ERBUD oddał do użytku swój pierwszy budynek modułowy

Centrum opieki dziennej w Eisingen w Badenii-Wittenberdze to pierwszy modułowy budynek drewniany MOD21, spółki z Grupy ERBUD. Obiekt powstał w zaledwie 5 miesięcy.

Parterowy budynek ma 532 metrów kwadratowych, na których uczyć się i bawić może 60 dzieci. W jego skład wchodzą między innymi dwie sale grupowe i żłobek, a także dwie sale intensywnej terapii i dwie sale sanitarne, które są dostosowane do specjalnych potrzeb dzieci. Jest ogrzewane nowoczesną pompą ciepła, a prąd dostarcza instalacja fotowoltaiczna umieszczona na dachu. Zdecentralizowany system wentylacji zapewnia efektywny, trwały odzysk ciepła.Konstrukcja została zbudowana z 24 drewnianych modułów wyprodukowanych w fabryce MOD21 w Ostaszewie pod Toruniem. Od momentu podpisania umowy do odbiorów technicznych minęło zaledwie pół roku. Prefabrykacja pozwala o około 70 proc. skrócić czas potrzebny na budowę i wykończenie budynków. Jednocześnie cały proces redukuje emisję CO2 o 96 proc. w stosunku do konwencjonalnych metod budowlanych.

– Metoda modułowej konstrukcji drewnianej jest szybką, ekologiczną i ekonomiczną alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Moduły nie tylko można szybko wyprodukować, ale też zdemontować, odnowić i ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. Dodajmy, że drewno, z którego je produkujemy, pochodzi z najwyższej jakości, certyfikowanych źródeł. Wszystko to doskonale wpisuje się w potrzeby współczesnego społeczeństwa, które rozumie potrzebę minimalizowania wpływu działalności człowieka na środowisko – podsumowuje Theodor Kaczmarczyk, prezes spółki MOD21.

Modułowe budownictwo drewniane to rozwijający się rynek, szczególnie w Niemczech, gdzie rząd wspiera takie projekty, aby osiągnąć założone cele redukcji emisji CO2 i zrównoważonego rozwoju.- MOD21 spełnia wszystkie warunki, jakie muszą spełniać takie projekty, a nasze supernowoczesne zaplecze produkcyjne pozwala na automatyzację i cyfryzację większości procesów, co zapewni nam zyskowność tej działalności. Dla Grupy ERBUD ten segment – na razie w fazie rozruchu – będzie docelowo jednym z najistotniejszych w naszym biznesie. Jestem przekonany, że konstrukcje modułowe z drewna będą zyskiwać na popularności, a my będziemy na „pole position” w rynkowym wyścigu – podsumowuje Dariusz Grzeszczak, prezes ERBUDu.

MOD21 planuje oddanie jeszcze w tym roku kolejnych projektów modułowych w Niemczech. Będzie to centrum opieki dziennej, w Reutlingen, a także schronisko dla osób w kryzysie uchodźczym w Monachium. W 2023 r. rozpocznie się też produkcja kolejnego przedszkola o powierzchni 830 metrów kwadratowych, które powstanie w Rüdersdorf pod Berlinem. Zakończenie budowy planowane jest na kwiecień 2024 roku.

Masz newsa? Interesujesz się inwestycjami w Warszawie? Pisz do nas na adres: redakcja@nowawarszawa.pl Śledź nas na bieżąco na Facebooku.

GALLERYWARSAW

Portal o sztuce, modzie i rzemieślniczych outsiderach, zgłębiający najciekawsze zjawiska na scenie twórczej. Łączy współczesne trendy z klasyką, przenikając kulturę wysokiej sztuki z nurtami alternatywnymi. Portal oferuje artykuły, wywiady i relacje z wystaw, promując niezależnych artystów o wyjątkowych stylach i podejściu do tworzenia – od awangardowych obrazów po ręcznie szyte buty.

Wiadomości

Polecane

Deweloper Dantex już w te wakacje odda do użytku 199 mieszkań....

0
Deweloper Dantex zbliża się do zakończenia budowy inwestycji Autonomia Praska – projektu, który przyciąga uwagę nie tylko atrakcyjną lokalizacją, ale przede wszystkim unikalnym charakterem....