Planowany remont hotelu Sobieski Radisson Blue budzi w ostatnich dniach spore emocje wśród warszawiaków. W sieci alternatywną wersję w formie klasysycznej ujawnił architekt Tomasz Geras.
Tomasz Geras, architekt znany z klasycystycznych propopozycji wielu stołecznych budynków, ujawnił alternatywny projekt przebudowy hotelu Sobieski Radisson Blue przy placu Zawiszy. Jak sam architekt przyznał przebudowa budynku przy zachowaniu jego obecnej struktury okazała się niełatwym zadaniem.
Ostatnio po sieci zaczęły krążyć wizualizacje, przedstawiające proponowaną estetyzację hotelu “Sobieski” w Warszawie. Trudno przeoczyć fakt, że zabieg miałby polegać na przemalowaniu krzykliwych elewacji – a więc zneutralizowaniu tego elementu budynku, który w chwili jego powstania był modny, nowoczesny i odróżniał realizację od obiektów historycznych. – pisze Tomasz Geras.


Czy gmach budziłby dziś takie kontrowersje, gdyby od początku zrealizowano go po prostu zgodnie z ponadczasowymi kanonami?
Od dawna zastanawiamy się, czy hotel – pozornie posiadający bardzo tradycyjne proporcje – dałoby się zaaranżować w duchu klasycystycznym. Zadanie okazało się trudniejsze, niż przypuszczaliśmy. Przedstawiamy szkicową koncepcję przebudowy, zakładającą operowanie wykończeniem elewacji – przy minimalnych ingenercjach strukturalnych.
Budynek hotelu otrzymał tytuł „Koszmar sześciolecia 1989–1995” w plebiscycie publiczności.
Pierwszym właścicielem hotelu było konsorcjum dwóch państwowych banków PKO BP i Pekao S.A. (spółka Syrena International). W 2006 sprzedano go polsko-austriackiej spółce Warimpex. Od tamtego czasu operatorem hotelu była austriacka Vienna International Hotels.
Ilustracje i opis Tomasz Geras