SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Grupa PHN wypracowała w I półroczu 13,4 mln PLN zysku netto

Strona główna Nieruchomości Grupa PHN wypracowała w I półroczu 13,4 mln PLN zysku netto

W I półroczu 2014 r. Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości wypracowała dodatni wynik finansowy na poziomie 13,4 mln PLN wobec straty na poziomie 17,6 mln PLN w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pomimo nasilonej konkurencji na rynku nieruchomości komercyjnych Grupa utrzymała stabilny poziom przychodów w głównym segmencie działalności, jakim jest najem, zachowując jednocześnie kontrolę kosztów.

Finalizujemy proces restrukturyzacji i jednocześnie coraz większy nacisk w naszych działaniach kładziemy na realizację wysokiej klasy projektów deweloperskich, które mają za zadanie wzbogacić nasz portfel nieruchomości o nowe zasoby nowoczesnej powierzchni komercyjnej. Pracujemy także nad aktualizacją naszej długoterminowej strategii, o której już wkrótce poinformujemy naszych akcjonariuszy i rynek – powiedział Artur Lebiedziński, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Sytuacja na rynku nieruchomości i wyniki finansowe
W I półroczu 2014 r. rynek nieruchomości pozostawał pod wpływem wysokiej presji ze strony podaży. Deweloperzy, aby przyciągnąć klientów, stosują wyśrubowaną politykę cenową. Niska aktywność najemców, rosnąca presja na spadek czynszów i wzrost wskaźników pustostanów na rynku nie wpłynęły jednak istotnie na przychody z podstawowego segmentu działalności operacyjnej Grupy, jakim jest najem (30,0 mln PLN w Q2 2014 vs. 31,1 mln PLN w Q1 2014). Skorygowana EBITDA była wyższa o 1,6 mln PLN kw/kw oraz niższa o 1,9 mln PLN r/r.

Na rynku utrzymuje się wysoka presja na czynsze, co związane jest z silną konkurencją oraz z wysokim wskaźnikiem pustostanów. Dlatego jesteśmy zadowoleni, iż udało nam się utrzymać stabilny poziom przychodów z najmu oraz kontrolę kosztów – powiedział Włodzimierz Stasiak, Członek Zarządu ds. finansowych Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Optymalizacja kosztów
Grupa PHN w ciągu ostatnich miesięcy kontynuowała działania związane z optymalizacją kosztów i poziomu zatrudnienia, zmianą struktury Grupy, centralizacją funkcji zarządzania oraz przebudową portfela nieruchomości. W wyniku redukcji etatów oraz outsourcingu usług księgowych, kadrowo-płacowych oraz utrzymania technicznego i administrowania nieruchomościami zmniejszono koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników o 1,1 mln PLN kw/kw oraz o 6,0 mln PLN r/r.
W związku z kontynuacją procesu zmiany struktury Grupy, WHN S.A. wniósł aportem nieruchomość zlokalizowaną przy ulicy Jana Pawła II 12 w Warszawie do spółki komandytowo-akcyjnej i została następnie sprzedana do spółki celowej, w konsekwencji czego nastąpił wzrost jej wartości podatkowej, a tym samym zostały spełnione warunki do rozwiązania rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w kwocie 10,1 mln PLN.

Sprzedaż nieruchomości i Capital Recycling
Grupa PHN stale poprawia efektywność portfela nieruchomości. Jednocześnie upłynnia aktywa, które nie pasują do strategii lub przynoszą niewystarczające dochody. Uzyskane środki inwestuje natomiast w projekty przynoszące wyższą stopę zwrotu. Wszystkie nieruchomości sprzedawane są powyżej ich wartości księgowej. Proces optymalizacji struktury portfela przewiduje sprzedaż nieruchomości, niezwiązanych z podstawową działalnością Grupy, o łącznej wartości blisko 800 mln PLN. Od początku roku Grupa sprzedała 5 nieruchomości za 26 mln PLN. Obecnie realizowana jest sprzedaż 13 kolejnych, o łącznej wartości ponad 70 mln PLN. Jednocześnie trwa proces identyfikacji potencjalnych budynków biurowych (nieruchomości generujące przychody z najmu) do nabycia. Grupa poddała analizie 35 nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w Warszawie i głównych miastach regionalnych. Złożono pierwsze oferty, negocjacje są w toku.
Bieżące i planowane inwestycje
Zgodnie z przyjętą strategią Grupy PHN program inwestycyjny na nieruchomościach Grupy obejmuje projekty komercyjne polegające na zabudowie działek gruntowych lub zastąpieniu istniejących obiektów nowymi projektami inwestycyjnymi.
W I półroczu 2014 r. kontynuowano prace nad nowoczesnym kompleksem biurowym DOMANIEWSKA OFFICE HUB na warszawskim Mokotowie, o powierzchni GLA 27 000 m kw. Dla inwestycji pozyskano już finansowanie. Planuje się, że zostanie ona zakończona w 3 kwartale 2015 r. Projekt skomercjalizowany jest w około 50%. W marcu 2014 r. uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku FOKSAL CITY przy ul. Krywulta 2. Obecnie poddany jest certyfikacji BREEAM na poziomie „VERY GOOD”. Budynek jest w trakcie komercjalizacji. Zakończona została również przebudowa i modernizacja budynku RAKOWIECKA CITY przy ul. Rakowieckiej 19. Grupa podpisała przedwstępną umowę sprzedaży tej nieruchomości. W projekcie Wrocław Industrial Park realizowanym we wspólnym przedsięwzięciu (JV) z SEGRO na początku 2014 r. została podpisana kolejna umowa najmu. Obecnie łącznie wynajęta powierzchnia to ponad 16 tys. m². Spółka kontynuuje także przygotowania do realizacji na nieruchomości Świętokrzyska 36 nowoczesnej inwestycji biurowo-usługowej klasy A w ramach umowy o wspólnym przedsięwzięciu z Hochtief.
Pozyskanie wysokiej jakości partnerów
W pierwszym półroczu 2014 r. Spółce udało się pozyskać partnerów branżowych o uznanej pozycji rynkowej do realizacji ambitnych przedsięwzięć deweloperskich. Należąca do Grupy PHN spółka Dalmor S.A. z sukcesem zakończyła prowadzone z mLocum S.A. negocjacje w sprawie nowoczesnego kompleksu, który powstanie na terenie Mola Rybackiego, w pobliżu gdyńskiego portu. Po uzyskaniu przez obie strony stosownych zgód korporacyjnych zawarta zostanie umowa, na mocy której ruszy realizacja pierwszego etapu inwestycji, polegającego na wybudowaniu 6 budynków mieszkalnych na nieruchomości należącej do spółki Dalmor S.A. Dokument określa wstępne warunki oraz zasady współpracy Dalmor S.A. z deweloperem.
W lutym 2014 r. Grupa PHN podpisała list intencyjny ze spółką deweloperską działającą w segmencie magazynowym, dotyczący potencjalnej współpracy w zakresie wspólnej realizacji inwestycji w Parzniewie, w pobliżu węzłów autostradowych Konotopa i Pruszków. Strony są w trakcie negocjacji dokumentacji transakcyjnej.
Zakończona została procedura wyboru pracowni architektonicznej dla inwestycji INTRACO CITY przy ul. Stawki 2. Współpraca obejmuje m.in. wykonanie kompleksowego wielobranżowego projektu koncepcyjnego, budowlanego, przetargowego i wykonawczego.
W I półroczu 2014 r. Grupa PHN dokonała również wyboru wykonawcy analizy chłonności terenu nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Bartyckiej 26 w Warszawie. Wykonanie przedmiotowej analizy ma na celu rozpoznanie optymalnych możliwości inwestycyjnych na terenie inwestycji BARTYCKA RETAIL HUB.
Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości
Jeden z największych pod względem wartości portfela podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Spółka posiada obecnie 144 nieruchomości i ponad 1100 ha gruntów na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i Gdyni). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Grupa PHN powstała w 2011 r. w wyniku konsolidacji spółek należących do Skarbu Państwa i prowadzących działalność w sektorze nieruchomości w Polsce lub posiadających w swoim portfelu dobrze zlokalizowane obiekty mające potencjał do realizacji projektów inwestycyjnych lub przebudowy już istniejących. Do kluczowych obiektów należących do grupy Polskiego Holdingu Nieruchomości należą w szczególności: Świętokrzyska 36 – jedna z najlepszych lokalizacji w Centralnym Obszarze Biznesowym (COB) Warszawy, przy Rondzie ONZ; centrum handlowo-usługowe przy Bartyckiej 26, zlokalizowane nieopodal centrum Warszawy; wieżowiec „Intraco” przy Stawki 2; biurowiec Kaskada City przy Jana Pawła II 12 oraz „Port Rybacki” w Gdyni. PHN zakończył realizację prestiżowego biurowca Foksal City przy ulicy Foksal w Warszawie. Grupa realizuje obecnie budowę nowoczesnego biurowca Domaniewska Office Hub na warszawskim Mokotowie, a we Wrocławiu SEGRO Industrial Park Wrocław, powstający w joint venture z międzynarodowym deweloperem SEGRO.

Wiadomości

Prawie 45% Polaków chce ograniczeń dla nieszczepionych

Rząd rozważa wprowadzenie restrykcji dla niezaszczepionych, a już prawie 45% Polaków chce ograniczeń dla nieszczepionych, a 70% spotkało się z lekceważeniem zasad bezpieczeństwa....

Jak dobrze wybrać agencję pracy w Warszawie?

Znalezienie pracowników jest dziś równie trudnym zadaniem, jak utrzymanie się na rynku i pozyskiwanie nowych zleceń. Braki kadrowe skutecznie...

Czas na nowe rondo Dmowskiego. Prace ruszą już po weekendzie

W poniedziałek, 9 sierpnia, rozpoczną się prace na rondzie Dmowskiego. Już dziś pojawiły się tam stosowne oznaczenia....

Najszczuplejszy wieżowiec w Warszawie już nie urośnie

40 kondygnacji nadziemnych i ponad 155 metrów wysokości – tyle mierzy wieża SKYSAWA. Budynek kilka dni temu osiągnął docelową wysokość, a...

Focus na wyłączność JLL

Firma doradcza JLL została wybrana wyłącznym agentem ds. komercjalizacji budynku Focus w Warszawie. Łączna powierzchnia 12-kondygnacyjnego biurowca klasy...

Stołeczne firmy nadal nie spieszą się z wynajmem

Jak będą wyglądać biura, gdy skończy się pandemia? Na warszawskim rynku biur, po pięciu kwartałach kryzysu zdrowotnego, pytanie to wciąż...

Polecane

Urban Art Area w Koneserze. Wybitni twórcy street artu na warszawskiej Pradze

10 lipca w Centrum Praskim Koneser zostanie otwarta wystawa Urban Art Area. To dotychczas największa prezentacja polskiego street artu w przestrzeni...

Rozpoczyna się Lato Konesera. Mnóstwo ekscytujących wydarzeń na warszawskiej Pradze

Centrum Praskie Koneser z przytupem rozpoczyna wakacje. Jak co roku, w ramach startującego właśnie Lata Konesera, zaplanowano wiele fantastycznych wydarzeń –...

Wystawa finałowa 19. i 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Podczas tegorocznej wystawy finałowej konkursu Artystyczna Podróż Hestii spotykamy się z finalistami i finalistkami dwóch edycji: 19. oraz 20. Ten inspirujący...

10 000 metrów nad Rondem Daszyńskiego. Zapraszamy w podróż windami KONE.

Wczorajsza informacja o wniosku dotyczącym zmiany nazwy Ronda Daszyńskiego była primaaprilisowym żartem. Prawdą jest natomiast, że okolica ronda zmieniła...

Plac Konesera w wiosennej odsłonie. Dziesiątki kolorowych lampionów rozświetlają Pragę-Północ

Wraz z końcem zimy na warszawskim placu Konesera pojawiło się kilkadziesiąt kolorowych lampionów w kształcie tulipanów i motyli. Instalacja autorstwa Jarosława...

Hyundai Ioniq 5 – innowacja w każdym calu

Po niedawnym spektakularnym lądowaniu łazika Perseverance przyszedł czas na premierę równie spektakularnego modelu Hyundaia Ioniq 5. Obydwa wydarzenia otwierają nową przyszłość,...