być wyliczona, jeżeli kredytobiorcą chce stać się przedsiębiorca. Istnieje wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Banki często oferują na swoich stronach internetowych kalkulatory zdolności kredytowej, można także wykorzystać niestandardowe i niezależne kalkulatory finansowe dostępne w Internecie, ale wyniki mogą być jedynie estymacjami, które nie będą miały wiele wspólnego z rzeczywistością. Warto skorzystać z usług doradcy finansowego, który w szybki i precyzyjny sposób wyliczy naszą zdolność kredytową, biorąc pod uwagę różnorodne czynniki.

    Kolejną kwestią jest… sama wielkość kredytu. Budowa domu obarczona jest w dużej mierze olbrzymimi kosztami, więc w zależności od naszych możliwości finansowych lub posiadanych aktywów, możemy potrzebować sporego zastrzyku gotówki. W tym kroku warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Po pierwsze, czy zaciągamy kredyt jedynie na dom, czy także na działkę? Jeżeli jesteśmy już posiadaczami działki, to kwota kredytu może być znacznie mniejsza. Jeśli jednak nie posiadamy takiej działki w zanadrzu, musimy doliczyć ją do kwoty kredytu. Drugą kwestią jest nasz wkład własny, który będzie miał niebagatelny wpływ na kształt zarówno wniosku o kredyt, jak i samo zobowiązanie finansowe. Banki jako wkład własny mogą policzyć także zakupiony projekt techniczny takiego domu. Jeżeli mamy spory wkład własny, istnieje szansa, że spłata naszego kredytu nie będzie ogromnym, comiesięcznym wydatkiem. Jeśli jednak cała inwestycja jest bardzo droga, a my nie posiadamy działki lub odpowiednich zasobów pieniędzy, banki mogą odrzucić wniosek kredytowy lub zaoferować kredyt na stosunkowo niekorzystnych warunkach.

    W przypadku kredytu na budowę domu, banki często wymagają szeregu dokumentów. Duże znaczenie ma odpowiednia wycena nieruchomości oraz pełna dokumentacja, zawierająca stan prawny i techniczny planowanej inwestycji, kosztorys budowlany, akt notarialny jeśli posiadamy działkę, księgę wieczystą czy dziennik budowy. To tylko część z kilkudziesięciu wymaganych do przedłożenia dokumentów. Wyceny robione są przez rzeczoznawców w danym banku lub rzeczoznawcę zewnętrznego. Warto wykorzystać tę drugą opcję szczególnie w przypadku starania się o kredyt w kilku bankach. Opinia niezależnego rzeczoznawcy uznawana jest w każdym banku, podczas, gdy rzeczoznawca przypisany do danego banku działa jedynie w jego obrębie, a jego indywidualna wycena nie będzie brana pod uwagę w innych wnioskach kredytowych.

    Dodatkowo, bank nie zdecyduje się na udzielenie kredytu na budowę domu bez odpowiednich poręczeń i zabezpieczenia domu, dlatego warto wyposażyć się w kompleksowe ubezpieczenie domu i działki.

    Kredyt na budowę domu z doradcą finansowym

    Istnieje co najmniej kilka przesłanek za zaufaniem doradcy kredytowemu w kwestii budowy domu. Po pierwsze, doradca finansowy oszczędzi sporo czasu i pieniędzy – zarówno w kwestii researchu oferty (brak odwiedzania każdego oddziału banku oddzielnie), jak i samej oferty kredytowej. Choć doradca kredytowy prezentuje dokładnie takie same oferty jak banki, to dzięki lepszemu rozeznaniu na rynku może przedstawić nam oferty, na które nie zwrócilibyśmy uwagi, na przykład ze względu na nieznajomość danego banku. Wyżej wspomnieliśmy także o szeregu formalności i dokumentacji, wymaganych do spełnienia i przedłożenia w bankach. Załatwienie wszystkich tych kwestii, odnalezienie odpowiednich dokumentów i ich dobre wypełnienie wymaga kolejnych nakładów czasu, pieniędzy, ale i umiejętności. Źle wypełniony pojedynczy wniosek może zaważyć na całym kształcie kredytu lub decyzji banku, dlatego musimy być niezwykle ostrożni. Decydując się na zaciągnięcie kredytu na budowę domu z pomocą doradcy finansowego, oszczędzamy nieco czasu i polegamy na olbrzymiej wiedzy i doświadczeniu sprawdzonego doradcy. Doradca finansowy chętnie podzieli się także swoimi opiniami z wielu lat pracy: wskaże bank, w którym można nadpłacić kapitał lub liczyć na szybkie rozpatrywanie wniosków kredytowych, zna wszystkie kwestie dotyczące karencji czy dostępu mobilnego. Dodatkowo, zaproponuje odpowiednie ubezpieczenie domu, które odpowie na wymagania każdego banku. Jeżeli marzymy o budowie domu, ale hamuje nas myśl o konieczności zaciągnięcia takiego zobowiązania, warto umówić się na konsultację z doradcą kredytowym i przeanalizować swoje opcje, a następnie powierzyć mu opiekę nad wnioskiem kredytowym i dopilnowaniem formalności.