Jak dobrać soczewki kontaktowe?

    0
    268

    Samodzielne dobieranie soczewek kontaktowych nie jest najlepszym pomysłem, zwłaszcza, że moc soczewki nie zawsze równa się mocy szkła korygującego wadę wzroku w okularach. Dodatkowo dochodzą inne kryteria: astygmatyzm, wrażliwość oczu, choroby narządu wzroku czy alergie. Dlatego najlepszym sposobem na wybranie pierwszych soczewek kontaktowych jest wizyta u optometrysty – specjalisty od soczewek, który zbada wzrok i dopasuje soczewkę pod indywidualne potrzeby pacjenta.

    Wizyta u optometrysty i testowanie soczewek kontaktowych

    Optometrysta dopasowuje soczewki kontaktowe po badaniu narządu wzroku, m.in. przez zmierzenie krzywizny oka (BC) i jego średnicy (DIA) oraz ustalenie aktualnej wady wzroku i stwierdzenie lub wykluczenie astygmatyzmy. Na tej podstawie specjalista dobiera idealną soczewkę, której noszenie będzie nieodczuwalne i komfortowe. Jeśli dla danej osoby są to pierwsze soczewki w życiu lub pacjent chciałby spróbować zmienić soczewki kontaktowe jednodniowe na miesięczne, optometrysta zaproponuje skorzystanie z soczewek testowych (https://www.bezokularow.pl/soczewki-testowe). Próbne soczewki kupuje się na sztuki i najczęściej zamiarem takiego przedsięwzięcia jest przetestowanie kilku różnych marek soczewek, ponieważ różnią się one ze względu na zastosowane technologie, miękkość czy konstrukcję. Podczas testów soczewek warto prowadzić notatki, w których zawiera się osobiste odczucia i wrażenia z noszenia konkretnych soczewek, a jeśli pojawią się wątpliwości – ponownie skonsultować się ze specjalistą na bezpłatnej wizycie kontrolnej. Niezwykle ważnym aspektem korzystania z soczewek kontaktowych jest ich odpowiednia higiena i wyrobienie codziennych nawyków. Mycie rąk przed każdą aplikacją soczewki, zmienianie płynu do soczewek w pojemniczku i delikatne czyszczenie soczewki opuszkiem palca, znacznie przedłużą żywotność produktu, a dodatkowo zminimalizują ryzyko wystąpienia infekcji oka. Sama nauka zdejmowania i zakładania soczewek może początkowo zniechęcać do ich regularnego używania, ale należy uzbroić się w cierpliwość i metodą prób i błędów wypracować najlepszą dla siebie technikę. Po dwóch-trzech tygodniach aplikowania soczewek kontaktowych rano i wieczorem ta czynność wchodzi w mechaniczny nawyk i nie sprawia większych problemów.

    Parametry soczewek kontaktowych

    Niektóre osoby narzekają na to, że w soczewkach widzą gorzej niż w okularach. Ten fakt powinien być powodem do skonsultowania się z optometrystą, ponieważ przy prawidłowo dobranych soczewkach kontaktowych taka sytuacja nie powinna mieć miejsca – noszenie soczewek znacznie poprawia ostrość wzroku! Warto także spojrzeć na zalecenia specjalisty i ponownie odczytać parametry soczewek kontaktowych (https://www.bezokularow.pl/jakie-wybrac-parametry-soczewek-kontaktowych). Niestety, parametry różnią się w zależności od konkretnej firmy, dlatego szukając np. tańszego zamiennika produktu należy się dokładnie wczytać w oznaczenia na opakowaniu. Dla przykładu, moc soczewek oznaczana jest poprzez skróty PWR, SPHERE lub D (od słowa dioptria) i liczby, standardowe moce to od -25 do +25, uwzględniając soczewki zerowe, czyli po prostu 0. Skrót na krzywiznę oka to BC, średnicę DIA, a osoby z astygmatyzmem powinny zwrócić uwagę na oznaczenie CYL, które określa moc cylindra oraz AX lub AXIS – oś soczewki kontaktowej. Na rynku można znaleźć także soczewki dedykowane osobom, które korzystają z okularów progresywnych – soczewki progresywne, których dodatek do ostrego widzenia z bliska określa się jako AD lub MAX ADD. Zdecydowanie warto przejrzeć ofertę sklepów internetowych i sprawdzić jak wyglądają parametry w konkretnych markach producentów soczewek kontaktowych i skonfrontować je z wypisaną receptą. Podczas internetowych zakupów należy także zwracać uwagę na termin przydatności soczewki – najczęściej spotykane są soczewki jednodniowe, miesięczne, dwutygodniowe i kwartalne, przy czym rozróżnia się je także na soczewki całodniowe (które nosi się od rana do wieczora) i całodobowe (których nie trzeba ściągać do spania). Wszystkie te informacje powinny być zawarte na pudełku soczewek, a jeśli macie problem z ich prawidłowym odczytaniem – skonsultujcie się z optometrystą.

    Artykuł sponsorowany