MAUZOLEUM GOTOWE NA PRZYJĘCIE PREZYDENTÓW

W Świątyni Opatrzności Bożej dobiegły końca prace przy budowie Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz poświęconej im Izbie Pamięci. 8 listopada odbyła się konferencja prasowa, podczas której dziennikarze mieli okazję obejrzeć po raz pierwszy efekty wielomiesięcznej pracy budowniczych tego historycznego obiektu. 

W konferencji zorganizowanej w Centrum Opatrzności Bożej wzięli udział: Mikołaj Falkowski, Prezes Fundacji “Pomoc Polakom na Wschodzie”, Wojciech Labuda, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci, Elżbieta Duda, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej w IPN, dr hab. Mirosław Supruniuk, historyk z Biura Badań Historycznych IPN, Jarosław Kłaput, projektant i wykonawca wystawy w Izbie Pamięci oraz ks. Tadeusz Aleksandrowicz, kustosz powstającego Sanktuarium Opatrzności Bożej. 

12 listopada w Świątyni Opatrzności Bożej odbędą się uroczystości pochówku sprowadzonych z Wielkiej Brytanii szczątków prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego.  Wraz z nimi w Mauzoleum spocznie także ostatni Prezydent RP na uchodźstwie – Ryszard Kaczorowski wraz z małżonką. Po oficjalnych uroczystościach w Świątyni Opatrzności Bożej, które stanowią zwieńczenie trwających od czterech lat obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę, Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie oraz Izba Pamięci zostaną udostępnione zwiedzającym. 

W Mauzoleum znajduje się obecnie sześć sarkofagów. W czterech z nich zostaną złożone szczątki Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Dwa puste sarkofagi będą upamiętniać Prezydentów – Kazimierza Sabbata i Edwarda Raczyńskiego. 

Projektantem wystawy w Izbie Pamięci jest Jarosław Kłaput – twórca takich projektów, jak m.in. Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach czy ekspozycja główna Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa  Wyszyńskiego. 

– Chciałbym zaprosić wszystkich Państwa do Świątyni Opatrznościi Bożej – Wotum wdzięczności Narodu na te wyjątkowe historyczne uroczystości 12 listopada, o godzinie 15.00. Proszę też o przekazanie tego zaproszenia jak najszerzej. Chcemy, żeby to było święto całego polskiego narodu i zwieńczenie obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości – podsumował Wojciech Labuda, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Ochrony Miejsc Pamięci. 

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.


GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Archicom daje przykład ekourbanizmu budujące Stację Wola i dobrostan jej mieszkańców

0
Jedni chcą mieszkań z dala od miejskiego zgiełku, inni pragną mieć sklepy, usługi, szkoły i pracę w perspektywie krótkiego spaceru lub kilkuminutowej podróży komunikacją...
×