Wola będzie miała nową twarz! To kompleks, który powstanie w miejscu dawnej fabryki Polfy. Inwestor w pofabrycznej przestrzeni planuje zespół mieszkaniowy, który łączy w sobie znakomitą architekturę i sztukę, z którą będą obcować mieszkańcy. Dotąd nieprzyjazna i zamknięta przestrzeń wróci do miasta i jej mieszkańców w całkowicie nowej jakości, co ważne otwartej na każdego mieszkańca Warszawy. Takie będzie właśnie Noho One, które kilka dni temu otrzymało nagrodę Nowej Warszawy w kategorii Nowe obliczne Miejsc.
NOHO ONE już wkrótce zmieni wizerunek i jakość przestrzeni miejskiej w centrum warszawskiej Woli. Zaprojektowany w miejscu byłej fabryki Polfy, wielofunkcyjny zespół budynków mieszkalnych klasy premium stworzy otwarty, nowoczesny i kompleksowo zaplanowany kwartał miasta. Za masterplan inwestycji odpowiada uznana pracownia architektoniczna BBGK Architekci. Pierwszy etap projektu otrzymał właśnie prawomocne pozwolenie na budowę.
Masterplan NOHO ONE to luksusowy kompleks mieszkalno-usługowy mixed-use, który wkrótce powstanie w samym centrum Woli. Zaplanowana na pofabrycznym terenie inwestycja stworzy nowy, tętniący życiem fragment miasta z programem otwartych przestrzeni publicznych.
Za projekt odpowiada ceniona pracownia architektoniczna BBGK Architekci, specjalizująca się w kompleksowych projektach przestrzeni miejskich. Jak podkreślają architekci BBGK, założenia koncepcji powstały w oparciu o szczególny kontekst urbanistyczny – jest nim współczesna Wola, która aktualnie staje się nowym centrum Warszawy.
„Warszawa jest miastem policentrycznym, a jej kolejne centra pokrywają się z kolejnymi warstwami dziejów miasta. Historyczne, reprezentacyjne Stare Miasto i Trakt Królewski, XIX-wieczne Śródmieście i późniejsze, powojenne centrum funkcjonalne koncentrujące się wokół Pałacu Kultury i Nauki – w tym wielowiekowym procesie „środek” miasta stopniowo przenosił się na zachód. Aktualnie centrum współczesnej, post-transformacyjnej, XXI-wiecznej Warszawy jest Wola, która w ostatnich latach stała się miejscem inwestycji o wielkiej skali” – stwierdza architekt Wojciech Kotecki, współwłaściciel i wspólnik pracowni BBGK Architekci.
Współcześnie przestrzeń miejska Woli, dzielnicy jeszcze do końca XX w. pełniącej funkcje przemysłowe, przechodzi dynamiczną transformację o skali nieporównywalnej z żadnym innym miejscem w Polsce.
W ostatnich latach wokół ronda Daszyńskiego powstało (bądź powstaje) kilka wielkich inwestycji – punktowych wysokościowców oraz całych zespołów zabudowy o funkcjach biurowych, hotelowych i mieszkaniowych (m.in. 19. Dzielnica, Browary Warszawskie, Fabryka Norblina, Generation Park, plac Europejski, Towarowa 22).
Architekci BBGK, analizując strukturę urbanistyczną Woli, dostrzegli, że obszary intensyfikacji współczesnej zabudowy formują się w swoisty wielkomiejski “ring”, który – koncentrując się wokół ronda Daszyńskiego – jednocześnie pozostaje poprzecinany tranzytowymi trasami ulic Prostej i Towarowej. Układ urbanistyczny NOHO ONE architekci zaprojektowali tak, by – wpisując się w ideę, którą określili jako “High Ring” – ustanowił nowe połączenia funkcjonalne z otoczeniem, zszywając tym samym tkankę miejską centrum Woli w jedną całość.
Jak wskazują projektanci, przy utworzeniu jedynie kilku przejść dla pieszych, może w tym miejscu powstać układ przestrzeni publicznych o niespotykanej jakości, który stworzy połączenia m.in. pomiędzy nowymi osiedlami mieszkaniowymi na terenie 19. Dzielnicy, kulturalno-rozrywkową przestrzenią Browarów Warszawskich a Muzeum Powstania Warszawskiego.
„Urbanistyka zaczyna się wtedy, kiedy przestajemy myśleć o budynku jedynie w granicach działki, a zastanawiamy się nad tym, w jakie relacje wchodzi z innymi budynkami. Wynosząc doświadczenia XX wieku i modernizmu w planistyce, wiemy już, jak ogromna wartość kryje się w tradycyjnej strukturze miejskiej, w miastach zaprojektowanych z uwzględnieniem percepcji człowieka, w miastach z systemem przestrzeni publicznych połączonych ze sobą ciągami pieszymi, z gramatyką języka klasycznej urbanistyki z jej elementami takimi jak ulica, plac i park” – podkreśla architekt Bartosz Świniarski z BBGK Architekci.