Gdy w mieszkaniu ktoś umarł – jak przywrócić świeżość?

  0
  172

  Mimo, że rodzaj usług, jakie świadczy firma Vector, dla wielu wciąż są tematem tabu, nie zmienia to faktu, że działania te są w niektórych sytuacjach niezbędne i bardzo potrzebne. Sprzątanie i dezynfekcja miejsca zgonu są konieczne, aby zapewnić bezpieczeństwo pozostałym mieszkańcom, a co ważne, czynności te są wykorzystywane zarówno wtedy, gdy śmierć wynikła z przyczyn naturalnych, jak i po wypadku, morderstwie bądź samobójstwie.

  Odpowiednie usługi na poziomie

  Sprzątanie po zwłokach nie jest zadaniem łatwym ani fizycznie, ani psychicznie. Profesjonalna firma jaką jest Vector potrafi odpowiednio zorganizować pracę, tak by efekt końcowy był zadowalający i przede wszystkim, żeby spełniał on normy prawne obowiązujące w Polsce. Każda firma zajmująca się sprzątaniem po zwłokach musi posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające umiejętność wykonywania działań. Korzystając z usług przedsiębiorstwa tego typu koniecznie zwróćmy uwagę na to, czy ma ono uprawnienia, które zagwarantują, że sprzątanie będzie odpowiednio dokładne, z użyciem specjalistycznych środków odkażających. Warto wiedzieć, że sprzątanie miejsc po zgonach objęte jest wymogami spełnienia standardów sanitarno-epidemiologicznych, określonych przez ustawę o Państwowej Inspekcji Sanitarnej z 14 marca 1985 r. Firmy zajmujące się wykonywaniem takich czynności muszą posiadać specjalne uprawnienia, sprzęt i wyposażenie.

  Ciało osoby zmarłej, zwłaszcza jeśli przed momentem znalezienia było długo pozostawione, może stanowić źródło mnożących się bakterii i insektów. Aby je wyeliminować konieczne jest wykorzystanie specjalistycznych środków i sposobów, które zagwarantują maksymalne oczyszczenie danych powierzchni. Często wykorzystywanym, bardzo skutecznym sposobem jest ozonowanie. Ozonowanie mieszkań umożliwia pozbycie się zapachu pozostającego po rozkładzie ciała. Ozonowanie jest profesjonalną metodą wykorzystywaną w wielu przypadkach, gdyż gwarantuje skuteczność i maksymalne działanie. Ponadto po jego zastosowaniu można szybko wrócić do pomieszczenia i normalnie z niego korzystać.

  Ozonowanie pozwala na usunięcie zapachu po zgonie – warto wiedzieć, że charakterystyczna, słodkawa woń rozkładu potrafi „wejść” w ściany i podłogi, w tkaniny, papier czy drewno. Im dłużej ciało pozostawało w danym pomieszczeniu, tym większe ryzyko, że zanieczyszczone jest więcej przedmiotów a nawet tynk czy parkiety.

  Usługę usuwania zapachów z wykorzystaniem ozonowania można jednak wybrać również w mniej drastycznych przypadkach – metoda ta skutecznie pozbędzie się alergenów, zapachów tytoniu, pleśni i grzybów, roztoczy, zapewniając w pomieszczeniu czystość i świeżość.

   

  2

  Jak wybrać dobrą firmę ?

  Wybór odpowiedniej firmy, która zajmuje się sprzątaniem po zwłokach nie jest łatwy, gdyż źle wykonana usługa może mieć bardzo nieprzyjemne a nawet tragiczne konsekwencje. Dobra firma wykorzystuje profesjonalne techniki i używa specjalistycznych sprzętów oraz środków chemicznych, które gwarantują efektywne działanie. Aby mieć pewność, że firma sprzątająca po zmarłych wykona swoje usługi dokładnie i profesjonalnie, koniecznie należy zwrócić uwagę, czy posiada ona certyfikaty potwierdzające posiadanie takich umiejętności. Warto zwrócić uwagę również na ofertę. Zbyt okrojone informacje mogą świadczyć o tym, że firma tak naprawdę nie stosuje żadnych konkretnych technik. Ważne są również ceny. Zbyt niskie powinny wzbudzić podejrzenia.

  „Mniejsze firmy próbują sprzątać nawet za 500-1000 zł, żeby w ogóle znaleźć klienta. Niektórych klientów kusi taka cena, ale później przychodzi rozczarowanie, bo okazuje się, że wydali pieniądze, a firma wykonała usługę nienależycie – zapach pozostał, a to resztki tkanek ludzkich, a to krew niedomyta itp.” – mówi właściciel firmy Vector. Tego typu działalności koniecznie omijajmy. Na rynku „funkcjonują” również firmy-widmo. Nie posiadają one strony internetowej, nie podają adresu. Skorzystanie z takich usług, mimo że tanich, wiąże się z koniecznością poprawienia czynności. Źle doczyszczone pomieszczenie nie tylko brzydko pachnie. Rozwijają się bakterie, insekty, które mogą zaszkodzić zdrowiu reszty domowników. Dlatego nie wolno lekceważyć sprzątania powierzchni po zmarłej osobie.

  Dobra firma zajmująca się sprzątaniem po zwłokach będzie mogła wystawić dla nas fakturę za wykonane usługi, pokaże certyfikat, zaświadczenia z sanepidu, dokumentację administracyjną, kartę odpadów oraz protokół. Firma, która jest w stanie przedstawić nam owe dokumenty, spełnia zasady Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a jej usługi są wysokiej jakości. Klient natomiast może mieć pewność, że dane pomieszczenie – czy całe mieszkanie – zostało wysprzątane dokładnie i gruntownie.

  Mimo że w sytuacji śmierci bliskiej osoby podjęcie jakichkolwiek działań jest stresujące, bolesne i trudne, zapewnienie dokładnego sprzątania powierzchni po zmarłym jest konieczne, aby zagwarantować sobie i reszcie mieszkańców bezpieczeństwo. Mimo, że wybór odpowiedniej firmy mógłby się wydawać stosunkowo łatwy – w internecie można znaleźć liczne oferty – to jednak warto pamiętać, by zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji poszukać dokładnych informacji na temat danej działalności. Będziemy wówczas mieli pewność, że nasz wybór był słuszny, a wykonane usługi będą bez zarzutu. Profesjonalną realizację usług sprzątających, w tym sprzątanie po zmarłych oraz czyszczenie mieszkań z przykrych zapachów, zapewnia firma Vector.

  Szczegóły dotyczące zasad usuwania zapachów z mieszkań oraz sprzątania pomieszczeń po zgonach znajdziecie na stronie http://vector-uslugi.pl/usuwanie-zapachow-i-ozonowanie-mieszkan/