14 listopada 2024 roku w hotelu Warsaw Presidential Hotel odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród X Nowej Warszawy z okazji 10-lecia założenia naszego portalu. 13 statuetek trafiło do firm i osób odpowiedzialnych za rozwój Warszawy oraz budowanie społeczności pasjonatów miejskiego życia.
Przyznaliśmy też nagrody w konkursie na zdjęcie dnia:
Nagroda Redakcji Nowej Warszawy: Sandra Papiernik
Nagroda za Zdjęcie Roku: Michał Stanek
Nagroda Publiczności: Karolina Sabik
1. Niebotyki Dekady
Wieżowiec biurowy
To jeden z wieżowców, który otwarto w czasie pandemii. Jego smukła bryła zwieńczona charakterystycznym pióropuszem, nawiązująca symbolicznie do latarni morskiej na dobre wpisała się w przestrzeń miasta. Budynek poza oryginalną architekturą otwiera się na otoczenie w parterze tzw. schodami hiszpańskimi, które latem stają się agorą dla sąsiedztwa.
– Wygrywa: Skyliner
– Inwestor: Karimpol Polska
– Projekt: APA Wojciechowski
Wieżowiec mieszkalny
Obok Pałacu Kultury i Nauki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców w Warszawie. Jego sylwetka wpisała się w warszawski skyline i bez trudu rozpoznają ją nie tylko miłośnicy architektury. Budynek do dziś jest symbolem luksusu i połączenia odważnej architektury z funkcjami mieszkalnymi.
– Wygrywa: Złota 44
– Inwestorzy: BBI Development, Amstar
– Projekt: Daniel Libeskind
2. Kamienica z duszą
To jedna z najbardziej okazałych kamienic, które cudem przetrwały wojnę. Po wojnie budynek pozbawiono bogatych zdobień z elewacji frontowej, a w 2003 roku z obiektu – z uwagi na zły stan techniczny – eksmitowano mieszkańców. Kamienicę po kompleksowym remoncie oddano do użytku w 2022 roku. Jest dowodem na to, że nawet najbardziej zrujnowane budynki mogą dostać drugie życie. To jeden z największych i najbardziej spektakularnych remontów, który odbył się pod okiem konserwatora zabytków przywracając Warszawie jeden z jej najcenniejszych zabytków.
– Wygrywa: Złota 83 (Kamienica Wolfa Krongolda)
– Inwestor: AFI Polska
Dodatkowo w tej kategorii chcielibyśmy uhonorować Wspólnotę Marszałkowska 60 w Warszawie za przygotowanie projektu architektonicznego w oparciu o dokumentację historyczną, odtworzenia oryginalnego wyglądu budynku sprzed 1939 roku i szczególną troskę o poprawę dobrostanu mieszkańców kamienicy jako wspólnoty.
3. Zakochani w Warszawie
Z jego inicjatywy powstała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, dzięki której udało się wybudować m.in. pomniki Zbigniewa Ścibora Rylskiego – Motyla, Stanisława Jankowskiego „Agatona” i pomnik „Kobietom Powstania Warszawskiego” na placu Krasińskich. Fundacja ufundowała liczne tablice pamiątkowe oraz murale, na jej koszt odnowiono grób Zbigniewa Ścibora- Rylskiego. Mottem Fundacji jest „Pamiętam, pomagam”.
Dzięki jego zaangażowaniu udało się doprowadzić do skutku prace legislacyjne nad ustawą o Janosikowym, pod której wejściem w życie w październiku swój podpis złożył Prezydent RP Andrzej Duda.
– Nagrodę otrzymuje: pan Rafał Szczepański wiceprezes BBI.
4. Nowe Cztery Kąty
To jedno z pierwszych w Warszawie osiedli, które powstało w ramach tzw. specustawy lex deweloper. Inwestor od początku postawił na porozumienie z lokalną społecznością, organizacjami sąsiedzkimi i władzami samorządowymi.
Przy powstawaniu tej inwestycji deweloper w drodze konsultacji wybrał nie tylko skalę zabudowy, ale nawet pracownię architektoniczną, która w swoim projekcie nawiązała do modernizmu charakterystycznego dla Saskiej Kępy.
– Wygrywa: Lizbońska
– Inwestorzy: Grupo Lar Polska, Develia
– Projekt: Jems Architekci
5. Miejska Sztuka
Nie ma chyba dzielnicy Warszawy, ale i coraz częściej innych miast w Polsce, w których nie można spotkać jego zaczarowanych i magicznych obrazów. Ten architekt i Artysta połączył świat architektury ze swoimi magicznymi obrazami, które w ciągu ostatniej dekady przeniósł z kameralnych galerii na wielkie ściany gmachów, wtapiając je w miejską przestrzeń. Dialog sztuki z odbiorcą na jego muralach i obrazach sprawił, że Warszawa staje się wielką galerią sztuki na otwartej przestrzeni.
– Nagrodę otrzymuje: pan Tytus Brzozowski
6. Warszawa Przyszłości
Realizacja tego projektu rozłoży się na około 25 lat, na 62 hektarach pofabrycznych terenów docelowo powstać ma zielone, zrównoważone i wielofunkcyjne Miasto Przyszłości z ok. 12 tys. mieszkań z przeznaczeniem dla 17-19 tys. osób, a wiele nowych miejsc pracy. To pierwszy obszar, na którym w centralnej części nie będzie samochodów spalinowych, a tereny zielone będą większe od terenów zabudowy – nie piszmy w ten sposób, tereny zielone to 20 ha czyli ok. 30% całego terenu. . To wizja Warszawy przyszłości, która na pierwszym miejscu stawia harmonię między człowiekiem i naturą.
– Wygrywa: F.S.O. Park
– Inwestor: Okam Capital
– Master Plan: WXCA, SAWAWA
7. Redefinicje miejsc
Dekadę temu na warszawską Pragę jeździli tylko jej mieszkańcy i osoby, które korzystały z bogatej oferty klubów i knajpek. To pierwszy tak duży kompleks, który wyrósł w miejscu dawnej fabryki, ożywiając nie tylko dzielnicę, ale stając się też wzorem dla innych inwestorów, w jaki sposób przywracać zastaną tkankę w całkowicie nowej funkcji. To tu znajduje się jeden z europejskich Campusów Google, wiele popularnych restauracji i galerii sztuki. To tu, wraz z ulicą Ząbkowską, świętuje warszawska Praga.
– Wygrywa: Centrum Praskie Koneser
– Inwestorzy: BBI Development, Grupa Liebrecht & WooD
– Projekt: Juvenes Projekt, Are Sp. z o.o., Bulanda & Mucha Architekci
8. Kreatorzy przestrzeni
Ogromny market Tesco na Kabatach, zespół biurowców na Mokotowie, czy pofabryczne tereny na Woli zniknęły w ciągu ostatnich dwóch lat. Osiedla Rytm na Kabatach, Modern Mokotów czy powstająca Towarowa 22 to miejsca, które będą żyły przez całą dobę. Inwestor, dzięki nie łatwemu dialogowi z władzami Warszawy, buduje kompleksy mieszkaniowe wraz z niezbędną do życia infrastrukturą sprawiając, że idea tak zwanych „Miast 15 minutowych” staje się faktem.
– Wygrywa: Archicom S.A.
9. Wizjonerzy Dekady
Pokazują, że projektowanie nowoczesnej architektury nie wyklucza nawiązania do przeszłości miejsca, w którym powstają nowe budynki. Umiejętnie łączą powściągliwość z elegancją, która nie wyklucza dobrego smaku w detalu.
W ostatnim 10 leciu stworzyli najbardziej spektakularne projekty architektoniczne w Warszawie. Stolica dzięki nie łatwemu często dialogowi architektów z inwestorami zyskała ponadczasowe obiekty, takie jak np. kompleks biurowy P4, osiedle 19 dzielnica, Hala Koszyki, osiedle Lizbońska aż do zabudowy kwartałów miasta Browary Warszawskie i powstająca Towarowa 22.
– Wygrywa: Jems Architekci
10. Warszawska Fotografia Nocna
Autor otrzymuje nagrodę za najlepsze warszawskie zdjęcie nocne ze względu na niebanalną kompozycję, która przyciąga uwagę widza, oraz umiejętne oddanie nocnej atmosfery miasta. Zdjęcie wywołuje emocje, oddając charakter nocnego życia w Warszawie. Techniczna aspekty zdjęcia również stoją na wysokim poziomie, co sprawia, że obraz jest wyraźny i przyjemny dla oka.
– Wygrywa: Mateusz Matusiak
11. Innowacja sąsiedzka
Zapuszczony teren na Mokotowie od lat był miejscem, które mieszkańcy omijali wielkim łukiem. To się zmieniło dzięki jednemu człowiekowi. To on zainteresował się zapomnianym terenem i z własnej inicjatywy z pomocą sąsiadów urządził ogólnodostępny park. Dziś to miejsce wielopokoleniowych spotkań i cyklicznych imprez, które jednoczą mieszkańców. Udało mu się połączyć ludzi wokół miejsca, które było dotąd niczyje, a tak naprawdę dzięki mieszkańcom znowu jest żywe i służy im do wypoczynku.
– Wygrywa: Alex Stępień za realizację projektu Owocowy Ogród Arkadia Bis
12. Nowe Oblicza Miejsc
Wola będzie miała nową twarz! To kompleks, który powstanie w miejscu dawnej fabryki Polfy. Inwestor w pofabrycznej przestrzeni planuje zespół mieszkaniowy, który łączy w sobie znakomitą architekturę i sztukę, z którą będą obcować mieszkańcy. Dotąd nieprzyjazna i zamknięta przestrzeń wróci do miasta i jej mieszkańców w całkowicie nowej jakości, co ważne otwartej na każdego mieszkańca Warszawy
– Wygrywa: NOHO One
– Inwestor: NOHO Investment
– Projekt: BBGK Architekci
13. Słowo Architektury
Łączy ze sobą świat architektów z czytelnikami, sprawiając, że ich praca i warsztat stają się bardziej zrozumiałe dla zwykłego śmiertelnika. Umiejętnie promuje polską architekturę na świecie, a światową w Polsce, udowadniając, że snobizm może mieć wyjątkową wartość nie tylko w słowie, ale również w architekturze.
– Wygrywa: Marcin Szczelina, Redaktor naczelny Architecture Snob
Fot. Baranowski/AKPA
Partnerem głównym Gali była firma Archicom.
Partnerzy: SGI, Okam Capital, F.S.O. Park, FotoForma, Spravia, Herse, Grupo Lar, Karimpol Polska, BPI, Chmielna Duo
Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Label Magazine, Architecture Snob, Anywhere TV, ArtMonitor, Magazyn Stolica.