Hotelarstwo nie jest łatwym biznesem. Jeżeli myślisz o prowadzeniu hotelu, po pierwsze musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim budynku będzie się on mieścił. Odpowiedniego obiektu możesz poszukać na rynku wtórnym lub zdecydować się na indywidualny projekt – choćby w technologii modułowej. Drugie rozwiązanie opłaca się z co najmniej kilku powodów. Poznaj je.
Modułowe hotele są tanie w eksploatacji
Wiele z hoteli powstaje w miejscowościach atrakcyjnych turystycznie – nad morzem lub w górach. Wybór takiej lokalizacji zapewnia liczne rezerwacje, ale głównie w sezonie. Okres pozasezonowy oznacza mniej gości, mimo że stałe koszty utrzymania obiektu wcale nie są niższe – właściciel wciąż musi zapłacić rachunek m.in. za ogrzewanie budynku. Hotel modułowy – w porównaniu do obiektów wybudowanych w tradycyjnych technologiach – ma tę przewagę, że jest tani w eksploatacji. Jak to możliwe?
Hotele modułowe są efektywne energetyczne z kilku powodów:
- Modułowe obiekty mają niski współczynnik przenikania ciepła. Do izolacji ścian wykorzystuje się m.in. wełnę mineralną, co zapewnia wolniejsze wychładzanie się pomieszczeń i sprawia, że na ich ogrzanie potrzeba mniej energii. Niektórzy producenci, jak Unihouse, wykorzystują także naturalne właściwości termoizolacyjne drewna, tworzą drewniane konstrukcje modułowe.
- Zachowują dużą szczelność powietrzną. Ogranicza to straty energii i jest kolejnym z czynników, które składają się na niskie koszty użytkowania.
- Moduły spełniają współczesne wymogi w zakresie zapotrzebowania energetycznego, a nawet je przewyższają. Zapotrzebowanie obiektów modułowych na energię jest niższe w porównaniu do budynków, które zostały wybudowane w technologii tradycyjnej.
Hotel z modułów oznacza skalowalny biznes
Dobrze przemyślana koncepcja marketingowa w połączeniu ze świetną obsługą gości mogą przynieść oczekiwane rezultaty w postaci pełnego obłożenia obiektu przez cały rok. Chociaż taka sytuacja wydaje się marzeniem każdego właściciela hotelu, to rodzi też pytanie: co dalej? Rozbudowa obiektu wybudowanego w technologii tradycyjnej nie zawsze jest łatwa. Inaczej jest w przypadku technologii modułowej. Dodanie m.in. kolejnych pokoi hotelowych i ciągów komunikacyjnych nie tylko nie sprawi problemów, ale również nie zajmie wiele czasu – rozbudowę można przeprowadzić w sezonie niskim.
Możliwość rozbudowy hotelu modułowego ma związek ze sposobem jego budowy – budynek powstaje z osobnych modułów wykończonych pod klucz. Dostawienie kolejnych modułów nie jest zatem problemem. W konsekwencji hotelowy budynek może „rosnąć” wraz z rozwojem biznesu – właściciel modułowego hotelu nigdy nie musi martwić się o to, że będzie zmuszony odmawiać gościom noclegu.
Modułowe hotele zapewniają komfortowe warunki
Powodów, dla których goście mogą być lojalni i chętnie wracać do hotelu, jest wiele. Jednym z nich mogą być komfortowe warunki. W obiektach modułowych panuje korzystny mikroklimat, który ma związek z wykorzystaniem naturalnych materiałów – w tym przede wszystkim drewna. Ale nie tylko wspomniana cecha sprawia, że hotele modułowe są wyjątkowe i przyciągają gości. To także kwestia innych czynników, do których należą:
- Dobra akustyka. Wypełnienie podwójnych przegród międzymodułowych wełną zapewnia tak pożądaną w pokojowych hotelach prywatność i intymność. Komfort akustyczny w obiektach modułowych często jest potwierdzony badaniami.
- Oferowany standard. Inwestor ma dowolność, gdy mowa o sposobie wykończenia pokoi hotelowych. Projekt może przewidywać oddanie budynku do użytku z pełnym wyposażeniem (budowa pod klucz).
- Estetyka. Budynki modułowe mogą wpisywać się w lokalny krajobraz, co niekiedy jest istotne ze względu na założenia poczynione w biznesplanie. Inwestor może m.in. określić, jak ma wyglądać elewacja hotelu.
Artykuł sponsorowany