Atrakcyjne plenery i doskonałe widoki – dlaczego warto robić zdjęcia w Łazienkach Królewskich

  0
  57

  W poszukiwaniu ciekawych kadrów, plenerów, nietypowych modeli, architektury oraz przyrody warto wybrać się do Łazienek Królewskich. Tematy do wykonania ciekawych fotografii są w tym miejscu niewyczerpane. Zimą szczególnie warto wybrać się tam nocą, ponieważ w tym czasie Łazienki zdobi monumentalna instalacja świetlna.

  Architektura – pomniki, rzeźby, mostki, pawilony, świątynie, budynki

  Łazienki Królewskie to architektoniczny miszmasz. Styl klasycystyczny spotyka się tutaj z greckim, egipskim, a nawet chińskim. Znaleźć tu można również monumentalne pomniki, licznie rozlokowane mniejsze rzeźby oraz piękne ażurowe mostki. Pomniki w Warszawie to temat bardzo obszerny, ale dzięki wizycie w Łazienkach można uchwycić aparatem sporą ich część. Oprócz najbardziej znanego pomnika przedstawiającego Fryderyka Chopina są tu również pomniki: Stanisława Augusta Poniatowskiego, Jana II Sobieskiego, Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Wyspiańskiego czy Ignacego Paderewskiego. Wspaniałym miejscem, bardzo oryginalnym punktem na mapie Łazienek jest Ogród Chiński. Wzorowana na chińskiej pagodzie altana zachwyca barwami i dokładnością detali. Pokrywająca ją dachówka została stworzona na specjalne zamówienie przez chińskich artystów. Znajdujące się na terenie Ogrodu Królewskiego „muzeum na powietrzu” to prawdziwa gratka dla fotografów, którzy poszukują ciekawych ujęć rzeźb. Rozlokowane na dużej powierzchni małe dzieła sztuki to doskonała okazja do bardzo oryginalnych kadrów.

  Flora i fauna – znakomite plenery

  Łazienki to idealne miejsce do poćwiczenia fotografowania architektury, malowniczych widoków, ale również przyrody. Wiosną i latem można robić zdjęcia bujnej roślinności, która wtedy prezentuje się w całej swej okazałości. Jedynym mankamentem tych pór roku dla fotografa jest duża liczba turystów. Osoby, którym zależy na ciszy i spokoju podczas zdjęć powinny wybrać się do Łazienek późną jesienią lub zimą. Wtedy można bez zakłóceń czekać na wymarzone ujęcie. Istnieje wówczas mniejsze prawdopodobieństwo, że przypadkowy przechodzień zrujnuje idealny kadr. Jesień to czas, kiedy drzewa i krzewy są bajecznie kolorowe, a opadające do wody liście tworzą pod taflą piękne widoczki. Sprowadzane z całego świata gatunki roślin, które znajdują się przede wszystkim w Ogrodzie Romantycznym jesienią tworzą niesamowite tło dla zdjęć. Łazienki są jedną z najczęściej wybieranych przestrzeni do sesji ślubnych. Można w nich zaaranżować różnego rodzaju tematykę.

  Warto pamiętać, by do Łazienek wybrać się o odpowiedniej porze. W fotografii jest to czas tuż po wschodzie lub tuż przed zachodem słońca. Wtedy można liczyć na najlepsze naturalne oświetlenie fotografowanych obiektów, uzyskuje się światło o złotym odcieniu. Jest to najlepsza pora do robienia zdjęć krajobrazów.