Działka przy ul. Twardej 16A w Warszawie, uznawana za jedną z najbardziej atrakcyjnych nieruchomości w centrum miasta, została sprzedana w drodze przetargu za 29,6 mln zł. Transakcja została przeprowadzona przez syndyka masy upadłości Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Marcina Kubiczka. Środki uzyskane ze sprzedaży trafią do masy upadłościowej Spółdzielni.
Strategiczna lokalizacja i skomplikowana własność gruntu
Działka, położona między biurowcami Spektrum Tower i Q22, miała skomplikowaną strukturę własnościową. Jej właścicielami były cztery spółdzielnie mieszkaniowe: Spółdzielnia Mieszkaniowa „Żelazna Brama”, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Oś Saska”, Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa „Wolska Żelazna Brama” oraz Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Dzięki porozumieniu współwłaścicieli nieruchomość została wystawiona na sprzedaż w ramach przetargu, który zakończył się sukcesem.
– To już kolejne miliony, które zasilają masę upadłości Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Cieszę się, że kolejna sprzedaż została przeprowadzona tak sprawnie – to kolejna transakcja w tym tygodniu. To dobra wiadomość dla wszystkich interesariuszy Spółdzielni – wierzycieli, mieszkańców, samorządu oraz kontrahentów. Mam nadzieję, że to nie koniec dobrej passy – skomentował Marcin Kubiczek, syndyk masy upadłościowej Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Historia upadłości i wcześniejsze transakcje
Śródmiejska Spółdzielnia Mieszkaniowa pozostaje w stanie upadłości od 22 kwietnia 2015 r. Przez lata funkcję syndyka pełniło kilku zarządców – najpierw Wiesław Ostrowski, następnie Krzysztof Gołąb, który po zawieszeniu licencji w 2023 r. został zastąpiony przez Marcina Kubiczka.
To nie pierwsza znacząca transakcja sprzedaży majątku Spółdzielni. W kwietniu 2024 r. syndykowi udało się sprzedać inną prestiżową działkę, położoną przy skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej i Al. Jana Pawła II. Wartość tamtej transakcji wyniosła 77 mln zł brutto, co znacząco zasiliło masę upadłościową.
Co dalej?
Środki uzyskane ze sprzedaży działki przy ul. Twardej 16A zostaną podzielone między współwłaścicieli zgodnie z ich udziałami. W przypadku Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pieniądze trafią do wierzycieli po zatwierdzeniu planów podziału przez sędziego komisarza i rozstrzygnięciu ewentualnych postępowań zarzutowych.
Proces likwidacji majątku ŚSM jest wciąż w toku, jednak ostatnie sukcesy w sprzedaży nieruchomości pozwalają mieć nadzieję na sprawne zakończenie postępowania upadłościowego i zaspokojenie roszczeń wierzycieli.