W piątek, 6 października nastąpiło oficjalne otwarcie nowej siedziby Domu Kultury Kadr na Mokotowie. Imprezy towarzyszące, z których skorzystać mogą nie tylko społeczności lokalne, będą trwały przez trzy dni.
Nowy Kadr to prawie 7000 m2 powierzchni, z czego 3200 m2 to przestrzeń użytkowa. Jest to zatem jeden z największych domów kultury w Warszawie!
3 piętra nowoczesnej i dopasowanej do oczekiwań odbiorców oferty: 15 pracowni edukacyjnych, w tym studio nagraniowe, studio fotograficzne z cykloramą, liczne stanowiska multimedialne, kawiarnia, naszpikowana nowoczesną technologią sala widowiskowa dla 232 osób, podwieszane pod sufitem instalacje artystyczne i wiele innych.
Budynek jest nie tylko atrakcyjny wizualnie i dopracowany estetycznie, ale także funkcjonalny i dostosowany do różnych działań i grup odbiorców.
Nowatorstwo przejawia się na wszystkich płaszczyznach, elementem wyróżniającym Kadr są systemy, powtarzające się układy znaczeń:
- system oznaczeń pomieszczeń, którego nazwy wywodzą się od tytułów filmów (mieszkańcy podczas konkursu wybrali nazwy pracowni np. „Tańcząc w ciemnościach” – dla sali tanecznej, „MacGyver” – dla pracowni technicznej),
- ujednolicona kolorystyka podłóg dostosowana do charakteru działań na danym piętrze,
- specyficzny sposób wyposażenia biurowego (w każdym pomieszczeniu merytorycznym jeden wyróżniający się motyw, tzw. czarny baran),
- 3 sposoby oznaczeń dla drzwi wewnątrz budynku w zależności od pełnionych funkcji/możliwości dostępu: szare, czarne i białe.
Kadr dysponujemy także przestrzeniami komercyjnymi: salą konferencyjno-warsztatową dla 50 osób oraz wielofunkcyjną salą o powierzchni 200 m2.
Profil działalności
Dom Kultury Kadr to nowoczesna instytucja edukacyjno-kulturalna w trakcie spektakularnej przemiany. Kadr ma wiele znaczeń, nie tylko tych związanych z filmem i fotografią. „Kadrując” rzeczywistość chcemy ją oswajać, nadawać jej nowe, niezwykłe skojarzenia i emocje. Wydobywać ukryte sensy, uczyć wrażliwości estetycznej i poznawczej.
Twórców Kadru interesuje żywa oraz rozwijająca kultura, która jest otwarta oraz dostępna dla każdego, działa stymulująco i twórczo na odbiorców, nie patrzy z góry. Wspiera własną, indywidualną drogę ekspresji oraz realizacji potrzeb.
Kultura to nie tylko edukacja i uczestnictwo, to także operowanie podobnymi symbolami, odwoływanie się do określonych miejsc i tradycji, to przede wszystkim emocje wynikające ze współtworzenia lokalnej grupy mieszkańców. Dlatego jednym z nadrzędnych celów jest wspieranie tożsamości lokalnej.
Oferta kulturalna
Kadr proponuje aż 100 rodzajów zajęć z tak różnych dziedzin jak: muzyka, taniec, sztuki audiowizualne, teatr, język i kultura oraz szeroko pojęty rozwój. Ich znaczna część adresowana jest do osób dorosłych.
KADR oferuje kilka specjalnych przestrzeni wspólnych, dedykowanych odmiennym celom społecznym:
- Akumulator – przestrzeń sąsiedzka, czyli miejsce aktywności lokalnej mieszkańców. To 80 metrów powierzchni, o której decydują mieszkańcy okolicy. Pomieszczenie można swobodnie modyfikować, posiada także wyposażone zaplecze kuchenne,
- przestrzeń młodzieżowa – pierwsza taka w Warszawie! Może pełnić różnorakie funkcje, zarówno warsztatowe, spotkaniowe, relaksacyjne. Składa się z dwóch pomieszczeń, jedno z nich, bardziej kameralne, może służyć do mniejszych spotkań, oglądania filmów czy zdjęć,
- kawiarnia z ofertą dopasowaną do różnych klientów (preferencyjne ceny dla seniorów, oferta lunchowa itp.),
- strefy relaksu i oczekiwania.
Program – weekend otwarcia 6-8 października. Informacje dotyczące dostępności i możliwości wejścia na poszczególne wydarzenia można uzyskać w Domu Kultury Kadr pod numerem tel. 22 843 88 81.
Koncepcja architektoniczna
Obiekt zaprojektowała pracownia Samograj. Industrialny charakter budynku bezpośrednio współgra z przemysłowym charakterem Służewca. We wnętrzu został wykorzystany beton architektoniczny oraz wełna drzewna, która spełnia funkcje akustyczne i wyciszające. Surowość zastosowanych materiałów wynika, nie tylko z założeń estetycznych budynku, ale także z rachunku ekonomicznego.
Tym, co wyróżnia nową placówkę jest oryginalna elewacja w kształcie ruchomych „pikseli”, czyli paneli do tworzenia przestrzennej rzeźby-instalacji. Dzięki niej można prezentować dzieło wybranego artysty. Dodatkową zaletą jest też możliwość zmieniania i dostosowywania wzoru „pikseli” do aktualnych potrzeb domu kultury.
Dom Kultury Kadr powstał w 1979 roku za sprawą społecznej, oddolnej inicjatywy. W jego wcześniejszej działalności silnie wybrzmiewała specjalizacja filmowa (DKF). Obecnie realizuje szereg działań statutowych w obszarze edukacji kulturalnej i upowszechniania kultury w dzielnicy Mokotów. Nowa siedziba pociągnęła za sobą szereg fundamentalnych zmian m.in.: funkcjonowania, struktury, poszerzenie oferty, nowej identyfikacji wizualnej, odświeżonego programu.
Dom Kultury KADR został sfinansowany ze środków m.st. Warszawy, wartość finansowa inwestycji to 26 587 561 zł.