Kulturoteka w Radości otworzy się pod koniec roku

5 marca w wawerskiej Radości odbyło się podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnej kulturoteki. Akt został podpisany przez przedstawicieli władz miasta i dzielnicy.

Dzielnica Wawer wzbogaci się o trzy nowoczesne kulturoteki, czyli biblioteki naszych czasów. Nowe obiekty połączą w sobie funkcję biblioteki i placówek kultury. Placówki będą gotowe w 2018 roku.

Budowane kulturoteki są przykładami nowoczesnego podejścia do wykorzystania przestrzeni publicznej dla różnorodnych form aktywności lokalnej. Na tym właśnie polegają nowoczesne centra kultury, które łącza wiele funkcji. Łączny koszt trzech inwestycji wyniesie blisko 12 mln zł. Cieszę się, że właśnie rozpoczyna się ta ważna dla dzielnicy i jej mieszkańców inwestycja – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Nowy obiekt z powodzeniem wkomponuje się w otoczenie oraz znacząco dopełni i wzbogaci ofertę kulturalną dzielnicy. Również zagospodarowanie terenu wokół budynku, planowany nowy plac i przyległy do niego ogólnodostępny park, zapewnią lokalnej społeczności możliwość odpoczynku i rekreacji, stworzą też świetną okazję do zacieśniania więzi sąsiedzkich.

W kulturotece w Radości  znajdzie się sala prób muzycznych, czytelnia, kącik internetowy, kawiarenka i sale wielofunkcyjne, w których będą organizowane nowoczesne zajęcia muzyczne i plastyczne dla najmłodszych. Do budynku przy ul. Panny Wodnej i Powojowej przeniosą swoje siedziby filie Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Radości. Budynek ma być gotowy do października 2018 r. Kosztu budowy to ponad 2,7 mln zł. Wykonawca  inwestycji jest firma Art Global Sp. z o.o.

Informacja o pozostałych kulturotekach powstających w dzielnicy:

Kulturoteka przy ul. Błękitnej – planowane otwarcie czerwiec-lipiec 2018
Do nowego, trzykondygnacyjnego budynku wielofunkcyjnego, przeniesie się Biblioteka Publiczna. Będzie tam także kawiarenka, sala wielofunkcyjna do zajęć plastycznych i muzycznych, z możliwością podziału na dwie mniejsze sale, kilka sal zajęć hobby, a także pomieszczenia towarzyszące (administracja, obsługa i sanitariaty).

Kulturoteka w Falenicy
Kulturoteka ma być gotowa w listopadzie 2018 r. Planowane jest także zlokalizowanie w budynku Miejsca Aktywności Lokalnej dla mieszkańców. Kulturoteka będzie się wpisywać w miejską koncepcję zagospodarowania centrum Falenicy. W budynku znajdą się m.in. biblioteka, sala multimedialna, kawiarenka, czytelnia, pomieszczenia pracowni plastycznych, muzycznych i technicznych. Teren wokół budynku zostanie tak zagospodarowany, żeby zapewnić lokalnej społeczności możliwość aktywnego wypoczynku. Powstanie m.in. ścianka wspinaczkowa, a w pobliżu park sensoryczny. Na sztucznej skarpie pojawi się letnia czytelnia i widownia plenerowa dla sceny, która dzięki mobilnym ścianom, będzie zarówno sceną wewnętrzna jak i zewnętrzną. Cały teren będzie oświetlony i monitorowany oraz wyposażony w elementy małej architektury.

Warszawskie domy kultury są ważnym ogniwem realizacji przyjętego przez Radę Warszawy Programu Rozwoju Kultury do 2020 r. „Miasto i obywatele”.   Miasto realizuje zakrojoną szeroko politykę  kulturalną na podstawie tego strategicznego dokumentu, który uwzględnia zarówno twórców kultury, jak też jej odbiorców, którzy mają – zgodnie z założeniami PRK – aktywnie w kulturze uczestniczyć, będąc nie tylko jej konsumentami, ale tez współtwórcami. Na terenie Warszawy działalność kulturalną prowadzą 24 dzielnicowe domy kultury, z czego w ciągu ostatnich 11 lat zmodernizowaliśmy m.in.: Służewski Dom Kultury, DK Kadr, PROM Kultury Saska Kępa, Wawerskie Centrum Kultury, Wolskie Centrum Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury  (ul. Głębocka 66), Trzy Pokoje z Kuchnią (Głębocka 34).

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy – mieszkańcy mają głos

0
Wystartowała 11. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Od dziś mieszkanki i mieszkańcy mogą decydować, które budynki, miejsca czy wydarzenia zasługują na ich głos....