Nowy budynek mieszkalny na Woli. Społem planuje inwestycję przy ul. Sołtyka i Ostroroga

Przy skrzyżowaniu ulic K. Sołtyka i J. Ostroroga na warszawskiej Woli może wkrótce powstać nowy, wielorodzinny budynek mieszkalny z funkcją usługową w parterze. Społem złożyło wniosek o realizację inwestycji w trybie specustawy mieszkaniowej. Projekt zakłada również przebudowę fragmentów obu ulic oraz ingerencję w istniejący pas zieleni.


Spółka „Razem Na Sołtyka” reprezentująca Społem złożyła 30 kwietnia 2025 r. do Urzędu m.st. Warszawy wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i towarzyszącej na podstawie tzw. Lex Deweloper. Nowa zabudowa ma powstać na działkach 74/1 i 74/2 z obrębu 6-03-08, w miejscu obecnych budynków warsztatowo-handlowych, przy skrzyżowaniu ulic Sołtyka i Ostroroga.

Nowoczesna bryła z usługami i zielonym tarasem
Planowany budynek będzie miał zróżnicowaną wysokość – od czterech do pięciu kondygnacji, z maksymalną wysokością 17,35 m. W niższej części zaprojektowano taras z widokiem na bujną zieleń Cmentarza Żydowskiego. W parterze, od strony ul. Ostroroga, przewidziano lokal usługowy. Pod budynkiem znajdzie się garaż obsługiwany przez dwie windy samochodowe, a za nim – miejsca postojowe naziemne oraz stojaki rowerowe.

Przebudowa ulic i wycinka drzew
Inwestycja towarzysząca zakłada modernizację fragmentów ulic K. Sołtyka i J. Ostroroga, w tym zjazdów i infrastruktury technicznej. Wiąże się to z usunięciem 9 drzew – klonów kolumnowych rosnących obecnie wzdłuż Sołtyka – oraz potencjalnymi zmianami w układzie miejsc parkingowych i chodników. W otoczeniu znajdują się również latarnie i parkometry SPPN.

Zgodność z planami? Niekoniecznie. Ale Lex Deweloper pozwala
Teren, choć objęty dwoma miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego, według Studium m.st. Warszawy może zostać objęty zabudową śródmiejską w trybie specustawy. To oznacza, że inwestycja nie musi być zgodna z zapisami MPZP. Obecne plany przewidują tu usługi kultury, komunikację pieszą i zieleń. Inwestor powołuje się na miejskie standardy urbanistyczne przyjęte w 2018 roku, które obowiązują przy projektach składanych w trybie specustawy.

Co dalej?
Wniosek Społem przejdzie teraz procedurę opiniowania i konsultacji. Mieszkańcy dzielnicy oraz organizacje społeczne będą mogły zgłaszać swoje uwagi. Warto śledzić dalsze losy projektu – nowa inwestycja może znacząco zmienić charakter tej części Woli.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Noc Wieżowców debiutuje w Katowicach.Ikonę miasta .KTW możesz zobaczyć nocą!

0
18 maja mieszkańcy Śląska po raz pierwszy będą mogli wziąć udział w Nocy Wieżowców. To już czwarta edycja tego wydarzenia, które co roku przyciąga...
×