SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Grupa PHN wypracowała w I półroczu 13,4 mln PLN zysku netto

Strona główna Nieruchomości Grupa PHN wypracowała w I półroczu 13,4 mln PLN zysku netto

W I półroczu 2014 r. Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości wypracowała dodatni wynik finansowy na poziomie 13,4 mln PLN wobec straty na poziomie 17,6 mln PLN w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pomimo nasilonej konkurencji na rynku nieruchomości komercyjnych Grupa utrzymała stabilny poziom przychodów w głównym segmencie działalności, jakim jest najem, zachowując jednocześnie kontrolę kosztów.

Finalizujemy proces restrukturyzacji i jednocześnie coraz większy nacisk w naszych działaniach kładziemy na realizację wysokiej klasy projektów deweloperskich, które mają za zadanie wzbogacić nasz portfel nieruchomości o nowe zasoby nowoczesnej powierzchni komercyjnej. Pracujemy także nad aktualizacją naszej długoterminowej strategii, o której już wkrótce poinformujemy naszych akcjonariuszy i rynek – powiedział Artur Lebiedziński, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Sytuacja na rynku nieruchomości i wyniki finansowe
W I półroczu 2014 r. rynek nieruchomości pozostawał pod wpływem wysokiej presji ze strony podaży. Deweloperzy, aby przyciągnąć klientów, stosują wyśrubowaną politykę cenową. Niska aktywność najemców, rosnąca presja na spadek czynszów i wzrost wskaźników pustostanów na rynku nie wpłynęły jednak istotnie na przychody z podstawowego segmentu działalności operacyjnej Grupy, jakim jest najem (30,0 mln PLN w Q2 2014 vs. 31,1 mln PLN w Q1 2014). Skorygowana EBITDA była wyższa o 1,6 mln PLN kw/kw oraz niższa o 1,9 mln PLN r/r.

Na rynku utrzymuje się wysoka presja na czynsze, co związane jest z silną konkurencją oraz z wysokim wskaźnikiem pustostanów. Dlatego jesteśmy zadowoleni, iż udało nam się utrzymać stabilny poziom przychodów z najmu oraz kontrolę kosztów – powiedział Włodzimierz Stasiak, Członek Zarządu ds. finansowych Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Optymalizacja kosztów
Grupa PHN w ciągu ostatnich miesięcy kontynuowała działania związane z optymalizacją kosztów i poziomu zatrudnienia, zmianą struktury Grupy, centralizacją funkcji zarządzania oraz przebudową portfela nieruchomości. W wyniku redukcji etatów oraz outsourcingu usług księgowych, kadrowo-płacowych oraz utrzymania technicznego i administrowania nieruchomościami zmniejszono koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników o 1,1 mln PLN kw/kw oraz o 6,0 mln PLN r/r.
W związku z kontynuacją procesu zmiany struktury Grupy, WHN S.A. wniósł aportem nieruchomość zlokalizowaną przy ulicy Jana Pawła II 12 w Warszawie do spółki komandytowo-akcyjnej i została następnie sprzedana do spółki celowej, w konsekwencji czego nastąpił wzrost jej wartości podatkowej, a tym samym zostały spełnione warunki do rozwiązania rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w kwocie 10,1 mln PLN.

Sprzedaż nieruchomości i Capital Recycling
Grupa PHN stale poprawia efektywność portfela nieruchomości. Jednocześnie upłynnia aktywa, które nie pasują do strategii lub przynoszą niewystarczające dochody. Uzyskane środki inwestuje natomiast w projekty przynoszące wyższą stopę zwrotu. Wszystkie nieruchomości sprzedawane są powyżej ich wartości księgowej. Proces optymalizacji struktury portfela przewiduje sprzedaż nieruchomości, niezwiązanych z podstawową działalnością Grupy, o łącznej wartości blisko 800 mln PLN. Od początku roku Grupa sprzedała 5 nieruchomości za 26 mln PLN. Obecnie realizowana jest sprzedaż 13 kolejnych, o łącznej wartości ponad 70 mln PLN. Jednocześnie trwa proces identyfikacji potencjalnych budynków biurowych (nieruchomości generujące przychody z najmu) do nabycia. Grupa poddała analizie 35 nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w Warszawie i głównych miastach regionalnych. Złożono pierwsze oferty, negocjacje są w toku.
Bieżące i planowane inwestycje
Zgodnie z przyjętą strategią Grupy PHN program inwestycyjny na nieruchomościach Grupy obejmuje projekty komercyjne polegające na zabudowie działek gruntowych lub zastąpieniu istniejących obiektów nowymi projektami inwestycyjnymi.
W I półroczu 2014 r. kontynuowano prace nad nowoczesnym kompleksem biurowym DOMANIEWSKA OFFICE HUB na warszawskim Mokotowie, o powierzchni GLA 27 000 m kw. Dla inwestycji pozyskano już finansowanie. Planuje się, że zostanie ona zakończona w 3 kwartale 2015 r. Projekt skomercjalizowany jest w około 50%. W marcu 2014 r. uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku FOKSAL CITY przy ul. Krywulta 2. Obecnie poddany jest certyfikacji BREEAM na poziomie „VERY GOOD”. Budynek jest w trakcie komercjalizacji. Zakończona została również przebudowa i modernizacja budynku RAKOWIECKA CITY przy ul. Rakowieckiej 19. Grupa podpisała przedwstępną umowę sprzedaży tej nieruchomości. W projekcie Wrocław Industrial Park realizowanym we wspólnym przedsięwzięciu (JV) z SEGRO na początku 2014 r. została podpisana kolejna umowa najmu. Obecnie łącznie wynajęta powierzchnia to ponad 16 tys. m². Spółka kontynuuje także przygotowania do realizacji na nieruchomości Świętokrzyska 36 nowoczesnej inwestycji biurowo-usługowej klasy A w ramach umowy o wspólnym przedsięwzięciu z Hochtief.
Pozyskanie wysokiej jakości partnerów
W pierwszym półroczu 2014 r. Spółce udało się pozyskać partnerów branżowych o uznanej pozycji rynkowej do realizacji ambitnych przedsięwzięć deweloperskich. Należąca do Grupy PHN spółka Dalmor S.A. z sukcesem zakończyła prowadzone z mLocum S.A. negocjacje w sprawie nowoczesnego kompleksu, który powstanie na terenie Mola Rybackiego, w pobliżu gdyńskiego portu. Po uzyskaniu przez obie strony stosownych zgód korporacyjnych zawarta zostanie umowa, na mocy której ruszy realizacja pierwszego etapu inwestycji, polegającego na wybudowaniu 6 budynków mieszkalnych na nieruchomości należącej do spółki Dalmor S.A. Dokument określa wstępne warunki oraz zasady współpracy Dalmor S.A. z deweloperem.
W lutym 2014 r. Grupa PHN podpisała list intencyjny ze spółką deweloperską działającą w segmencie magazynowym, dotyczący potencjalnej współpracy w zakresie wspólnej realizacji inwestycji w Parzniewie, w pobliżu węzłów autostradowych Konotopa i Pruszków. Strony są w trakcie negocjacji dokumentacji transakcyjnej.
Zakończona została procedura wyboru pracowni architektonicznej dla inwestycji INTRACO CITY przy ul. Stawki 2. Współpraca obejmuje m.in. wykonanie kompleksowego wielobranżowego projektu koncepcyjnego, budowlanego, przetargowego i wykonawczego.
W I półroczu 2014 r. Grupa PHN dokonała również wyboru wykonawcy analizy chłonności terenu nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Bartyckiej 26 w Warszawie. Wykonanie przedmiotowej analizy ma na celu rozpoznanie optymalnych możliwości inwestycyjnych na terenie inwestycji BARTYCKA RETAIL HUB.
Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości
Jeden z największych pod względem wartości portfela podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Spółka posiada obecnie 144 nieruchomości i ponad 1100 ha gruntów na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i Gdyni). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Grupa PHN powstała w 2011 r. w wyniku konsolidacji spółek należących do Skarbu Państwa i prowadzących działalność w sektorze nieruchomości w Polsce lub posiadających w swoim portfelu dobrze zlokalizowane obiekty mające potencjał do realizacji projektów inwestycyjnych lub przebudowy już istniejących. Do kluczowych obiektów należących do grupy Polskiego Holdingu Nieruchomości należą w szczególności: Świętokrzyska 36 – jedna z najlepszych lokalizacji w Centralnym Obszarze Biznesowym (COB) Warszawy, przy Rondzie ONZ; centrum handlowo-usługowe przy Bartyckiej 26, zlokalizowane nieopodal centrum Warszawy; wieżowiec „Intraco” przy Stawki 2; biurowiec Kaskada City przy Jana Pawła II 12 oraz „Port Rybacki” w Gdyni. PHN zakończył realizację prestiżowego biurowca Foksal City przy ulicy Foksal w Warszawie. Grupa realizuje obecnie budowę nowoczesnego biurowca Domaniewska Office Hub na warszawskim Mokotowie, a we Wrocławiu SEGRO Industrial Park Wrocław, powstający w joint venture z międzynarodowym deweloperem SEGRO.

Wiadomości

Nowe stawki opłat za śmieci od kwietnia

Opłaty za odpady dla mieszkańców Warszawy będą naliczane według ilości zużytej wody od kwietnia 2021 r. Ta...

Wojewoda podał termin oddania Szpitala Południowego

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł przekazał w czwartek, że powstający na Ursynowie Szpital Południowy zostanie oddany 22 stycznia.

Mieszkania pod inwestycję – 3 lokalizacje, które powinniśmy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego z przeznaczeniem pod inwestycję to bardzo dobra lokata kapitału. Należy jednak dobrze przemyśleć jego lokalizację, gdyż jest to...

Trudne, ale konstruktywne rozmowy w sprawie Południowej Obwodnicy Warszawy

Trwa budowa Południowej Obwodnicy Warszawy, za którą odpowiedzialna jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Za nami trudne, ale konstruktywne rozmowy z...

Świąteczna iluminacja – odrobina świąt w czasie epidemii

Tegoroczna iluminacja z powodu pandemii rozbłyśnie w znacznie mniejszym zakresie niż w poprzednich latach. Zgodnie z zapowiedzią...

Zakaz korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

Rada Ministrów przyjęła opracowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego projekt nowelizacji kodeksu drogowego. Obejmuje on m.in....

Polecane

Muzyczni Koneserzy – cykl bezpłatnych wydarzeń w Centrum Praskim Koneser

Centrum Praskie Koneser nie zapomina o warszawskich melomanach. W ramach Artystycznej Jesieni odbywa się szereg wydarzeń prezentujących różne gatunki muzyczne –...

Wydruki zdjęć Warszawy

Przez lata fotografowaliśmy rosnącą panoramę Warszawy. Zebraliśmy pokaźną kolekcję fotografii stolicy, a teraz chcielibyśmy zaoferować najlepsze zdjęcia w postaci wydruków...

Rozpoczyna się Artystyczna Jesień w praskim Koneserze. Kilkaset wydarzeń dla dzieci i dorosłych.

Przed nami Artystyczna Jesień w Centrum Praskim Koneser, podczas której można będzie bezpłatnie uczestniczyć w wielu wydarzeniach. Do końca roku na...

Tulipan House – aplikacja dla najemcy przyszłością biurowców?

Wyobraź sobie, że w poniedziałek rano wchodzisz do biurowca, w którym pracujesz. Co czujesz? Czy jest to miejsce, o którym możesz powiedzieć,...

Zakończyło się Lato Konesera – cykl wakacyjnych imprez kulturalno-rozrywkowego centrum stolicy

Lato Konesera było niezwykle popularne wśród mieszkańców Warszawy i turystów. W ramach cyklu, zorganizowanego na terenie Centrum Praskiego Koneser od początku...

Wolskie Rotundy według Danuty Karsten

Danuta Karsten stworzyła w Warszawie niezwykle spektakularną instalację w Wolskich Rotundach, na terenie byłej gazowni, zatytułowaną „Stałość w ulotności”.