SERWIS O ŻYCIU W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ I ARCHITEKTURZE

REDAKCJA

REKLAMA

Grupa PHN wypracowała w I półroczu 13,4 mln PLN zysku netto

Strona główna Nieruchomości Grupa PHN wypracowała w I półroczu 13,4 mln PLN zysku netto

W I półroczu 2014 r. Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości wypracowała dodatni wynik finansowy na poziomie 13,4 mln PLN wobec straty na poziomie 17,6 mln PLN w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pomimo nasilonej konkurencji na rynku nieruchomości komercyjnych Grupa utrzymała stabilny poziom przychodów w głównym segmencie działalności, jakim jest najem, zachowując jednocześnie kontrolę kosztów.

Finalizujemy proces restrukturyzacji i jednocześnie coraz większy nacisk w naszych działaniach kładziemy na realizację wysokiej klasy projektów deweloperskich, które mają za zadanie wzbogacić nasz portfel nieruchomości o nowe zasoby nowoczesnej powierzchni komercyjnej. Pracujemy także nad aktualizacją naszej długoterminowej strategii, o której już wkrótce poinformujemy naszych akcjonariuszy i rynek – powiedział Artur Lebiedziński, Prezes Zarządu Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Sytuacja na rynku nieruchomości i wyniki finansowe
W I półroczu 2014 r. rynek nieruchomości pozostawał pod wpływem wysokiej presji ze strony podaży. Deweloperzy, aby przyciągnąć klientów, stosują wyśrubowaną politykę cenową. Niska aktywność najemców, rosnąca presja na spadek czynszów i wzrost wskaźników pustostanów na rynku nie wpłynęły jednak istotnie na przychody z podstawowego segmentu działalności operacyjnej Grupy, jakim jest najem (30,0 mln PLN w Q2 2014 vs. 31,1 mln PLN w Q1 2014). Skorygowana EBITDA była wyższa o 1,6 mln PLN kw/kw oraz niższa o 1,9 mln PLN r/r.

Na rynku utrzymuje się wysoka presja na czynsze, co związane jest z silną konkurencją oraz z wysokim wskaźnikiem pustostanów. Dlatego jesteśmy zadowoleni, iż udało nam się utrzymać stabilny poziom przychodów z najmu oraz kontrolę kosztów – powiedział Włodzimierz Stasiak, Członek Zarządu ds. finansowych Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Optymalizacja kosztów
Grupa PHN w ciągu ostatnich miesięcy kontynuowała działania związane z optymalizacją kosztów i poziomu zatrudnienia, zmianą struktury Grupy, centralizacją funkcji zarządzania oraz przebudową portfela nieruchomości. W wyniku redukcji etatów oraz outsourcingu usług księgowych, kadrowo-płacowych oraz utrzymania technicznego i administrowania nieruchomościami zmniejszono koszty wynagrodzeń i świadczeń na rzecz pracowników o 1,1 mln PLN kw/kw oraz o 6,0 mln PLN r/r.
W związku z kontynuacją procesu zmiany struktury Grupy, WHN S.A. wniósł aportem nieruchomość zlokalizowaną przy ulicy Jana Pawła II 12 w Warszawie do spółki komandytowo-akcyjnej i została następnie sprzedana do spółki celowej, w konsekwencji czego nastąpił wzrost jej wartości podatkowej, a tym samym zostały spełnione warunki do rozwiązania rezerwy z tytułu odroczonego podatku dochodowego w kwocie 10,1 mln PLN.

Sprzedaż nieruchomości i Capital Recycling
Grupa PHN stale poprawia efektywność portfela nieruchomości. Jednocześnie upłynnia aktywa, które nie pasują do strategii lub przynoszą niewystarczające dochody. Uzyskane środki inwestuje natomiast w projekty przynoszące wyższą stopę zwrotu. Wszystkie nieruchomości sprzedawane są powyżej ich wartości księgowej. Proces optymalizacji struktury portfela przewiduje sprzedaż nieruchomości, niezwiązanych z podstawową działalnością Grupy, o łącznej wartości blisko 800 mln PLN. Od początku roku Grupa sprzedała 5 nieruchomości za 26 mln PLN. Obecnie realizowana jest sprzedaż 13 kolejnych, o łącznej wartości ponad 70 mln PLN. Jednocześnie trwa proces identyfikacji potencjalnych budynków biurowych (nieruchomości generujące przychody z najmu) do nabycia. Grupa poddała analizie 35 nieruchomości komercyjnych zlokalizowanych w Warszawie i głównych miastach regionalnych. Złożono pierwsze oferty, negocjacje są w toku.
Bieżące i planowane inwestycje
Zgodnie z przyjętą strategią Grupy PHN program inwestycyjny na nieruchomościach Grupy obejmuje projekty komercyjne polegające na zabudowie działek gruntowych lub zastąpieniu istniejących obiektów nowymi projektami inwestycyjnymi.
W I półroczu 2014 r. kontynuowano prace nad nowoczesnym kompleksem biurowym DOMANIEWSKA OFFICE HUB na warszawskim Mokotowie, o powierzchni GLA 27 000 m kw. Dla inwestycji pozyskano już finansowanie. Planuje się, że zostanie ona zakończona w 3 kwartale 2015 r. Projekt skomercjalizowany jest w około 50%. W marcu 2014 r. uzyskano pozwolenie na użytkowanie budynku FOKSAL CITY przy ul. Krywulta 2. Obecnie poddany jest certyfikacji BREEAM na poziomie „VERY GOOD”. Budynek jest w trakcie komercjalizacji. Zakończona została również przebudowa i modernizacja budynku RAKOWIECKA CITY przy ul. Rakowieckiej 19. Grupa podpisała przedwstępną umowę sprzedaży tej nieruchomości. W projekcie Wrocław Industrial Park realizowanym we wspólnym przedsięwzięciu (JV) z SEGRO na początku 2014 r. została podpisana kolejna umowa najmu. Obecnie łącznie wynajęta powierzchnia to ponad 16 tys. m². Spółka kontynuuje także przygotowania do realizacji na nieruchomości Świętokrzyska 36 nowoczesnej inwestycji biurowo-usługowej klasy A w ramach umowy o wspólnym przedsięwzięciu z Hochtief.
Pozyskanie wysokiej jakości partnerów
W pierwszym półroczu 2014 r. Spółce udało się pozyskać partnerów branżowych o uznanej pozycji rynkowej do realizacji ambitnych przedsięwzięć deweloperskich. Należąca do Grupy PHN spółka Dalmor S.A. z sukcesem zakończyła prowadzone z mLocum S.A. negocjacje w sprawie nowoczesnego kompleksu, który powstanie na terenie Mola Rybackiego, w pobliżu gdyńskiego portu. Po uzyskaniu przez obie strony stosownych zgód korporacyjnych zawarta zostanie umowa, na mocy której ruszy realizacja pierwszego etapu inwestycji, polegającego na wybudowaniu 6 budynków mieszkalnych na nieruchomości należącej do spółki Dalmor S.A. Dokument określa wstępne warunki oraz zasady współpracy Dalmor S.A. z deweloperem.
W lutym 2014 r. Grupa PHN podpisała list intencyjny ze spółką deweloperską działającą w segmencie magazynowym, dotyczący potencjalnej współpracy w zakresie wspólnej realizacji inwestycji w Parzniewie, w pobliżu węzłów autostradowych Konotopa i Pruszków. Strony są w trakcie negocjacji dokumentacji transakcyjnej.
Zakończona została procedura wyboru pracowni architektonicznej dla inwestycji INTRACO CITY przy ul. Stawki 2. Współpraca obejmuje m.in. wykonanie kompleksowego wielobranżowego projektu koncepcyjnego, budowlanego, przetargowego i wykonawczego.
W I półroczu 2014 r. Grupa PHN dokonała również wyboru wykonawcy analizy chłonności terenu nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Bartyckiej 26 w Warszawie. Wykonanie przedmiotowej analizy ma na celu rozpoznanie optymalnych możliwości inwestycyjnych na terenie inwestycji BARTYCKA RETAIL HUB.
Grupa Polskiego Holdingu Nieruchomości
Jeden z największych pod względem wartości portfela podmiotów w sektorze nieruchomości komercyjnych w Polsce. Spółka posiada obecnie 144 nieruchomości i ponad 1100 ha gruntów na terenie całej Polski (m.in. w Warszawie, we Wrocławiu, w Gdańsku i Gdyni). PHN ma wieloletnie doświadczenie zarówno w zarządzaniu nieruchomościami, jak i w realizacji projektów deweloperskich. Grupa PHN powstała w 2011 r. w wyniku konsolidacji spółek należących do Skarbu Państwa i prowadzących działalność w sektorze nieruchomości w Polsce lub posiadających w swoim portfelu dobrze zlokalizowane obiekty mające potencjał do realizacji projektów inwestycyjnych lub przebudowy już istniejących. Do kluczowych obiektów należących do grupy Polskiego Holdingu Nieruchomości należą w szczególności: Świętokrzyska 36 – jedna z najlepszych lokalizacji w Centralnym Obszarze Biznesowym (COB) Warszawy, przy Rondzie ONZ; centrum handlowo-usługowe przy Bartyckiej 26, zlokalizowane nieopodal centrum Warszawy; wieżowiec „Intraco” przy Stawki 2; biurowiec Kaskada City przy Jana Pawła II 12 oraz „Port Rybacki” w Gdyni. PHN zakończył realizację prestiżowego biurowca Foksal City przy ulicy Foksal w Warszawie. Grupa realizuje obecnie budowę nowoczesnego biurowca Domaniewska Office Hub na warszawskim Mokotowie, a we Wrocławiu SEGRO Industrial Park Wrocław, powstający w joint venture z międzynarodowym deweloperem SEGRO.

Wiadomości

Ponad 1,2 mld pasażerów WTP w 2019 roku

Warszawski Transport Publiczny po raz kolejny zanotował wzrost liczby pasażerów. W 2019 r. wykonano ponad 1,201 mld przejazdów w Warszawie i...

Awaria ciepłownicza na Pradze. Nie żyje 6 psów policyjnych.

Wczoraj w wyniku awarii ciepłociągu zginęło sześć psów policyjnych przy ulicy Jagiellońskiej. Przyczyną awarii było pęknięcie rury ciepłowniczej.

Będzie parking pod Placem Powstańców Warszawy!

420 miejsc na czterech poziomach. Po latach impasu powstanie podziemny parking pod placem Powstańców Warszawy. Wartość inwestycji oszacowano na 86 milionów złotych....

WIADUKT NA OSTROBRAMSKIEJ DO REMONTU

ZDM ogłosił przetarg na kompleksowy remont wiaduktu wzdłuż ul. Ostrobramskiej nad al. Stanów Zjednoczonych. W ramach prac będą przebudowane schody i...

Degustacje win dla firm w Warszawie – jak je zorganizować?

Wino jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych napojów alkoholowych na całym świecie. Mimo tego, że Polska nie należy...

Jak kupić bilety do Park of Poland?

Zaledwie kilka godzin temu pisaliśmy o otwarciu Suntago Wodny Świat i o całkowitej wyprzedaży biletów na najbliższe dni. Otrzymaliśmy informację...

Polecane

Wygodniejsze kolejowe stacje i przystanki w Warszawie

Nowe windy, platformy, wiaty oraz tablice informacyjne – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają komfort i dostępność kolei dla podróżnych ....

Warszawski rynek mieszkaniowy 2019

W 2019 roku w Warszawie przekroczono mieszkaniowy Rubikon. Na rynku pierwotnym średnia cena sprzedaży metra kwadratowego, na koniec pierwszej połowy roku, przekroczyła 9 tysięcy...

Noc Wieżowców 2018

Po przerwie wracamy do Was z trzecią edycją Nocy Wieżowców. zdjęcia: Kuba Jurkowski Wejściówki na Wydarzenie są imienne i nie istnieje możliwość zmiany danych na...

Rondo ONZ jeszcze wystrzeli w górę!

BY <!-- &amp;amp;amp;amp;lt;iframe src="//www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-N25V7L" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden"&amp;amp;amp;amp;gt;&amp;amp;amp;amp;lt;/iframe&amp;amp;amp;amp;gt; Rondo...

Rondo Daszyńskiego w cieniu wieżowców

Rondo Daszyńskiego to chyba jeden z największych placów budowy w Europie. W czterech narożnikach tego ronda powstają lub są planowane biurowce o łącznej powierzchni 300...

Krwawe zaćmienie Superksiężyca w Warszawie

W nocy z 27 na 28 września doświadczyliśmy pełnego zaćmienia "Superksiężyca", następna taka okazja przydarzy się dopiero w 2033 roku. Zaćmienie rozpoczęło się o...