ZDM wybuduje sygnalizację świetlną na skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Chmielnej. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo pieszych w miejscu, które audytorzy ocenili jako jedno z najbardziej problematycznych przejść bez świateł w stolicy. Miasto rozstrzygnęło już przetarg na realizację prac.
Jak poinformował stołeczny ratusz, spośród pięciu ofert wybrano propozycję firmy Strabag o wartości ponad 4,6 mln zł. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 120 dni na realizację inwestycji.
Skrzyżowanie ulic Żelaznej i Chmielnej należy do intensywnie użytkowanych punktów komunikacyjnych w centrum Warszawy. Szczególnie duży ruch odbywa się ul. Żelazną, która łączy ul. Prostą z Alejami Jerozolimskimi. Według danych miasta w ubiegłym roku przejeżdżało tam średnio około 16 tys. pojazdów dziennie.
Jednocześnie z przejść korzysta wielu pieszych. Jak wskazano, kierowcy nie zawsze przestrzegają tam ograniczeń prędkości, dochodzi również do wyprzedzania na przejściu dla pieszych. Problemy te zostały odnotowane podczas audytu przejść bez sygnalizacji.

Najniżej oceniono przejście przez ul. Żelazną po południowej stronie skrzyżowania, składające się z dwóch przejść prowadzących przez cztery pasy ruchu. Audytorzy przyznali im ocenę 0 w pięciostopniowej skali bezpieczeństwa.
W ramach inwestycji miasto planuje również zmiany w organizacji ruchu w okolicy. Na skrzyżowaniu Żelaznej i Chmielnej wyznaczony zostanie m.in. osobny lewoskręt we wschodni wlot ul. Chmielnej. Zmiany obejmą także skrzyżowanie ulic Złotej i Twardej.
Największa przebudowa ma objąć skrzyżowanie ulic Żelaznej i Złotej o powierzchni około 1,5 tys. mkw. Miasto planuje zwężenie wlotów oraz uporządkowanie układu jezdni poprzez wyznaczenie lewoskrętów we wszystkich relacjach.
Według ratusza zmiany nie wpłyną negatywnie na przepustowość skrzyżowania, a mają przyczynić się do uspokojenia ruchu. Część nawierzchni asfaltowej i betonowej zostanie usunięta, a w jej miejsce pojawi się zieleń. Zaplanowano nasadzenie trzech klonów oraz blisko 1,5 tys. krzewów.
Miasto podkreśla, że rozbudowa sygnalizacji świetlnej jest elementem programu poprawy bezpieczeństwa na stołecznych ulicach. W ubiegłym roku Warszawa zmodernizowała blisko 120 przejść dla pieszych, a nowe sygnalizacje pojawiły się m.in. na skrzyżowaniach ulic Woronicza i Spartańskiej oraz Wólczyńskiej i Nocznickiego.
Obecnie trwają także prace przy kolejnych inwestycjach, m.in. na skrzyżowaniu Powstańców Śląskich i Sterniczej. Miasto przygotowuje również dokumentację dla następnych lokalizacji, w tym ulic Wysockiego, Krasińskiego i Leszno.








