Koncepcja architektoniczna odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu według pracowni FS&P ARCUS Sp. z o.o. K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o. Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o. przyznano II nagrodę w konkursie na odbudowę Pałacu Saskiego.
Odbudowę Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic od ul Królewskiej odbieramy jako ostatni etap odtworzenia po wojennych zniszczeniach najcenniejszych przestrzeni przedwojennej i przywrócenia tego miejsca jako salonu Warszawy. Konkurs zakładał odtworzenie obiektów w wersji z 1939 r w dostosowaniu do programu funkcjonalno użytkowego: Kancelarii Senatu RP, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego oraz części kulturalno – wystawowej, przy zachowaniu formy i detalu architektonicznego, w naszym projekcie – używając współczesnych materiałów, spełniających wymagania techniczne i ekologiczne,
Z szacunku dla historii miejsca z zachowanym fragmentem przedwojennej kolumnady – symbolicznym Grobem Nieznanego Żołnierza wybraliśmy wersję wyeksponowania tego fragmentu z zachowaniem reliktów i nieingerowanie w ich strefę, przy równoczesnym zapewnieniu maksymalnego otwarcia na park. Połączenie placu z Ogrodem Saskim poprzez kolumnadę pałacu było przestrzennym przenikaniem się części „miejskiej” z częścią „zieloną” ogrodu.
Sąd Konkursowy w swoim werdykcie wybrał inne rozwiązanie w nagrodzonej pracy przy „votum separatum” 3 sędziów – architektów, w tym Przewodniczącego Sądu Konkursowego.
ROZWIĄZANIA PRZESTRZENNE
Zgodnie z wytycznymi konkursowymi przestrzeń odbudowywanego kompleksu została podzielona na trzy części odrębne funkcjonalnie:
- Kancelarię Senatu RP ulokowano w północnym skrzydle Pałacu Saskiego z lokalizacją w tym miejscu głównej Sali Posiedzeń Senatu RP, w Pałacu Brühla – pozostałe pomieszczenia Senatu i sale obrad komisji senackich. Doceniając wielką wartość architektoniczną części historycznych wnętrz Pałacu Brühla i willi Becka wg projektu arch. Bohdana Pniewskiego przyjęliśmy za uzasadnione odtworzenie tej części wnętrz z poszanowaniem ich pierwotnego wyglądu.
- Część wystawowo – kulturalną dla podmiotów prowadzących działalność kulturalną, edukacyjną lub społecznie użyteczną zajmującą południowe skrzydło Pałacu Saskiego. Poprzez szklaną podłogę na części parteru dodatkowo wyeksponowane relikty fundamentów zabudowy wpisane do rejestru zabytków.
W wewnętrznym patio dziedzińca zaprojektowano zawieszoną w tej przestrzeni powyżej parteru salę wielofunkcyjną na ok. 300 osób. Przeznaczoną na wykłady, konferencje, kameralne koncerty i uroczystości.
- Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie ulokowano w odbudowywanych kamienicach od ul Królewskiej
- Na parterach kamienic w pierzei ul. Królewskiej usytuowano lokale komercyjne wraz kompleksem restauracyjno-kawiarnianym, z witrynami od ulicy – odtwarzając dawny charakter usługowo-handlowy w pierzejach tych kamienic,
Pomiędzy odbudowanymi skrzydłami Pałacu Saskiego zostaną odtworzone fragmenty kolumnady z przerwą na wyeksponowanie ocalałej części z Grobem Nieznanego Żołnierza, tworząc wyrwę w tkance przywracanej kolumnady, jako idea In Memoriam historycznej zabudowy przy emocjonalnym odbiorze tego miejsca.
Na placu Piłsudskiego przewidziano odtworzenie nawierzchni z podkreśleniem Osi Saskiej, która na przestrzeni wieków była i nadal jest jednym z najbardziej czytelnych założeń urbanistycznych w Warszawie.
Dla parkingów podziemnych i dostaw technicznych zaprojektowano kilka oddzielnych wjazdów do części podziemnej kompleksu, z uwzględnieniem podziału funkcjonalnego. Dostęp do parkingów ogólnodostępnych usytuowano w liniach granicznych ulic Wierzbowej oraz wyjazd – przy granicy jezdni ul Królewskiej.
W części ogrodowej zaplanowano odtworzenie ogrodu przy pawilonie Becka w jego kształcie z sierpnia 1939 r. wraz z ogrodzeniem. Ogród Saski w części sąsiedztwa odbudowywanego Pałacu Saskiego i kamienic będzie odtworzony z zachowaniem jak największej ilości istniejących drzew i krzewów w ich aktualnej lokalizacji nie kolidujących z odbudowywanym kompleksem.
Całość kompleksu zaprojektowany w zintegrowanym układzie ekologicznego wykorzystania energii odnawialnej.
Koncepcja architektoniczna odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla i kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu
Konsorcjum Projektowe
FS&P ARCUS Sp. z o.o.
K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o.
Asman Pieniężny Architekci sp. z o.o.
Opracowanie konkursu i autorzy:
FS&P ARCUS Sp. z o.o.
K. Ingarden, J. Ewy Architekci sp. z o.o.
Skład zespołu konkursowego:
arch. arch; Mariusz Ścisło, Krzysztof Ingarden, Dominik Eymontt, Jacek Ewy, Dorota Morelewska, Arkadiusz Janowicz, Karolina Piaścik, Paulina Nieróbca, Karolina Kulanica, Ula Bereś, Konrad Zaremba, Hanna Masny, , Sviatlana Akimchanka, stud. Sonia Jaworska, stud. Adrian Kasperski,
Zespoły współpracujące:
Wizualizacje: The Digital Bunch
Konstrukcja: KiP Biuro Projektów Konstrukcji Budowlanych Sp. z o.o., dr inż. Piotr Pachowski
Instalacje: Studio Klima Sp. z o.o., Robert Brzozowski
Instalacje: Pracownia Projektowa MIKS, Maciej Janowicz