Pozbywanie się gruzu, odpadów gabarytowych i innych związanych z budową lub remontem może być wyzwaniem. Niewłaściwa utylizacja takich przedmiotów nie tylko utrudnia życie mieszkańcom, ale może także prowadzić do problemów prawnych i kar finansowych. Najwygodniejszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest wynajem kontenera od lokalnej firmy, co pozwala uniknąć kłopotów i działać zgodnie z przepisami.
Wynajem kontenera – najprostszy sposób na odpady gabarytowe
Jeśli planujesz remont, przeprowadzkę lub wymianę mebli, najwygodniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy oferującej wynajem kontenerów. Wystarczy zamówić odpowiedni pojemnik, a firma dostarczy go pod wskazany adres i odbierze po napełnieniu. To wygodna opcja, ponieważ nie trzeba martwić się transportem odpadów (które zwykle są ciężkie i nieporęczne).
Dodatkową zaletą jest to, że w kontenerze można umieścić różne odpady budowlane – gruz i inne pozostałości po remoncie. W takiej sytuacji odpowiedni będzie kontener na budowlane odpady zmieszane, ale możesz zamówić też pojemnik na konkretne rodzaje odpadów np. gabaryty (to na przykład meble, dywany, drzwi), odpady zielone (kamienie, gałęzie, piasek) czy materiały niebezpieczne (niektóre materiały izolacyjne).
W Warszawie i okolicach wywóz tzw. trudnych odpadów oferuje firma „Zamów Kontener”. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: https://zamow-kontener.pl/mazowieckie/wywoz-gruzu-warszawa/

Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów
Alternatywą dla wynajmu kontenera jest samodzielne dostarczenie odpadów gabarytowych do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W każdej gminie funkcjonują takie punkty, w których mieszkańcy mogą bezpłatnie oddać stare meble, sprzęt AGD czy zużyte opony. Nie inaczej jest w Warszawie. Rozwiązanie to jest darmowe, ale jego wadą jest fakt, że śmieci trzeba zawieść na miejsce zbiórki we własnym zakresie. Często to duże, ciężkie, nieporęczne i powodujące zabrudzenia elementy. Tym samym w przypadku remontu, często jest to rozwiązanie trudne lub niemożliwe do zrealizowania, jednocześnie kosztowne. Dodatkowo PSZOK-i działają tylko w określonych godzinach lub mogą przyjmować tylko określone ilości odpadów w ramach ustalonych limitów.
Dlaczego nie wolno wyrzucać gabarytów do wiat śmietnikowych?
Niektórzy mieszkańcy, nie wiedząc, co zrobić z odpadami poremontowymi lub gabarytami, pozostawiają je przy altanach śmietnikowych lub wewnątrz takich wiat. Jest to działanie niezgodne z prawem, które może prowadzić do konsekwencji prawnych i finansowych. Duże elementy zajmują przestrzeń, utrudniając korzystanie ze śmietnika innym mieszkańcom, a firmy odbierające odpady komunalne odmawiają ich wywiezienia. Wtedy ich usunięcie wymaga dodatkowych kosztów od spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, która następnie może obciążyć nimi właściciela śmieci. Z takim działaniem związane są też mandaty i kary finansowe, a w przypadku dużych naruszeń nawet odpowiedzialność karna.
Artykuł sponsorowany