REDAKCJA

REKLAMA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

Historyczne Centrum Warszawy parkiem kulturowym

Strona główna Informacje Historyczne Centrum Warszawy parkiem kulturowym

Czy stolica jest skazana na nielegalne reklamy na Trakcie Królewskim, naręczny handel na Starówce, potykacze przy restauracjach na Nowym Świecie i wieszaki z odzieżą na ozdobnych kratach kamieniczek? Warszawa walczy o estetykę reprezentacyjnych miejsc Historycznego Centrum Kultury.

– Park kulturowy to narzędzie, które pozwoli zapobiec chaosowi przestrzennemu, nielegalnym reklamom i tandecie ulicznych stoisk. Historyczne Centrum Kultury ma objąć Stare i Nowe Miasto, Trakt Królewski, rejon od ogrodów Krasińskich do Saskiego oraz parki położone poniżej Skarpy z Łazienkami włącznie. To niezmiernie ważne, żeby te reprezentacyjne miejsca były chronione. Projekt uchwały już od zeszłego roku czeka na opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska.

Estetyka przestrzeni

Park kulturowy porządkuje sprawy związane z estetyką elewacji, ochroną oryginalnego detalu architektonicznego i historycznej stolarki. Reguluje zasady umieszczania urządzeń technicznych. Dużo uwagi poświęca ochronie drzewostanu i terenów zieleni miejskiej.

Regulacje dotyczące nośników reklamowych są uproszczoną wersją uchwały krajobrazowej. Dla Starego i Nowego Miasta wprowadza parę dodatkowych zasad dostosowujących reklamy do skali i specyfiki Starówki.

Gotowy projekt uchwały już od zeszłego roku czeka na opinię Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po jej uzyskaniu zostanie wyłożony do publicznego wglądu. Trzecim ostatnim krokiem będzie głosowanie radnych miejskich nad uchwałą powołującą park kulturowy Historycznego Centrum Warszawy.

Kogo obowiązuje uchwała o parku kulturowym?

Przegłosowana przez miejskich radnych uchwała stanie się prawem miejscowym, a więc będzie obowiązywała wszystkich właścicieli, posiadaczy i najemców nieruchomości. Nie trzeba będzie uzyskiwać dodatkowych pozwoleń konserwatorskich, uzgodnień administracyjnych czy innych urzędowych formalności. Zarządzający parkiem samorząd popularyzuje i kontroluje przestrzegania jego zasad, a także doradza.

Uchwała krajobrazowa a park kulturowy

Regulacje dotyczące nośników reklamowych są uproszczoną wersją uchwały krajobrazowej. Dla Starego i Nowego Miasta wprowadzonych zostanie parę dodatkowych zasad dostosowujących reklamy do skali i specyfiki Starówki.

Plany miejscowe a park kulturowy

Obszar Historycznego Centrum tylko częściowo objęty jest planami miejscowymi. Nie przeszkadza to jednak, aby już teraz walczyć z nielegalną reklamą, uporządkować kawiarniane ogródki czy odsłonić witryny sklepów spod zasłaniających je folii.

Co dla gastronomii?

Historyczne Centrum ma bogatą ofertą gastronomiczną. Zasady aranżacji ogródków opracowane zostały na podstawie doskonale znanego restauratorom zarządzenia o obszarze reprezentacyjnym. Mniej podestów, niższe ogrodzenia, ujednolicone zadaszenia oraz rezygnacja z potykaczy uczynią ogródki jeszcze przyjemniejszym miejscem relaksu.

Dla najpopularniejszych miejsc – Starego Miasta, ul. Freta, Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu oraz ul. Foksal – przygotowana została mapa w której zamieszczone zostały informacje dla restauratorów, jak i gdzie mogą planować ogródki.

Jak zorganizować kiermasz?

W Historycznym Centrum nie brakuje ulicznych stoisk handlowych i rowerów gastronomicznych. Stoiska jednak powinny być estetyczne i pozbawione pstrokatych reklam. Zasady opracowane dla parku kulturowego podpowiadają, jak zaaranżować stoisko handlowe, wystawę plenerową czy witrynę sklepową.

Plany miejscowe

Kluczowe dla parku kulturowego jest jak najszybsze uchwalenie planów miejscowych. Na jego terenie nie będzie możliwości wydawania decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji innych niż celu publicznego. Tak więc tylko plany miejscowe są w stanie zapewnić przemyślany rozwój przestrzenny cennego kulturowo krajobrazu.

Plan ochrony

Obowiązkiem zarządcy parku jest też opracowanie planu ochrony. Prace nad planem ochrony Historycznego Centrum Warszawy rozpoczniemy zaraz po utworzeniu parku kulturowego. Opracowanie to zawierać będzie zwięzłą cześć analityczną i rozbudowane wytyczne oraz najważniejszy – plan zarządzania parkiem.

41 parków

W Polsce mamy 41 parków kulturowych. W Warszawie dotychczas jeden – Wilanowski Park Kulturowy. Wartości jakie zdecydowano się w nich chronić prawem są zróżnicowane (od walorów przyrodniczych, poprzez architektoniczne, po budowanie marki). Park Historycznego Centrum Warszawy pójdzie śladami Krakowa, Wrocławia i Poznania, które zapobiegają negatywnym skutkom intensywnego ruchu turystycznego oraz chaosowi reklamowemu i estetycznemu w rejonach staromiejskich.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

Wiadomości

BLIK wybrał biurowiec X20 na Mokotowie

Warszawski budynek X20 jest już niemal w pełni skomercjalizowany. Na zwiększenie dotychczasowej powierzchni biurowej w obiekcie zarządzanym przez White...

Popularny fastfood przy Puławskiej zamienił się w gruzowisko

Pawilon z barem McDonald's oraz sąsiedni, ze sklepem Mokpol na rogu Wałbrzyskiej i Puławskiej przeszły do historii. Niebawem w ich...

Secesyjna willa odzyskuje świetność

Trwa remont zabytkowych budynków przy ulicy Modlińskiej 257 – willi oraz dwóch oficyn, w których działać będzie...

Największe Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie już trwają!

Targi Książki w Warszawie odbywają się od 25 do 28 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki...

Kolejny krok na drodze do połączenia biznesu mieszkaniowego Grupy Echo-Archicom

Trwa proces konsolidacji biznesu mieszkaniowego Echo Investment i spółki Archicom, który zaowocuje powstaniem ogólnopolskiego dewelopera z większym potencjałem wzrostu,...

Trzy nowe plany miejscowe dla Warszawy

Radni Warszawy uchwalili duży plan dla Ursynowa oraz dwa małe na Ursusie i Ochocie. To właśnie miejscowe plany...

Polecane

15. Bieg Ursynowa – coraz bliżej

15. Bieg Ursynowa „Yes, I KEN” zbliża się wielkimi krokami. Na liście startowej już prawie 2000 biegaczy. Przypominamy, że zapisy...

Znamy program Międzynardowych Targów Książki. Za dwa tygodnie wielka uczta dla czytelników!

Miliony mostów – literacki program Ukrainy Gościa Honorowego Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 2023.

Koniec betonozy i samochodozy na placu Defilad! Zobacz wywiad na Youtubie!

Pod koniec wakacji ruszy przebudowa placu Defilad, który zmieni się w plac Centralny, czyli serce Nowego Centrum Warszawy. Jak będzie wyglądać to...

Sportowa, elegancka, basic – jaką bieliznę damską wybrać na różne okazje?

Bielizna to podstawa garderoby każdej kobiety. Odpowiednio dobrana może wpłynąć nie tylko na nasze codzienne samopoczucie, ale również na zdrowie. Dlatego warto...

Wystawa najlepszych zdjęć Warszawy z 2022 roku już otwarta

Nareszcie ogłosiliśmy wyniki plebiscytu na Zdjęcie Roru 2022. Wystawę prezentującą 12 zdjęć miesiąca można podziwiać do połowy maja na terenie Browarów...

Zanieczyszczenie świetlne – czy światło może być szkodliwe?

Z problemem nadmiernego oświetlenia i jego negatywnymi skutkami od lat walczą miasta na całym świecie. Również Warszawa prowadzi obecnie największy...